2024-й став роком «Вісі зла»: як Китай і рф вибудовують антизахідний альянс

Як КНР, КНДР, рф і Іран об’єднали зусилля у 2024 році

Можливо, роки після повномасштабного вторгнення та особливо 2024-й у підручниках світової історії стануть розділом, що розповість про оформлення нового антизахідного альянсу, так званої «Вісі зла», до якої увійшли Китай, Іран, Північна Корея та росія.

Риторика володимира путіна повністю відповідає цій тезі. У своїх заявах він воює не з Україною, а з НАТО і навіть західним світовим порядком заради побудови багатополярного світу. До речі, це любить повторювати у своїх виступах головний «філософ» рашизму Олександр Дугін.

Тим часом тільки лінивий не зауважив, що з приходом адміністрації Дональда Трампа у 2025 році невизначеність у світі тільки підсилиться. На кону стоять долі України, Тайваню, а ширше Європи, Тихоокеанського регіону, Близького Сходу та навіть НАТО як об’єднання.

Після закінчення Другої світової війни США та СРСР як мінімум кілька разів стояли на порозі Третьої світової. Проте останні три десятиліття Захід жив у просторі, де війна була рисою «третього світу». Тепер же недопущення Третьої світової стало однією з головних тез у риториці Трампа.

The Page розповідає, які події та договори 2024 року наблизили нас до формування «Вісі зла».

«Русскій із китайцем браття навік», – путін

У своєму першому виданні «Основи геополітики» – книги, що за багатьма свідченнями стала настільною серед гебістів, – Олександр Дугін стверджував, що Китай – потенційно головна загроза для росії. У наступних виданнях це було змінено, а автор досі пояснює на китайських форумах, що він переглянув свою позицію, адже Китай та росія мають разом повалити гегемонію США.

За словами Агії Загребельської, директорки з питань партнерств та співробітництва Ради економічної безпеки, КНР виступає основним постачальником як компонентної бази, так і засобів виробництва для росії. За даними розвідки, з КНР прямо постачаються комплекти, з яких в рф відбувається великовузлова збірка дронів «Гербера», які все частіше використовують для перевантаження української ППО.

Сі Цзіньпін та путін на саміті БРІКС у Казані

Проте співпраця КНР та рф не обмежується лише дронами. У 2023 році 60% російського імпорту високотехнологічних товарів подвійного призначення (за торгівельними правилами ЄС) надійшло з Китаю, згідно з аналізом даних про російську торгівлю, проведеним FT. Але тільки 4% імпортованих до рф товарів подвійного призначення були реально виготовлені в Китаї, а інші поставлені до КНР із країн Заходу.

У 2024-му США та ЄС намагалися затулити цю дірку прискіпливішим контролем за товарами подвійного призначення, проте на практиці це ледве можливо. За перші 10 місяців 2024-го двостороння торгівля Китаю з росією досягла $202,2 млрд, що на 2,8% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Під час зустрічі лідера КНР Сі Цзіньпіна та путіна 16 травня 2024 року в Пекіні російський диктатор підсумував їхні відносини словами радянської пісні «Москва-Пекін» 1949 року: «росіянин з китайцем брати навіки».

Сі Цзіньпін під час наступної зустрічі з путіним на саміті БРІКС у Казані 22 жовтня заявив, що «метою БРІКС є просування рівноправного і впорядкованого багатополярного світу». Також він підкреслив, що «Світ зазнає глибоких змін, небачених за останнє століття, і міжнародна ситуація хаотична».

Поки Китай не готовий напряму офіційно надсилати росії озброєння, проте економіка росії тримається на КНР. Так само неможливо заборонити Північній Кореї, що живе на гроші Китаю, надсилати озброєння росії, адже вона вже під всіма можливими санкціями.

Всеосяжність Північної Кореї та росії

За словами президента Володимира Зеленського, на Курщині росія втратила вбитими та пораненими вже 3 тис. корейців із приблизно 12 тис., що прибули воювати проти України. Після першого бою корейців війна фактично стала інтернаціональною. США та ЄС де-факто проковтнули це, обмежившись заявами.

Із самого початку путін на саміті БРІКС у Казані не заперечував присутність військових КНДР на території росії, називаючи це «їхньою (з диктатором Кім Чен Ином – The Page) справою».

Кім Чен Ин та путін під час їхньої зустрічі у Пхеньяні 18 червня 2024-го

19 червня 2024 року путін та Кім Чен Ин у Пхеньяні підписали «Договір про всеосяжне стратегічне партнерство між Росією і КНДР». Стаття 4 угоди передбачає, що «якщо одна зі сторін опиниться у стані війни через збройний напад однієї або декількох держав, інша сторона негайно надасть їй військову допомогу всіма наявними у неї засобами».

Ще у 2023-му Північна Корея активно включилась у допомогу з озброєнням російській армії в обмін не тільки на паливо, продовольство та відносно сучасне устаткування, але й на ядерні, ракетні, радарні технології. На початку жовтня видання The Times із посиланням на джерела в розвідці заявляло, що близько половини снарядів, які росія використовує на війні, вироблені в КНДР.

На фоні цього Кім Чен Ин розширює виробництво балістичних ракет KN-23 та KN-24, якими росіяни б’ють по Україні. Також КНДР надає росії САУ та РСЗВ. За оцінками південнокорейської розвідки, Ин вже поставив до росії понад 9 млн артилерійських снарядів.

У ЗМІ ходили чутки, що Китаю не подобається надсилання корейців на війну, проте досі офіційні особи КНР жодним чином не прокоментували ці події та відмовлялися відповідати на запитання журналістів.

Іран та росія на порозі угоди про всеосяжне партнерство

«Було б логічно бачити тисячі іранців і компактну армію китайців, що воюють (за росію. – The Page) в Україні прямо зараз», – писав у жовтні Олександр Дугін.

Це не просто слова. Іран та росія планують підписати довгоочікувану угоду про всеохопну співпрацю між двома країнами 20 січня або близько до дати інавгурації Дональда Трампа на посаді президента США.

Колишній президент Ірана, який загинув у авіатрощі, Раїсі та путін під час зустрічі в січні 2024-го

«Хоча зміст цієї угоди тримається у цілковитій таємниці, думаю, її текст вже давно на столах відповідних структур. Від цього залежить і їхня реакція. Трохи менше 30 днів – замало для повалення режиму (Ірану. – The Page), але достатньо для превентивного удару (надати Ізраїлю можливість бити по ядерній інфраструктурі Ірану.The Page). Цікаво, чи буде внесений в текст угоди пункт про захист росією території Ірану і навпаки? Іранці на цьому наполягали. І як це вплине на плани Трампа зустрітися з путіним?» – запитує Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень.

До цього відносини двох держав базувалися на 20-річній стратегічній угоді, підписаній між країнами у 2001 році і продовженій у 2020-му.

Угода між рф та Іраном передбачала:

  • співпрацю в енергетиці (нафта, газ);
  • будівництво АЕС «Бушер» (роботи завершили у 2013-му);
  • поставки зброї (ЗРК С-300, бронетехніка, радари);
  • врегулювання правового статусу Каспійського моря.

Проте з початку повномасштабного вторгнення співпраця значно зросла через іранські «Шахеди». У 2023 році росія запустила два заводи з виробництва іранських дронів, тепер росіяни можуть виробляти 6-7 тис. Shahed на рік, не зважаючи на поставки з Ірану.

Іранське інформаційне агентство повідомило, що новий договір міститиме обіцянки про співпрацю в енергетиці, виробництві, транспорті та сільському господарстві. Проте головною інтригою для експертів є питання ядерних і ракетних технологій для Ірану та безпекові гарантії аж до накриття країни ядерною парасолькою рф.

Проте варто зазначити, що 2024 рік став ударом для Ірану. Перемога повстанців у Сирії перекрила досягнення Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР) «шиїтського півмісяця» (геополітична ідея Ірану: підкорення шиїтських країн Близького Сходу, що створює на карті півмісяць. – The Page), а Ізраїль завдав нищівного удару по іранській проксі-армії «Хезболла» в Лівані. Тепер ліванська влада навіть говорить про можливість вигнання терористів із країни. Сам Іран зараз щодня страждає від віялових відключень світла через обстріли Ізраїлю та застарілі технології.

На порозі Третьої світової чи Холодної війни

15 жовтня 1950 року президент США Гаррі Трумен прибуває на атол Вейк для обговорення можливості китайської інтервенції та заходів для обмеження масштабів Корейської війни. Генерал Макартур, командувач сил Заходу в Кореї, переконує Трумена, що «якщо китайці спробують увійти в Пхеньян, там буде велика рубка».

Триває четвертий місяць Корейської війни. Здавалося б, Третя світова ніколи не була так близько, адже радянські пілоти вже б’ються в небі над Кореєю, а за чотири дні близько 500 тис. китайців перейдуть річку Ялуцзян на кордоні КНР і КНДР і почнуть бойове зіткнення з 230 тис. американців.

Ба більше, генерал Макартур активно розробляє плани ядерного удару по КНР, а ще 25 червня 1950 року, в день початку Корейської війни, генерал ВПС Ванденберг отримав вказівку про підготовку до нанесення ядерних ударів по військових базах у Сибіру в разі прямої участі у війні СРСР.

Проте Корейська війна не закінчилась взаємознищенням, як і Берлінська та Карибська кризи, війни у В’єтнамі, Афганістані та багато інших конфліктів. Тому «двері ескалації» ще широко відкриті, а Україна зараз, а Тайвань – у майбутньому є точками випробування чинного світового порядку на тривкість Китаєм та іншими країнами БРІКС.

Але цього разу головною країною антизахідної ліги є не росія, а Китай. На ньому замикається як економічна міць нової «Вісі зла», так і військовий потенціал разом зі світовими амбіціями. Росіяни ж разом із іранцями грають ролі другого плану та є джерелами вкрай дешевої і важливої сировини, насамперед — вуглеводнів.

Чим сучасна ситуація схожа на часи Корейської війни (відео)

Читати на The Page