Росія передає Північній Кореї технології для тактичної ядерної зброї малої потужності та систем запуску підводних ракет в обмін на військових та ракети.
Про це розповів очільник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов в інтервʼю The Economist.
За його словами, розширення співпраці між Пхеньяном і москвою є результатом договору про взаємодопомогу. Відповідний документ північнокорейський та російський диктатори Кім Чен Ин і володимир путін підписали у червні 2024 року.

Очільник української розвідки описав таємні положення угоди між КНДР та рф як «послуга за послугу».
В документі йдеться, що москва допомагає Пхеньяну обійти санкції та «зміцнити» ядерний потенціал, зокрема передає технології для тактичної ядерної зброї малої потужності та системи запуску підводних ракет. Натомість росія отримує північнокорейських військових і ракети.
Своєю чергою видання Defense Express зазначає, що отримання Пхеньяном «тактичного ядерного озброєння малої потужності» створює не просто дуже серйозну загрозу для Південної Кореї, а катастрофічну ситуацію для її безпеки.
КНДР вже має власну ядерну зброю, однак кількість її зарядів оцінюється у межах до 50 боєголовок. Також у Пхеньяна є матеріали для створення ще до 70-90 одиниць: 60-80 кг плутонію та 280-1500 збагаченого урану.
Однак через технічний рівень Північної Кореї мова йде про ядерні заряди, які можливо встановити лише у ракети. При цьому не обов'язково середньої чи міжконтинентальної дальності, оскільки ракети KN-23 в цілому достатньо для ураження всієї території Південної Кореї. Бойова частина цієї ракети сягає 1000 кг, а в окремій підверсії Hwasongpho-11-Da-4.5 — 4,5 тонни з дальністю 320 км.
Видання зазначає, що в цих умовах мова не йде про потребу мініатюризації. Однак КНДР може отримати технології зменшення розмірів ядерних зарядів і «вписати» в артилерійські боєприпаси.
Defense Express стверджує, що у разі отримання цієї технології Північна Корея зможе перетворити тисячі своїх гаубиць у калібрі 152-мм та 170-мм на носії зброї масового знищення. До прикладу, 170-мм САУ М-1989 «Коксан» має дальність пострілу активно-реактивним снарядом до 60 км, що достатньо для удару по центру Сеула з території Північної Кореї.
Таким чином, для Південної Кореї отримання КНДР таких можливостей буде катастрофічним, оскільки Сеул вклав дуже значні ресурси у пошук та знищення пускових балістичних ракет. Проте у випадку використання ядерних артилерійських боєприпасів протидія стає неможливою, вважає Defense Express.
«Бо знищити всю артилерію КНДР ще до того, як вона почне стріляти — нереалістична задача, технологій для масового перехоплення артилерійських снарядів наразі не існує, а відтіснити артилерію КНДР якомога далі у Південної Кореї не вийде через те, що на прорив демілітаризованої зони можуть піти дні», — зазначає видання.
Що відомо про участь Північної Кореї у війні рф проти України
У червні 2024 року російський та північнокорейський диктатори путін та Кім Чен Ин підписали двосторонню угоду, яка включає пункт про взаємну оборону між обома країнами.
5 жовтня видання Kyiv Post з посиланням на джерела у розвідці повідомило, що 6 північнокорейських офіцерів загинули та ще троє були поранені в результаті українського ракетного удару 3 жовтня по тимчасово окупованій території біля Донецька.
8 жовтня міністр оборони Південної Кореї Кім Йонг Хен розповів, що оскільки росія та Північна Корея підписали взаємний договір, схожий на військовий союз, Пхеньян цілком ймовірно може ввести свої війська на територію України.
Своєю чергою керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко відреагував на заяву міністра оборони Південної Кореї Кім Йонг Хена і зазначив, що Північна Корея вже направила свої війська в Україну.
14 жовтня президент Володимир Зеленський після доповідей розвідок заявив, що Північна Корея фактично включилась у війну проти України.
15 жовтня співрозмовники у спецслужбах розповіли «Українській правді», що в російській армії сформували «особливий бурятський батальйон», який укомплектований громадянами Північної Кореї. Проте 18 вояків цього підрозділу вже втекли з позицій.
17 жовтня начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що на сході росії перебуває близько 11 тисяч північнокорейських солдатів, які проходять підготовку для участі в бойових діях в Україні. А перші 2600 військовослужбовців КНДР будуть направлені в Курську область до 1 листопада.
18 жовтня в мережі показали перше відео тренувань військових з Північної Кореї в армії рф.
21 жовтня Південна Корея заявила, що може надіслати в Україну своїх військових і офіцерів розвідки у відповідь на аналогічні кроки Північної Кореї.