Компанія Veon, власник українського мобільного оператора «Київстар», має завершити вихід із російського ринку, виставити акції на Дубайську біржу, а «Київстар» – окремо на Варшавську або NASDAQ. Таку пропозицію опублікував міноритарний акціонер Veon — американська компанія Shah Capital.
Власник і глава компанії Хіманші Шах розчарований тим, що ціна акцій Veon далі падає нижче за $19 за акцію, а інвестринок не цікавиться цими паперами, хоча корпорація майже завершила продаж російської частини бізнесу. Шах вважає, що вартість акцій можна довести до $100.
За прогнозами Shah Capital, якщо продаж російських активів (оператора «Вимпелком») завершиться за графіком, то в 2023 році Veon має отримати прибуток (EBITDA) $1,8 млрд, а вартість компанії сягне $3,2 млрд. Прибуток компанія може отримати після продажу 36 тис. мобільних вишок у рф із розрахунку по $50 тис. за кожну.
З-поміж інших активів Veon – оптоволоконний бізнес у Казахстані вартістю понад $200 млн, нерухомість у Пакистані. Також великий потенціал для монетизації мають бренди в галузях фінтеху, розваг і охорони здоров’я (наприклад, найбільша українська електронна медична система Helsi – ).
Американський акціонер дивується, чому акції телекомкорпорації з приблизно 160 млн абонентів мають мультиплікатор лише 1,8 EBITDA, хоча його конкуренти по галузі, включно з Vodacom, MTN, Bharti, Millicom, America Movil, оцінюються приблизно в 6 EBITDA.
Щоб підвищити вартість корпорації, Shah Capital пропонує:
- викупити акції на $200 млн і в майбутньому спрямовувати на викуп акцій не менш як 50% вільного грошового потоку на рік, доки курс акцій Veon не зросте до конкурентного рівня $100;
- на рахунках Veon достатньо тримати до $200 млн вільних коштів, тоді як сьогодні корпорація має приблизно $2,5 млрд у грошовому вигляді. Shah Capital вважає, що решту краще спрямувати на погашення кредитів і викуп облігацій 2023 та 2024 років. Це дасть змогу отримати кращі рейтинги від рейтингових агентств і зменшити майбутні відсоткові витрати;
- скоротити розмір ради директорів з 11 до 7 — 8 членів і зменшити корпоративні витрати на 55% після продажу російського бізнесу;
- відокремити фінтех і розважальний бізнес Veon, що швидко зростає – JazzCash, Mobilink, Tamasha та Toffee, й вивести його на Дубайську біржу вже до кінця 2023 року. У такий спосіб корпорація може отримати понад $1 млрд;
- зробити все, щоб Veon потрапив у біржові індекси ринків, що розвиваються, та індекси ринку фінтех і телекомунікацій.
Щодо «Київстару», то Shah Capital наполягає на тому, щоб перепозиціювати компанію як окремий український бізнес і вивести її на NASDAQ або Варшавську біржу. Інший варіант – продати частину акцій комусь ще.
Контекст. Компанії Shah Capital Management (реєстрація в штаті Північна Кароліна), Shah Capital Opportunity Fund LP (штат Делавер) і Хіманшу Шах, власник і керівник інвесткомпанії та інвестфонду, у сумі володіють приблизно 5,007% акцій, йдеться в офіційній заяві компанії.
Veon володіє 100% «Київстару». З-поміж акціонерів Veon:
- 47,9% акцій у LetterOne («Альфа-Груп» Михайла Фрідмана);
- 43,8% – у вільному обігу на біржах NASDAQ та Euronext;
- 8,3% — нідерландський спеціалізований фонд.
Veon працює в Бангладеш, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Пакистані, росії, Узбекистані та Україні. Після виходу з рф Україна залишається єдиним європейським активом корпорації.
Компанія має 217 млн абонентів. Бізнес у рф приносить 55% доходу.
Попри те що Михайло Фрідман вийшов із ради директорів Veon одразу після вторгнення (наприкінці лютого 2022 року), через токсичність головного акціонера компанія Veon зазнала значних репутаційних втрат.
На початку лютого 2023 року влада РФ погодила продаж російського оператора «Вимпелком», власником якої є Veon, місцевому менеджменту за $2,2 млрд в обмін на борги. Правочин має бути закрито не пізніше 1 червня 2023 року.
Veon – остання міжнародна телекомкомпанія, яка оголосила про вихід із росії.