Кабмін продовжив спецзобов'язання «Нафтогазу» із постачання газу виробникам тепла та населенню

Фото: УНІАН

Кабінет міністрів своєю постановою продовжив дію спецзобов'язань «Нафтогазу» з 1 травня 2020-го до 1 липня цього року. До цього часу компанія продаватиме природний газ газопостачальним компаніям для потреб населення, виробникам тепла, деяким релігійним організаціям, а також «Міжнародному дитячому центру «Артек».

Крім цього, постановою також продовжили дію спеціальних зобов'язань «Нафтогазу» до 1 травня 2021 року для підприємств теплової комунальної енергетики.

Кабмін також до 1 липня продовжив зобов'язання монополіста на купівлю газу у державних газовидобувних компаній «Укргазвидобування» та «Чорноморнафтогаз» для формування ресурсу для побутових споживачів і до 1 травня 2021 року – для формування ресурсу для виробників теплової енергії.

Експерт з енергетичних питань і колишній прессекретар «Нафтогазу» Валентин Землянський вважає, що на практиці таке рішення заведе реформу в «глухий кут». Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

«Нафтогаз» продовжить ігри з +/-2% під час перерахунку європейської ціни на українську. Звісно, на свою користь. Неплатежі за комуналку теж створять черговий виток заборгованості всіх гравців перед компанією і її підопічним «Оператором ГТС». Знову будуть винні всі, крім «Нафтогазу», — зазначив Землянський.

Він також додав, що буде втрачено сенс переходу на європейську систему обліку газу, яка дозволила б знизити розмір платежів для населення.

Контекст. Ціну на газ для населення «Нафтогаз» у квітні знизив на умовах публічних спецобов'язків (ПСО) на 14% — до 3,4 тис. грн за тисячу кубометрів.

У квітні компанія підвищила ціни на природний газ для промислових споживачів та установ, що фінансуються з державного бюджету, на 0,2-2,2% — до 4,8-5,5 тис. грн за тис. кубометрів з ПДВ, попри падіння ціни в Європі та економічну кризу.

З 1 липня 2019 року в Україні почав діяти новий ринок електроенергії. А в серпні минулого року Кабмін вніс зміни в механізм покладання ПСО на ринку електроенергії.

Зараз механізм спецзобов'язань діє для населення та ТКЕ. Однак з 1 травня 2020 року він мав би перестати існувати в рамках зобов'язань, які взяла на себе Україна щодо лібералізації ринку поставок газу побутовим споживачам.

Читати на The Page