Кабінет міністрів своєю постановою продовжив дію спецзобов'язань «Нафтогазу» з 1 травня 2020-го до 1 липня цього року. До цього часу компанія продаватиме природний газ газопостачальним компаніям для потреб населення, виробникам тепла, деяким релігійним організаціям, а також «Міжнародному дитячому центру «Артек».
Крім цього, постановою також продовжили дію спеціальних зобов'язань «Нафтогазу» до 1 травня 2021 року для підприємств теплової комунальної енергетики.
Кабмін також до 1 липня продовжив зобов'язання монополіста на купівлю газу у державних газовидобувних компаній «Укргазвидобування» та «Чорноморнафтогаз» для формування ресурсу для побутових споживачів і до 1 травня 2021 року – для формування ресурсу для виробників теплової енергії.
Експерт з енергетичних питань і колишній прессекретар «Нафтогазу» Валентин Землянський вважає, що на практиці таке рішення заведе реформу в «глухий кут». Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.
«Нафтогаз» продовжить ігри з +/-2% під час перерахунку європейської ціни на українську. Звісно, на свою користь. Неплатежі за комуналку теж створять черговий виток заборгованості всіх гравців перед компанією і її підопічним «Оператором ГТС». Знову будуть винні всі, крім «Нафтогазу», — зазначив Землянський.
Він також додав, що буде втрачено сенс переходу на європейську систему обліку газу, яка дозволила б знизити розмір платежів для населення.
Контекст. Ціну на газ для населення «Нафтогаз» у квітні знизив на умовах публічних спецобов'язків (ПСО) на 14% — до 3,4 тис. грн за тисячу кубометрів.
У квітні компанія підвищила ціни на природний газ для промислових споживачів та установ, що фінансуються з державного бюджету, на 0,2-2,2% — до 4,8-5,5 тис. грн за тис. кубометрів з ПДВ, попри падіння ціни в Європі та економічну кризу.
З 1 липня 2019 року в Україні почав діяти новий ринок електроенергії. А в серпні минулого року Кабмін вніс зміни в механізм покладання ПСО на ринку електроенергії.
Зараз механізм спецзобов'язань діє для населення та ТКЕ. Однак з 1 травня 2020 року він мав би перестати існувати в рамках зобов'язань, які взяла на себе Україна щодо лібералізації ринку поставок газу побутовим споживачам.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також