Facebook Pixel

Українська ГТС до кінця року здатна прокачати вдвічі більше газу, ніж «Північний потік – 2»

Українська газотранспортна система здатна транспортувати значно більший обсяг газу, ніж нині це може зробити «Північний потік – 2». Як зазначила радниця міністра енергетики Лана Зеркаль в інтерв’ю виданню «Радіо Свобода», з огляду на це Кремль «вдається до дуже явного шантажу».

Quote«Вони (РФ – The Page) уже готові прокачати «Північним потоком» до кінця цього року ще 5,6 млрд кубометрів. Водночас наша ГТС могла б прокачати 11 (млрд куб. м – The Page). Але вони її не використовують, бо хочуть, щоб запустилися «потоки», які вони цілком контролюватимуть і фактично триматимуть Європу у своїх газових «обіймах», – сказала вона.

Зеркаль також підтвердила факт скорочення транзиту російського газу українською територією. Однак, за її оцінкою, це не має відбитися на кишенях пересічних громадян.

Додатково. Ціну листопадового ф'ючерсу на спотовий індекс TTF на біржі ICE Futures сьогодні зафіксовано на рівні $1057 за тисячу кубів.

Контекст. Спочатку РФ планувала добудувати «Північний потік – 2» у 2019 році, однак на заваді стали американські санкції. Проєкт вдалося завершити 10 вересня цього року. Тепер перед Кремлем постав новий виклик – його сертифікація. Невдовзі після завершення будівельних робіт Федеральне мережеве агентство Німеччини отримало документи на сертифікацію підприємства Nord Stream 2 AG як незалежного газотранспортного оператора. Утім, старший радник із питань енергетичної безпеки Державного департаменту США Амос Хохштайн прогнозує, що це станеться не так швидко.

Раніше цього місяця в Кремлі заявили про готовність збільшити транзит газу територією України, але за певних умов: європейські клієнти «Газпрому» мають наростити обсяги закупівель, а в Києві — запропонувати конкурентні умови. На питання щодо можливості надання європейським країнам додаткових обсягів газу речник Путіна відповів розпливчасто.

Однак уже за кілька днів сам президент РФ заявив, що тільки-но німецький регулятор дасть зелене світло запуску першої гілки газопроводу «Північний потік — 2», яку, до речі, уже заповнено газом, європейські країни одразу зможуть отримати не лише законтрактовані обсяги газу, а й додаткові.

Нагадаємо: ф'ючерси на газ у Європі почали різко дорожчати з липня. 6 жовтня їхня вартість досягла піку — $1 900, після чого стала знижуватися. На тлі енергокризи Єврокомісія запропонувала владі європейських країн частково покривати збільшені рахунки за енергію та дозволити відтермінування оплати. Так, наприклад, влада Франції вирішила заморозити ціни на газ у країні впродовж усього 2022 року.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉