Facebook Pixel

Ринок газу: у Європі паніка вщухла, а Україна почала відбір газу зі сховищ

Сьогодні, 7 жовтня, траєкторія ціни на газ на біржі ICE нагадувала коливальний процес, що згасає: підйоми змінювалися падіннями, але кожен раз їхня амплітуда ставала меншою. До кінця торгів ціна встановилася на рівні 96 євро за 1 МВт*год, або $1175 за 1 тисячу кубометрів. Це набагато менше за вчорашній максимум $1924.

tsena-na-gaz-dinamika.png

Зазначимо, що на біржі ICE торгують не реальним газом, а ф'ючерсами. Зокрема, цифри, що ми навели вище, стосуються листопадового ф'ючерсу. Ці інструменти загалом нагадують цінні папери, тому динаміка їхніх цін може багато в чому визначатися діями спекулянтів (The Page про це писало раніше).

Реальним газом торгують на хабах. Ціна спотового контракту на найпопулярнішому у Європі хабі TTF до кінця дня впала до 102,7 євро за 1 МВт*год, або $1257 за 1 тис. куб м. Тобто газ із постачанням «завтра» коштує дешевше, ніж у листопаді.

spotovaya-tsena-na-gaz.png

Європейські газові настрої

Британська газета Financial Times зазначила, що ціни на газ у Європі 6 жовтня почали знижуватися після заяви президента Росії Володимира Путіна про готовність допомогти стабілізувати світові ціни на енергоносії. Але вона не ризикнула написати, що ціни впали через слова Путіна.

За неї це сказав керівник німецької енергокомпанії Uniper (вона — партнер «Газпрому» за проєктом «Північний потік — 2») Клаус-Дітер Маубах, який назвав слова Путіна «вакциною від зростання цін».

Слова Путіна могли певною мірою заспокоїти біржових гравців, але дія об'єктивних чинників є набагато сильнішою (про них The Page розповідало тут і тут).

Європейські ж лідери розуміють, що газ дорожчатиме. Тому міркують над тим, як зменшити залежність від майбутніх газових неприємностей.

Голова Єврокомісії (ЄК) Урсула фон дер Ляєн повідомила, що лідери ЄС на жовтневому саміті планують обговорити питання створення стратегічних запасів газу, а також відокремлення цін на електроенергію від цін на газ. Вона також підтвердила, що ЄК має намір у довгостроковій перспективі збільшувати інвестиції в «зелену» енергетику.

У створенні запасів газу європейцям готова допомогти наша країна. «Україна має найбільші газові сховища у Європі (31 млрд куб. м), тому може стати важливою частиною системи енергетичної безпеки ЄС», — заявив глава «Оператора ГТСУ» Сергій Макогон.

Ситуація з газом в Україні залишається складною

Україна почала відбір газу зі своїх підземних сховищ (ПСГ). Про це свідчать оперативні дані «Укртрансгазу». Так, 5 жовтня зафіксовано відбір обсягом 0,1 млн куб. м, а 6 жовтня — уже 9,08 млн куб. м.

gaz-v-khranilishchakh.png

Глава «Укртрансгазу» Сергій Перелома повідомив, що приватні домогосподарства почали використовувати газ для опалення, а централізоване теплопостачання ще практично не включали.

Попри складну ситуацію Україна не готує заборону на експорт природного газу, повідомив в.о. глави Директорату нафтогазового комплексу Міністерства енергетики Микола Колесник.

Говорячи загалом про наявні ресурси газу та його споживання в країні, він визнав, що за нинішніх цін на газ великі промислові споживачі намагаються максимально знизити його споживання або навіть тимчасово зупинити виробництво, щоб уникнути нерентабельної роботи.

Для прикладу: «Нафтогаз» зараз робить промисловим споживачам такі комерційні пропозиції:

предложение по газу-r0.jpg

Зазначимо, що експорт і реекспорт газу з України за дев'ять місяців цього року склав 1,15 млрд куб. м, зокрема у вересні — 0,26 млрд куб. м.

За даними «Укртрансгазу», станом на 1 жовтня 2021 року іноземні компанії зберігали в українських ПСГ у режимі «митний склад» 2,8 млрд куб. м газу.

У 2020 році Україна збільшила валове споживання природного газу на 5,5% проти 2019 року — до 29,84 млрд куб. м. Водночас використання газу побутовими споживачами у 2020 році склало 8,17 млрд куб. м, що на 1,9% менше, ніж у 2019 році.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉