Facebook Pixel

Газ у Європі скорегувався до $1400. У чому причина та хто розганяє цінові гойдалки

Після того як сьогодні ціна ф'ючерсних контрактів на природний газ у ЄС сягнула $1900 за тисячу кубометрів, відбулася корекція і ціна повернулася до $1400 за тисячу кубів. Про це свідчать дані біржі TTF.

«Очевидно, що ситуація, яка склалася на європейському газовому ринку з цінами, — це більше дисфункція ф'ючерсного ринку... ринок «поламався». Те, що ми бачимо, як ціна нині має дуже далеке відношення до фізичної реальності, лише до її «тіней» і «хвостів», — коментує керівний директор Газпромбанку Private Banking Єгор Сусін.

Причиною цінових гойдалок на газовому ринку ЄС стали інвестфонди, які почали нарощувати короткі позиції щодо ф'ючерсів у середині вересня 2021 року. Тоді з чистої довгої позиції вони перейшли на коротку. У той час газ торгувався приблизно на рівні $800-900 за тисячу кубів.

Водночас інші фінансові інституції, зокрема Insurance, Assurance, Re-insurance, Pension fund, CCP, Securities depository, активно скорочували короткі позиції, а можливо, вже і стикалися з маржинальними вимогами.

photo-2021-10-06-15-20-54.jpg

Однак у цей час Китай зіткнувся з гострою нестачею енергоресурсу та почав скуповувати СПГ із премією в $100 до цін у Європі, внаслідок чого газ злетів вище $1000 за тисячу кубометрів.

Також в останній тиждень вересня суттєво скоротилися короткі позиції в банків-брокерів.

«Це все відбувалося до 1 жовтня; цього тижня, можливо, посипалися й інші учасники ринку. Кого там цією хвилею змило, поки що незрозуміло, але точно закривати довелося в примусовому порядку», — пояснив аналітик.

Оцінити вплив на інфляцію газових подій складно, але він точно буде.

Водночас чиновники ЄС примудрилися прив'язати низку внутрішніх цін на електроенергію до ф'ючерсів на газ.

Зокрема, ціна на 19:00 вечора 6 жовтня 2021 року на ринку РДВ (ринок на добу вперед) ФРН перевищила 290 євро за 1 МВт•год (8,81 грн за 1 кВт•год за курсом на момент написання). У жовтні минулого року ціна жодного разу не досягла 79 євро за 1 МВт•год.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉