Facebook Pixel

Ціна на газ у Європі оновила історичний максимум, злетівши до $1950 за тисячу кубів

Контракти на природний газ у Європі вчергове оновили рекорд. Ціна листопадового ф'ючерсу на спотовий індекс TTF на біржі ICE Futures сьогодні злетіла до $1950, а потім різко обвалилася. Станом на 13:30 ціна перебуває на рівні $1557 за тисячу кубів.

Усього за два дні вартість газу в регіоні на тлі паніки щодо його нестачі підскочила на 40%. Майже вертикальне зростання в останні дні показує, наскільки сильний тиск на життєво важливий газовий ринок. Водночас наповнення сховищ нині — на найнижчому рівні за десятиліття.

Група депутатів Європейського парламенту звернулася до Європейської комісії з проханням розслідувати роль російського «Газпрому» в зростанні цін, заявивши, що його поведінка змусила їх запідозрити маніпулювання ринком і «спробу чинити тиск» на Європу, щоб та погодилася на швидкий запуск «Північного потоку — 2».

Урсула фон дер Ляєн, глава ЄК, заявила, що Брюссель розгляне можливість створення спільних сховищ газу, попередивши про сильну залежність континенту від імпорту з Росії, а також похвалила Норвегію за кроки в напрямку збільшення видобутку.

Президент Росії Володимир Путін охарактеризував ситуацію у Європі як «істерію та плутанину», пояснивши обмежені постачі недостатніми інвестиціями у викопне паливо на тлі розвороту до відновлюваних джерел енергії.

Контекст. Газ, як і раніше, відіграє критично важливу роль для опалення та промислового виробництва у Європі та підтримує стабільність енергобалансу в регіоні навіть за умови зростання відновлюваної енергетики. Але енергетична криза не обмежується тільки газом. Ціни підвищуються майже в усьому енергетичному секторі: на вугілля, викиди вуглецю та нафту.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉