Facebook Pixel

Зупинки заводів та масштабні відключення електрики в містах: що відбувається в Китаї

Китай накрив гострий дефіцит електроенергії. Перші його «дзвіночки» почали проявлятися ще влітку, однак експерти тоді пояснювали їх спекою. Тепер енергетичну кризу повною мірою відчуває на собі як промисловість країни, так і її населення.

Причини

Як пише Bloomberg, енергетична криза в Китаї виникла завдяки низці чинників. Так, аналітики вважають, що неабияку роль зіграв процес декарбонізації в країні, а відтак і посилення вимог та квот на викиди. З липневим впровадженням у КНР нової системи обміну квотами на емісії, компартія сподівається реалізувати поставлену її лідером Сі Цзіньпіном мету – стати вуглецево-нейтральною країною до 2060 року. А проведення в КНР зимової олімпіади у 2022 році є гарною змогою для керівництва країни продемонструвати свої успіхи в «зеленому курсі».

Іншою не менше важливою причиною стало стрімке здорожчання в ціні енергоносіїв — газу та вугілля.

Промисловість

За даними Bloomberg, щонайменше 20 китайських провінцій і регіонів, на які припадає понад 66% валового внутрішнього продукту країни, оголосили про деякі форми відключення електроенергії, в основному орієнтовані на промислове виробництво. Через гостру нестачу електроенергії про зупинки на своїх заводах уже повідомила низка постачальників компаній Apple та Tesla. Зупиняти виробництво доводиться й іншим підприємствам – від тих, що займаються металами до продуктових.

Населення

Після удару по промисловості енергетична криза дійшла і до населення. Жителям декількох північних провінцій довелося зіткнутися з масштабними відключеннями електрики. Загалом криза в цьому регіоні зачепила близько 100 млн осіб. У деяких містах провінцій Ляолін, Цзілін та Хейлунцзян у темний час доби відключається вуличне освітлення, а на вихідних у час пік не працюють світлофори.

Влада просить населення не користуватися ліфтами, використовувати природне освітлення, не вмикати кондиціонери, бойлери та мікрохвильові печі у пікові години. Торгові центри переконують не вмикати надовго рекламні вивіски та рекомендують взагалі скоротити години роботи.

Наслідки

  • загальнонаціональний дефіцит електроенергії, ймовірно, знизить темпи зростання Китаю на 0,1-0,15 процентного пункту в третьому і четвертому кварталах, йдеться у звіті економістів CICC. Nomura знизила прогноз зростання на рік до 7,7% з 8,2% і тепер бачить можливість його подальшого зниження;
  • проблеми з електроенергією в КНР частково сприяють підвищенню цін на вугілля та газ в інших місцях, включаючи Європу. Китай переманює трейдерів скрапленим природним газом (СПГ) надбавками до європейських цін;
  • китайські виробники попередили, що енергокриза призведе до скорочення виробництва в таких економічних центрах, як провінції Цзянсу, Чжецзян і Гуандун, які разом складають майже третину валового внутрішнього продукту країни. Це, своєю чергою, змусить компанії підняти ціни на товари для китайських споживачів і прискорити інфляцію;
  • аналітики прогнозують прийдешній «ефект доміно», коли весь світ відчує нестачу товарів – від текстилю до деталей електротехніки.

Контекст. Минулого тижня інвестори вкрай уважно стежили за розвитком історії з китайським девелопером Evergrande Group. Бізнес забудовника не лише дуже тісно пов'язаний з економікою Китаю, а й зачіпає глобальну економіку: Evergrande є найбільшим споживачем сировинних товарів, що використовуються для створення інфраструктури. Її потенційний дефолт міг би мати серйозні наслідки.

Тим часом всупереч очікуванням Evergrande сплатив відсотки за облігаціями локальним інвесторам. Однак Пекін закликав місцеву владу готуватися до «можливого шторму».

Подякувати 🎉