Facebook Pixel

Вперше в історії. Ціна газу в Європі перевищила $1 000 за тисячу кубів

Ціна листопадового ф'ючерса на спотовий індекс TTF на біржі ICE Futures взяла позначку 85,25 євро за 1 кВт•год, або $1030 за тисячу кубометрів. Показник здолав попередній історичний рекорд, який було встановлено в березні 2018 року – $969 за тисячу кубів.

Напередодні різкий ціновий стрибок відбувся в азійському регіоні. Там листопадовий ф’ючерс на спотовий індекс JKM Platts сягнув позначки в $1 042 за тисячу кубів.

Видання OilPrice зазначає, що зростання вартості газу в Європі пов’язано із серйозним дефіцитом блакитного палива в регіоні. Ця ситуація швидко поширюється й на інші країни та ринки (включно з ринком вугілля та нафти), оскільки попит на електроенергію перевищує пропозицію. Важливим чинником також продовжує бути масова закупівля СПГ Китаєм, який переманює трейдерів надбавками до європейських цін.

Що ближче опалювальний сезон, то газова криза буде лише посилюватися. Уже зараз низка європейських заводів змушена призупинити виробництво або зовсім зупиняти заводи, хоча опалювальний сезон ще й не починався. Це, своєю чергою, неодмінно призведе до різкого стрибка цін на харчові продукти та комунальні послуги.

Як пише ExPro, розрив між цінами на газ в Європі та Україні продовжує збільшуватися. Станом на сьогодні, 28 вересня, газ в Україні торгувався за рекордною ціною – 6 тис. грн за тисячу кубів. Водночас при переведенні в гривні в Європі його ціна становить 33,5 тис. грн. Настільки великий розрив у ціні може стати причиною збільшення експорту газу з українських підземних сховищ (ПСГ). Як очікується, це також спровокує зростання ціни на природний газ у нашій країні.

Контекст. Європа зіштовхнулася з газовою кризою після того, як сувора зима спустошила сховища. Збільшувати запаси було нелегко, оскільки провідний постачальник — Росія — обмежувала потоки, тимчасом як Азія масово скуповувала вантажі скрапленого природного газу, які могли б потрапити до Європи. На власне виробництво регіон також покладатися не може.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉