Facebook Pixel

Вугілля увійшло до топу прибуткових активів у 2021 році: на скільки зросла ціна та які причини

Енергетичне вугілля з 2021 року стало одним із найприбутковіших активів. Це пов'язано з перебоями у його постачанні, посухою в Китаї та відновленням попиту на електроенергію.

Як пише Financial Times, від початку року ціна на високоенергетичне австралійське вугілля зросла на 80% — до майже до $146 за тонну (найвищий рівень за останні десять років), а на південноафриканський — на 44%, що теж є найвищим рівнем за останнє десятиліття.

Ціна на австралійське енергетичне вугілля. Інфографіка: Financial Times

Ціна на австралійське енергетичне вугілля. Інфографіка: Financial Times

Зростання цін на вугілля випереджає збільшення вартості нерухомості (зросла на 28% від початку року) та фінансових акцій (25%). Водночас нафта марки Brent зросла на 44%, як і південноафриканське вугілля.

Чому зростають ціни на вугілля

За словами старшого аналітика з енерговугілля в консалтинговій компанії CRU Дмитра Попова, зростання цін пов'язане з високим попитом із боку Китаю, а китайські покупці готові купувати вугілля за найвищими цінами. Водночас посуха на півдні Китаю на початку 2021 року зруйнувала греблі гідроелектростанцій і збільшила попит на вугілля, що зіграло значну роль у зростанні попиту на товар. Вплинуло також і те, що країна намагалася збільшити внутрішню пропозицію для задоволення попиту.

Видання зазначає, що Індонезія, яка є найбільшим постачальником вугілля до Китаю, не могла добувати вугілля через опади, а Росія та Південна Африка — два найважливіші виробники вугілля — зіткнулися із залізничними та портовими обмеженнями щодо постачання вугілля.

Варто згадати також і попит на електроенергію. Так, згідно з даними Міжнародного енергетичного агентства, він зросте до 5% у 2021 році й до 4% наступного. Водночас поновлювані джерела енергії зможуть задовольнити тільки половину попиту.

Подякувати 🎉