Ціна на газ сьогодні, 6 жовтня, на європейських біржах рухалася по траєкторії, яка нагадує дзвін. Під час відкриття торгів ціна на найближчий (листопадовий) ф'ючерс біржі ICE відразу оновила історичний рекорд, досягнувши $1600 за 1 тис. куб. м. Потім рух угору зупинилося, але до полудня ціна злетіла до $1924, а потім за пару годин опустилася до приблизно $1400.
Такий сплеск багато в чому пов'язаний з діями гравців біржового ринку, в першу чергу інвестфондів. Але викид котирувань трапився на тлі стабільної тенденції подорожчання газу, яка триває з літа. Для цього є фундаментальні причини.
Розповімо спочатку про них, а потім про те, як це все відбивається на Україні.
Розбалансований енергоринок
Економісти вважають, що в підході урядів окремих європейських країн та Європейської комісії до енергетичних проблем є великі прорахунки. Зокрема, колишній заступник голови Центробанку РФ Сергій Алексашенко зазначає, що у 2011 році Німеччина ухвалила рішення закрити всі атомні електростанції, на яких вироблялося близько 30% електроенергії. Почали замість атомних будувати вітряні та сонячні електростанції. У першому півріччі цього року на півночі Німеччини погода була маловітряна. У результаті вітряні електростанції виробили енергії на 20% менше, ніж рік тому.
Для компенсації втрат задіяли теплові електростанції, що працюють на вугіллі або газі. Але ще раніше уряд ФРН заявив про відмову від вугілля, а газ назвали перехідним паливом, яке буде потрібно ще років 20, не більше.
Дізнавшись про це, в Катарі, найбільшому світовому виробнику скрапленого газу, переорієнтувалися на Китай та інші ринки, де є перспективи зростання. Для Європи в них тепер газ якщо і є, то дуже дорогий.
Вугільники минулого року зіткнулися із серйозним падінням попиту на вугілля. Багато шахт закрилися, видобуток впав. Атомні електростанції виробляли вже тільки 12% всієї електроенергії.
Тим часом зима 2020 — 2021 року виявилася дуже холодна. Запаси газу в сховищах використали майже цілком. Навесні з його закачуванням не поспішали, тому що не було зрозуміло, чи закінчилася криза, що буде з економікою тощо.
У результаті запаси газу в європейських сховищах на кінець вересня 2021 року були мінімальному за багато років рівні. Відставання показника заповненості порівняно з минулим роком на кінець вересня оцінювалося в 20,5 млрд куб. м, повідомили в «Газпромі».
Дефіцит газу — один із найважливіших чинників зростання цін на нього.
Швидко зростають ціни і на вугілля. У Китаї його видобуток майже не зріс цього року, а споживання електроенергії зросло на 14%. Тому Китай готовий купувати вугілля по всьому світу за будь-яку ціну.
А є ще й екологічна повістка, прагнення скорочувати викиди в атмосферу від спалювання викопного палива. І цей процес часом випереджає створення чистих потужностей для виробництва електроенергії.
Крім того, ЄК протягом останніх 10 років працювала над створенням у ЄС вільного ринку газу та електрики, стверджуючи, що паралельно з повсюдним упровадженням зеленої енергетики це в підсумку приведе до зниження цін на енергію у Європі.
В межах цього процесу європейці майже повністю відмовилися від довгострокових контрактів на постачання газу та перейшли на біржові закупівлі.
Які газові перспективи у Європі
Ціни на газ у Європі будуть високі протягом зими, зниження очікується ближче до весни. Про це сказала єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон, виступаючи 6 жовтня на сесії Європарламенту в Страсбурзі.
Єврокомісія вважає причиною енергетичної кризи в ЄС несприятливі ринкові умови, коли попит на енергоресурси досяг максимуму за 25 років. Про це заявив заступник голови ЄК Франс Тіммерманс на засіданні Ради ЄС з екології.
У відповідь на звинувачення, що кризі сприяла створена Єврокомісією система торгівлі квотами на викиди парникових газів, він відповів, що її внесок «лише на рівні однієї п'ятої». «Проблема в іншому, в ринкових умовах», — переконаний єврокомісар.
Заступник голови ЄК відкинув припущення, що енергетична криза змусить ЄС тимчасово відступити від своїх кліматичних завдань. «Це виключено, кліматичні норми ЄС висічені в камені», — заявив Тіммерманс.
Помилки ЄК — одна з причин енергетичної кризи в Євросоюзі. Комісія має змінити частину своїх зелених норм, інакше страждатимуть усі. Про це сказав прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
Однак глава ЄК Урсула фон дер Ляйен повідомила, що Єврокомісія має намір підвищувати інвестиції в зелену енергетику «у відповідь на енергокризу у Європі».
Що очікує Україну
Постачі природного газу в Україну з ЄС у січні — вересні 2021 року скоротилися в 6,2 раза (на 12,4 млрд куб. м) порівняна з аналогічним періодом 2020 року — до 2,4 млрд куб. м, повідомив Оператор ГТС України. Зупинка фізичного транзиту до Угорщини через Україну з 1 жовтня змушує переорієнтуватися на інші напрямки імпорту — з Польщі та Словаччини.
«Нафтогаз України» має у своєму розпорядженні кошти для закупівлі та закачування газу в підземні сховища, Про це сказав міністр енергетики Герман Галущенко на засіданні уряду 6 жовтня. Проте 3 — 5 жовтня закачування газу до сховищ не було.
На цьому тлі біржова ціна на газ в Україні (тобто для більшої частини промислових підприємств, без теплокомуненерго) стабільно і швидко зростає.
Інформація про середньозважені ціни на природний газ за результатами електронних біржових торгів на Українській енергетичній біржі станом на 06.10.2021 р.
