Facebook Pixel

Україна не планує закуповувати газ у Росії: як це відіб'ється на споживачах

Уряд не планує вести переговори з РФ для укладення прямого контракту на постачання газу. Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав в інтерв'ю виданню LB.ua.

За його словами, у підземних сховищах (ПСГ) України вже накопичено достатньо газу, країна також має власний газовидобуток, що дасть змогу пройти майбутній опалювальний сезон.

Які запаси газу зараз

За даними компанії «Укртрансгаз», станом на 1 жовтня в ПСГ було 18,7 млрд кубометрів газу. Водночас компанії-нерезиденти зберігають там у режимі митного складу 2,8 млрд куб. м газу.

zapasy-gaza-1-okt.jpg

За бажання вони можуть вивести свій газ за кордон. Але Шмигаль сказав, що не варто побоюватися цього. «З імовірністю 100% газ, який є в Україні, тут і буде використано», — сказав він.

Зазначимо, на початок минулого опалювального сезону (20 жовтня 2020 року) нерезиденти мали в ПСГ України 10 млрд куб. м газу, з яких до 30 квітня 2021 року вони використали приблизно 6 млрд куб. м, з них 0,5 млрд куб. м було повернуто на європейський ринок, а решта пройшла митне очищення і продана в Україні.

Цьогоріч із червня до вересня 0,5 млрд куб. м також було реалізовано всередині України, а реекспортовано лише 0,06 млрд куб. м.

З чим пов'язані газові побоювання

Нинішні газові побоювання пов'язані з тим, що з 1 жовтня «Газпром» припинив постачання газу в Угорщину через Україну. Попри те що фізично газу прокачується менше, росіяни однаково оплачуватимуть обумовлений контрактом обсяг (принцип «качай або плати»). Але через припинення транзиту Україна втратила можливість для закачування газу завдяки його віртуальному імпорту з Угорщини (це був основний канал імпорту останнім часом). Тому вже дві доби газ до ПСГ не закачується.

Водночас інтерактивна карта, розміщена на сайті угорського оператора газотранспортної системи FGSZ, показує, що газ з України до Угорщини все-таки надходить.

Керівник «Оператора ГТСУ» Сергій Макогон пояснив, що це не транзит, а реекспорт газу європейськими трейдерами, який вони зберігали в українських ПСГ.

За даними «Укртрансгазу», за 4 жовтня з ПСГ було відібрано 0,01 млн кубометрів газу.

Чим нинішня ситуація загрожує споживачам газу

Прямі закупівлі газу в Росії — це один із можливих каналів його постачання в Україну.

Наша країна не імпортує газ безпосередньо з Росії з 26 листопада 2015 року. Причиною відмови тоді стала неузгодженість ціни.

Після перегляду Стокгольмським арбітражем умов контракту «Нафтогазу» та «Газпрому» Україна навесні 2018 року була готова відновити прямий імпорт і навіть зробила авансовий платіж, але росіяни повернули його.

Строк дії контракту на постачання газу між «Нафтогазом» і «Газпромом» сплив 31 грудня 2019 року. Для укладення нового договору потрібно політичне рішення президентів двох країн, що зараз малоймовірно.

У 2020 році внутрішній видобуток газу в Україні склав 20,2 млрд кубометрів, а споживання — 31 млрд кубометрів. Різниця покривається імпортом із Європи.

Якщо закачування газу до ПСГ не буде поновлено, тобто віртуальний імпорт газу не відновиться, це збільшить ризики браку газу під час опалювального сезону. Річ у тім, що в попередні роки газ для внутрішнього споживання взимку брався з трьох джерел: ПСГ, внутрішній видобуток та імпорт. Перші два джерела можуть не впоратися з попитом, якщо зима буде довгою й суворою. Тому доведеться купувати газ на європейських біржах, де він уже зараз дуже дорогий, а буде ще дорожчий (на вечір 5 жовтня ціна досягла $1400/тис. куб. м).

Мабуть, з огляду на ці витрати «Нафтогаз» уже запросив в уряду 44,5 млрд грн, щоб докупити газ на зиму. Але Кабмін поки що не вирішив, чи варто виділяти ці кошти, а якщо так, то де їх узяти.

Зазначимо, що «Нафтогаз» разом з урядом і місцевою владою підписали тарифний меморандум, який передбачає виділення газу на потреби населення за стабільною ціною, яка вже зараз є набагато нижчою за ринкову. У цьому сезоні політична влада країни майже напевно змусить державний «Нафтогаз» виконати умови меморандуму, але є велика ймовірність того, що через це ситуація на ринку газу у 2022 році стане ще складнішою.

Нагадаємо, що після лібералізації ринку газу його імпортом займаються вже десятки компаній. Практично всі вони купують його у європейських постачальників.

8af58e20-521af6ac913d22c8ff3b63e3f5af1365.jpg

Газ у приватних імпортерів дорогий і дорожчатиме й далі. «Нафтогаз», ресурси якого буде спрямовано на задоволення потреб населення, не складе їм конкуренцію на ринку газу для промислових споживачів. Цей чинник надасть додаткового стимулу для зростання цін.

Інформація про середньозважені ціни на природний газ за підсумками електронних біржових торгів на Українській енергетичній біржі станом на 05.10.2021 р.

gaz-tablitsa.jpg

Частина трейдерів продають газ, видобутий приватними компаніями в Україні. Але обсяг такого газу невеликий, до того ж значна його частина споживається в рамках вертикально інтегрованих структур Ріната Ахметова. Та частина газу приватного видобутку, що потрапляє на відкритий ринок, неминуче дорожчатиме слідом за імпортом.

Ціна газу становить істотну частину в собівартості багатьох видів промислової продукції (добрива, метали тощо). Подорожчання газу запустить ланцюжок зростання цін, аж до кінцевих споживчих.

Подякувати 🎉