Європейський Саміт, який 21 — 22 жовтня проходить у Брюсселі, обговорить, серед іншого, ситуацію в енергетичній сфері, яка загострилася останнім часом через аномально високі ціни на російський газ. Проте розраховувати на консолідовану позицію країн ЄС не випадає, і у Кремлі це добре розуміють.
Нагадаю, що російські енергоресурси з 2014 року жодного дня не ставали об’єктом санкцій з боку Європейського Союзу. Дійсно, у ЄС існують три енергетичних пакети, які регулюють використання енергії та дуже не подобаються Кремлю. Проте консолідованої позиції досі немає, адже інтереси різних країн (читай – різних економік) є різними.
Німеччина зацікавлена в найшвидшому запуску Nord Stream 2, хоча не завжди про це заявляє прямо. Досить того, що Ангела Меркель пересмикнула, заявивши, що Nord Stream 2 є загальноєвропейським проєктом, а не спільним інтересом Німеччини та Росії (цю тезу днями спростував шеф європейської дипломатії Жозеп Боррель). Німецькі інтереси можуть просувати Австрія (навіть після відставки Себастьяна Курца) та Франція, де Еммануель Макрон хоче підхопити штандарт загальноєвропейського лідерства. Протидія з боку Польщі та країн Балтії має обмежені можливості через помітне охолодження у відносинах Брюсселя та Варшави. Проте політично Польща зобов’язана продемонструвати власну позицію.
Мета енергетичної політики Росії полягає не лише у якнайшвидшому запуску Nord Stream 2, на що спрямовані відомі спекуляції навколо стану української ГТС та інформаційні вкиди на вищому політичному рівні. Кремль намагається зруйнувати Третій енергетичний пакет та примусити Європейський Союз танцювати під його дудку. І він, на жаль, має непогані шанси на успіх, на руку Путіну та «Газпрому» працюють потреба у відновленні економіки країн ЄС та ринкова конкуренція як така.

Швидко вибудувати бастіони на шляху російської енергетичної агресії Європейський Союз не зможе, тому буде змушений взяти паузу приблизно на місяць. Це розуміють і в Кремлі, і намагатимуться розвинути досягнутий з Угорщиною успіх у сфері підписання сепаратних газових угод. Цапом-відбувайлом для Європейського Союзу стане… режим Лукашенка, який через міграційну кризу отримає додаткові санкції. Це дасть змогу європейським політикам зберегти обличчя перед виборцями, проте не зніме гостроту енергетичних проблем.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора
Читайте також