Facebook Pixel

«Нове буріння доцільне за ціни газу понад 200 доларів». Фіндиректор Smart Energy Олексій Заєць – про роботу на газовому ринку

З наближенням холодів новини ринку газу стали дуже цікавити українців, які побоюються взимку замерзнути чи залишитись без світла. Самі ж новини часто нагадують зведення з фронту. Наприклад, 29 листопада з'явилося повідомлення, що у жовтні обл- та міськгази не сплатили за відібраний із магістральних газопроводів газ сумму 1,99 млрд грн. Станом на 23 листопада сумарний борг облгазів перед «Оператором ГТС України» становить 12,5 млрд грн.

На цьому тлі цікаво зрозуміти, звідки газ береться на ринку. Нині більше половини його – це газ власного видобутку. Про ринок і про те, як працює українська газовидобувна компанія, The Page розпитало Олексія Заєца, фінансового директора групи Smart Energy.

На українському та європейському газових ринках нині складна та нервова ситуація. Як ви її оцінюєте?

– Ситуація справді складна та емоційна, але вона має об'єктивні передумови. Влітку 2020 року світові ціни на газ обвалилися нижче 70 доларів за тисячу кубометрів. Сталося це через різке падіння попиту на тлі пандемії коронавірусу. За таких цін жодна компанія не буде бурити нові свердловини. Восени цього року ціни перевищили 1000 доларів. Був момент, коли ціна в Європі підскочила до 1900 доларів, а за три дні була вже 900 доларів. Така цінова гойдалка – це ненормально для будь-якого ринку.

Коли торік ціна на газ впала, почалася низка банкрутств здобувачів сланцевого газу в США, оскільки вони мають найвищі витрати в галузі. Потім інші видобувні підприємства почали зупиняти програми буріння нових свердловин. Як наслідок, до зими 2020 – 2021 року на ринку була вже обмежена пропозиція газу. Зима виявилася аномально холодною. Європейські країни почали активно відбирати газ із підземних сховищ.

Навесні цьогоріч у сховищах залишався рекордно малий запас газу. У цей час економіки почали виходити з карантинних обмежень, тож споживання газу почало зростати. Плюс воно постійно зростає через так званий зелений перехід: у Європі йде заміщення вугілля найбільш чистим викопним паливом – газом. Плюс розвивається вітряна та сонячна енергетика, але, щоб їх збалансувати в енергосистемах, потрібна теплова генерація від спалювання того ж газу. На додачу розгортається виробництво з газу енергетичного водню.

Потужні стимули зростання ціни на газ пов'язані також із діями «Газпрому» та історією з газопроводом «Північний потік – 2».

Якщо проаналізувати настрої на газовому ринку Європи останніми днями, то їх насамперед визначають новини про «Північний потік – 2» та температурні прогнози на зиму.

Але закони економіки ніхто не скасовував, тому за такої ціни на газ зупиняються цілі галузі, наприклад хімічна. Однак у США вже побито всі рекорди за кількістю бурових вишок у роботі, це веде до перебалансування ринку. Тому ціна стабілізується і буде зрозуміла всім гравцям ринку вже у досить близькій перспективі.

Коли це станеться – навесні?

– Гадаю, що навесні ціни ще залишатимуться високі. А після закінчення опалювального сезону та зі зростанням пропозиції газу на початку другого півріччя вони знизяться.

Що нині з інвестиціями на газовому ринку?

– Нинішні високі ціни на газ зробили нашу галузь знову інвестиційно привабливою. Але треба зважати на високу інерційність і капіталомісткість газовидобутку: інвестиції сюди потрібні великі, а їх повернення починається лише через 1,5–2 роки в разі успішності виробничих проєктів.

Галузь високоризикова: в середньому лише одна з трьох пробурених свердловин виявляється продуктивна, інші сухі. Водночас вартість свердловини, глибина якої понад 5 тис. м, становить близько 13–15 млн доларів.

Деякі політики та експерти пропонують весь газ українського видобутку за «низькою» ціною спрямувати на потреби населення. Поясніть, що не так у цій пропозиції?

– Такі плани навіть не можна озвучувати, бо вони вбивають інвестиційну привабливість нашого ринку.

На підтвердження своїх слів нагадаю, що ми в Україні вже проходили таку історію. У 2015 році Кабінет Міністрів обмежив кількість споживачів, які можуть купувати газ у приватних компаній. Це торкнулося хіміків, енергетиків, металургів... Як наслідок, 2017 року видобуток у приватних компаній упав.

«Нафтогаз» нині змусили постачати газ населенню, теплокомуненерго та деяким іншим споживачам за низькою фіксованою ціною. На вашу думку, чим це може закінчитися?

– У нещодавно підписаному меморандумі з МВФ Україна пообіцяла навесні відмовитися від цієї абсолютно неринкової схеми.

Тут не треба винаходити нічого нового та складного. Ринок газу має працювати за своїми правилами, а для підтримки населення потрібно запроваджувати адресні субсидії.

Ринок автогазу поки що вільний від державного втручання. Що відбувається на ньому?

– Приблизно 20% потреби забезпечує газ вітчизняного видобутку, решту – імпорт із Росії, Білорусі, Казахстану та інших країн.

Наше представництво «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед», що виробляє LPG, має серед переваг зручне географічне розташування, у Полтавській області, технології та обладнання, які дають змогу виробляти скраплений пропан-бутан високої якості. Smart Energy проблем із його реалізацією немає.

Виглядає ланцюжок реалізації таким чином: ми проводимо аукціони, там трейдери купують газ і розвозять його до АЗС. Початкову ціну на аукціоні встановлюємо з огляду на поточну ринкову кон'юнктуру. Прямим продажем ми не займаємося.

Яку ви прогнозуєте цінову динаміку на ринку автогазу найближчим часом?

– У короткостроковій перспективі ми очікуємо на збереження ціни на поточному рівні без великних коливань, але це в разі відсутності форс-мажорів на ринку.

Імпорт газу хоч би гіпотетично вам цікавий?

– Ні. Наша стратегія орієнтована лише на збільшення власного видобутку. Видобутий природний газ продаємо трейдерам, а ті постачають його промисловим підприємствам.

У газовидобувних компаній є дві головні переваги перед імпортерами. Перша – гарантований обсяг газу, наприклад, за місяць. Друга – ми цей газ продаємо безпосередньо в трубі, а не з підземних сховищ, що вигідніше для кінцевого споживача.

Чи надовго вистачить газу на родовищах, які ви нині розробляєте?

– Ми проводимо на постійній основі міжнародну незалежну оцінку запасів. За її даними, газу на нинішніх родовищах групи Smart Energy вистачить до 2040-х років. Але ми активно досліджуємо варіанти розширення нашої присутності, беремо участь в аукціонах та вивчаємо приватні пропозиції.

Яка ваша інвестиційна програма?

– З огляду на високі ціни на газ цього року ми плануємо реінвестувати прибуток компанії. Ми тепер у процесі обговорення з нашою наглядовою радою інвестиційної програми на наступний рік, яка передбачає велику програму з геологорозвідування та буріння нових свердловин.

Тут хотілося б зазначити, що в будь-якому інвестиційному процесі важлива стабільність: цінова, політична, у сфері регулювання. Її хочеться більше. Для залучення інвестицій нам потрібні стабільність фіскальної політики, відсутність додаткових податків чи будь-якого державного регулювання, стабільність та прозорість правил гри.

Smart Energy в процесі реалізації своєї інвестиційної програми використовує здебільшого власні кошти.

Яка собівартість газу у вашій компанії?

– У нашому бізнесі не зовсім коректно говорити про собівартість, оскільки основні витрати – це інвестиції та податки (рентні платежі). Наша галузь дуже капіталомістка. Весь наш бізнес – це CAPEX: придбання родовищ, геологорозвідування, розбурювання родовищ, будівництво інфраструктури. Якщо компанія інвестує, то вона живе та розвивається, якщо ні, то видобуток падає, компанія деградує та вмирає. Для Smart Energy економічно доцільно розпочинати розгляд буріння експлуатаційних свердловин за ціни газу понад 200 доларів за тисячу кубометрів.

В Україні є державний газовий монополіст — група «Нафтогаз». Ви – приватна компанія. Як будуються ваші стосунки з учасниками цієї групи?

– На цьому напрямі все прозоро та зрозуміло. Наші компанії мають договори з «Оператором ГТС України» (цю компанію виведено зі складу «Нафтогазу») на транспортування природного газу та з «Укртрансгазом» – на його зберігання. Також ми співпрацюємо щодо окремих свердловин з видобувними компаніями «Нафтогазу». Йдеться про старі свердловини, які розташовані на наших ліцензійних ділянках і законсервовані ще на початку 1990-х років. Незважаючи на місцезнаходження, вони належать компаніям НАКу. Ми інвестували в них, довели їх до робочого стану та видобуваємо з них вуглеводні, а прибуток ділимо з їх компаніями-власниками.

Як нині іде справа з видаванням спеціальних дозволів на видобуток?

Коли наприкінці 2018 року в країні запровадили електронні аукціони із продажу таких дозволів, це стало реальним проривом. Багатьом компаніям стало набагато легше. Поліпшився доступ до геологічної інформації, конкурси стали прозорі. Нещодавно ми брали участь у одному з таких аукціонів, програли, але в чесній боротьбі. Переміг той, хто запропонував найкращу ціну.

Багатьох споживачів цікавить такий показник, як якість газу. Що ви можете сказати їм про якість українського газу?

– Вона відповідає вимогам державних стандартів. Насправді із землі виходить не чистий газ-метан, а суміш, у якій багато інших компонентів, зокрема рідких. Тому ця суміш спочатку надходить до установок комплексної підготовки газу, де вона поділяється на компоненти, очищається і доводиться до відповідності нормативним вимогам, після чого газ подається до магістрального газопроводу.

zaets.jpg

В Україні натепер розпочато перехід до обліку газу від об'ємних одиниць (кубометрів) до енергетичних (кіловат-годин). Як це вплине на ваш бізнес?

– Це правильне рішення як для добувачів газу, так і для трейдерів, для споживачів. Адже людина споживає не обсяг газу, а потрібну їй енергію. У якому вигляді вона споживає її (газ, електрика та ін), їй неважливо. За однакових одиниць виміру людина може легко вирішити, наприклад, який котел їй нині вигідніший: електричний чи газовий. Тому в країнах ЄС, як і в багатьох інших, уже давно ціну газу встановлюють за одиницю енергії.

Загалом перехід нашого ринку на нову систему обліку газу робить його ближчим до європейського, даючи змогу синхронізувати наші системи. Він спрощує роботу трейдерів та операторів газосховищ, даючи можливість вести облік газу не за обсягом, а за його якістю (калорійністю), а це об'єктивніший показник. Перед газовидобувними компаніями вимогу переобладнати свої підприємства для обліку газу в кіловат-годинах поставили давно, і до 1 квітня 2021 року всі компанії Smart Energy цю вимогу виконали. Для якісної реалізації цього проєкту залишається замінити обладнання обліку газу в споживачів. І це – складніше завдання.

Ми як газовидобувна група до такого переходу готові, і суттєво на наш бізнес він не вплине.

Наявність у групі Smart Energy британської компанії Enwell Energy дає вам якісь додаткові переваги?

Наявність у складі групи британської публічної компанії, звичайно ж, впливає на якість роботи, інформації, що готується, ухвалених рішень, звітності, ставлення до охорони праці та навколишнього середовища. Ми багато чому навчилися та продовжуємо вчитися в британських колег.

З погляду захисту бізнесу це, безумовно, плюс для роботи в Україні. З погляду доступу до дешевих позикових ресурсів особливих переваг немає, оскільки фактор України як країни та її суверенний рейтинг ніхто не скасовував.

Довідка. Група Smart Energy входить до складу «Смарт-холдингу». Свою історію вона веде з 2010 року, коли до холдингу увійшла компанія «Пром-енерго продукт», яка має спеціальний дозвіл на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку Васищевського газоконденсатного родовища в Харківській області.

Як зазначено на вебсайті групи, станом на 1 січня 2021 року запаси вуглеводнів оцінені в обсязі: газ – 22,2 млрд куб. м, конденсат – 3,69 млн. тонн. Перспективні ресурси газу та конденсату становлять 4,62 млрд куб. м та 768 тис. тонн відповідно.

Показник обсягу видобутку газу за 2020 рік на рівні 400,6 млн. куб. м свідчить, що група – одна з найбільших приватних газовидобувних компаній України.

У грудні 2013 року група розпочала виробництво зрідженого вуглеводневого газу. За 2020 рік вироблено 9,2 тис. тонн товарної продукції.

Подякувати 🎉