Facebook Pixel

Дорогий газ в Україні зупиняє промислові підприємства і змушує напружуватися АЕС

Уряд закладає у свої моделі соціально-економічного розвитку країни на 2022 рік ціну на газ на рівні не нижче за $350 за 1 тис. куб. м. Про це сказав перший віцепрем'єр — міністр економіки Олексій Любченко, виступаючи 8 жовтня у Верховній Раді.

За його словами, Україна в жовтні імпортує газ за ціною приблизно $1400 за тис. куб. м (майже 40 тис. грн). Собівартість власного видобутку газу становить трохи більш ніж 3 тис. грн за тис. куб. м (приблизно $115).

Реакція промисловості на дорогий газ

Любченко запевнив, що уряд і «Нафтогаз України» забезпечать населення та сферу житлово-комунальних послуг газом за «прийнятними цінами». Однак поточні газові ціни є дуже важкими для промисловості, передусім для хімічної, переробної та цукрової галузей.

Керівник Директорату нафтогазового комплексу Міністерства енергетики Микола Колесник раніше зазначав, що за поточної ринкової кон'юнктури цін на газ великі промислові споживачі намагаються максимально знизити його споживання або навіть тимчасово зупинити виробництво, щоб уникнути нерентабельної роботи.

Голова Ради Федерації роботодавців України (ФРУ) Дмитро Олійник у коментарі агентству «Інтерфакс-Україна» повідомив, що компанії галузей, де в собівартості продукції щонайменше 7% припадає на газ, у листопаді за нинішніх цін будуть збитковими. У листопаді — грудні очікуються зупинення підприємств або зниження потужностей.

Прикладами таких галузей Олійник назвав хімічну промисловість, виробництво кераміки, скла, низку галузей харчової промисловості (цукрова, хлібопекарська, молочна тощо). Зупинення насамперед торкнуться тих підприємств, де швидкі зупинення й запуск допускає технологічний процес.

Крім того, у ФРУ попереджають, що очікуються значні касові розриви. Вони стануть додатковим ризиком. «Якщо уряд не полегшить удар по цих галузях, то платоспроможність компаній впаде до кризового рівня, і вони не зможуть робити передоплату енергоресурсів», — сказав Олійник.

«Газові» перспективи для електроенергетики

Обсяги виробництва електроенергії атомними станціями України в опалювальному сезоні 2021/2022 зростуть на 5,5 млрд кВт*год у річному вираженні. Цей приріст є еквівалентним використанню 3 млн тонн вугілля, повідомив міністр енергетики Герман Галущенко, виступаючи 8 жовтня у Верховній Раді.

Обіцяно, що взимку постійно працюватимуть 14 із 15 наявних енергоблоків.

Міністр зазначив, що додаткове навантаження на АЕС зумовлено тим, що через високі ціни на газ втрачено 25% потужностей теплової генерації. «Це втрата в енергосистемі 3 тис. МВт», — додав міністр.

Крім того, в оновленому наприкінці вересня прогнозному балансі електроенергії загальний обсяг споживання збільшено на 4% — його теж покриватимуть АЕС.

Розрахункова потреба у вугіллі для ТЕС у жовтні 2021 року — березні 2022 року становить 15,3 млн тонн. Український видобуток має забезпечити майже 9 млн тонн, а вже законтрактовані обсяги імпорту складають приблизно 4 млн тонн.

Тому вже під час опалювального сезону потрібно буде закупити не менш як 2 млн тонн вугілля.

Міністр учергове закликав НКРЕКП вжити заходів до виробників, які не виконують план щодо рівня запасів вугілля на складах ТЕС. Статистика показує: поки що подібні загрози майже не змінюють ситуацію — у період із липня до вересня відставання фактичних обсягів вугілля на ТЕС від планових становить приблизно 1 млн тонн.

244754990-4350761131670912-4229886109308140308-n.jpg

Контекст. Україна у 2020 році збільшила валове споживання природного газу на 5,5% (на 1,55 млрд куб. м) проти 2019 року — до 29,84 млрд куб. м. Водночас використання газу побутовими споживачами (населенням) у 2020 році склало 8,17 млрд куб. м, що на 1,9% менше в річному вимірі.

Видобуток газу в Україні становить приблизно 20 млрд куб. м. Зокрема, держпідприємство «Укргазвидобування» видобуває майже 14 млрд куб. м, а напівдержавна «Укрнафта» — 1,1 млрд куб. м.

Подякувати 🎉