Facebook Pixel

Рада ухвалила закон про зміну системи оплати газу: що зміниться

Верховна Рада 2 листопада ухвалила в цілому закон про впровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків в одиницях енергії (законопроєкт № 2553). Головне нововведення закону полягає в переході з 1 травня 2022 року від одиниць обсягу (кубометрів) до одиниць енергії (кіловат-годин).

Перерахунок у більшості випадків відбуватиметься з використанням коефіцієнта 10,64 кВт*год за 1 кубометр.

Нова одиниця обліку газу

Величина коефіцієнта перерахунку залежить від складу газу (його теплоти згоряння) і має визначатися експериментально. Але на практиці ніхто цим не займатиметься, тому в законі вказали коефіцієнт.

Облік газу в енергетичних одиницях застосовується в багатьох країнах, зокрема в Євросоюзі.

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що зміна системи обліку синхронізує роботу українських підземних газосховищ із європейською системою. Це допоможе інтеграції нашого ринку до європейського та полегшить роботу європейських компаній в Україні.

У платіжках споживачів вказуватимуть дві величини: скільки спожито кубометрів газу та скільки енергії.

Зазначається, що ухвалення нового закону дасть змогу українським споживачам забути про так звані «морозні коефіцієнти», які нараховували оператори газорозподільних мереж.

Зміни в роботі з постачальниками газу

Автори закону вважають, що він покращує конкуренцію на роздрібному ринку газу, оскільки спрощує процедуру зміни постачальника. Тепер:

  • зміна постачальника з ініціативи споживача має бути завершена протягом трьох тижнів;
  • до припинення договору чинний постачальник зобов'язаний забезпечувати постачання газу споживачеві за умовами чинного договору;
  • наявність спору між чинним постачальником і споживачем не є підставою для затримки в укладенні та виконанні договору з новим постачальником.

Постачання газу споживачам, які є бюджетними установами (включно із закладами охорони здоров'я комунальної власності), здійснюється з огляду на такі особливості:

  • договір постачання газу не може діяти більш як до кінця календарного року, наступного за роком, у якому його укладено;
  • припинення постачання газу на об'єкти таких споживачів дозволяється за умови повідомлення не менш як за 10 днів.

Договір між постачальником «останньої надії» (нині це «Нафтогаз») і споживачем не може бути укладений за наявності простроченої заборгованості споживача перед таким постачальником. Виняток зроблено для:

  • побутових споживачів;
  • бюджетних установ;
  • виробників теплової енергії.

Також у законі котельні ОСББ прирівняно до підприємств теплокомуненерго, тому вони отримуватимуть газ на тих самих умовах.

Регулятор (НКРЕКП) отримав право встановлювати ціну на газ для постачальника «останньої надії».

Додатково. Раніше The Page повідомляло, що Кабмін домовиться з місцевою владою про заморожування тарифів на тепло.

Подякувати 🎉