Facebook Pixel

Санкційна бездіяльність: як працюють білоруські компанії в Україні та що може змінитися

Анастасія Іщенко
Дослідниця Vkursi

Питання санкцій традиційно обговорюють саме стосовно росії, але при цьому білорусь, яка від самого початку повномасштабної війни є пособницею країни-агресора, оминають стороною. Більш м'яка санкційна політика щодо білорусі неабияк допомагає росії. Наприклад, в кінці літа 2022 року російський та білоруський уряди підписали термінову угоду про здійснення ремонтно-відновлювальних робіт авіаційної техніки. Таким чином росія намагається обійти західні санкції, бо введені проти країни-агресора обмеження значно ускладнюють роботу оборонного комплексу рф.

ЄС почав запроваджувати санкції проти білорусі ще на початку березня 2022 року, втім, вони були значно слабшими, ніж санкції проти росії. Адже офіційно білорусь не вступила у війну з Україною і не веде жодних бойових дій.

Наприкінці січня 2023 року стало відомо, що в Європейському Союзі найближчим часом мають узгодити санкції проти білорусі. Однак поки що жодного прогресу у цьому немає. Одночасно ринок ЄС дуже важливий для білорусі, адже станом на 2021 рік саме ЄС був другим основним торговельним партнером білорусі (19,9% товарного експорту та імпорту країни), тоді як на росію припадало 49% білоруського зовнішньоторговельного обороту. Тому запровадження санкцій проти білорусі – важливе та нагальне питання, адже вони допоможуть значно скоротити ринок збуту. Окрім того, приватні компанії, які пов'язані з білоруссю і зараз працюють в Україні, також можуть потрапити під санкції й припинити свою діяльність.

В Україні налічується 3927 компаній з білоруським корінням, які до того ж показують чималі доходи. 206 компаній має історичний зв'язок з пособником країни-агресора. На 105 компаній мають непрямий вирішальний вплив бенефіціари або засновники, які є громадянами чи резидентами держави-пособника агресора.

Команда платформи великих даних VKURSI проаналізувала, скільки компаній з білоруським корінням продовжує працювати в Україні, у яких регіонах їх найбільше, хто входить у топ-10 за доходами та як можуть вплинути санкції проти білорусі на ці компанії.

Компанії України з білоруським корінням. Інфографіка Vkursi

Компанії України з білоруським корінням. Інфографіка Vkursi

Топ-10 компаній з білоруським корінням в Україні за доходом

Ми вирішили дослідити, скільки ж заробили компанії з білоруським корінням в Україні останнім часом. У цей топ ми не включали компанії, які належать білоруським підприємствам чи саме республіці білорусь (там чималий перелік доволі прибуткових компаній, які займаються будівництвом доріг), а взяли суто підприємців. За 2021 рік компанії з першої десятки за доходом в Україні заробили 8,8 млрд грн. Цікаво, що з цього переліку лише до однієї компанії були застосовані штрафи та санкції.

Топ компаній з білоруським корінням в Україні за виручкою. Інфографіка Vkursi.

Топ компаній з білоруським корінням в Україні за виручкою. Інфографіка Vkursi.

ТОВ «ТС Трейд» (раніше ТОВ «Орімі Україна»). Дохід компанії – 1,69 млрд грн за 2021 рік.

На першому місці опинився славнозвісний ТОВ «ТС Трейд» (раніше були ТОВ «Орімі Україна»). Дохід компанії склав 1,69 млрд грн за 2021 рік. Компанія взагалі посідає перше місце за доходом у цій галузі.

Випускає компанія всім знайомі марки кави та чаю: кава «Жокей», «Jardin», чай «Greenfield», «Принцеса Нурі», «Tess». Раніше одним із бенефіціарів компанії була громадянка білорусі Тетяна Вахляєва, але вона вийшла зі складу бенефіціарів у 2022 році, зараз кінцевий бенефіціар – Вероніка Касьяненко, громадянка Сполученого Королівства.

Антимонопольний комітет України все ж встановив факт наявності родинних зв’язків між бенефіціаром ТОВ «Орімі Україна» Веронікою Касьяненко (громадянка Великої Британії) та одним із власників російської компанії «Орими Трейд» – Сергієм Касьяненком.

У грудні 2022 року Антимонопольний комітет України оштрафував ТОВ «ТС Трейд» на 80 млн грн за приховування факту зв’язків з рф.

ТЗОВ «Агротехніка». У 2021 році дохід компанії склав 1,6 млрд гривень.

На другому місці ТЗОВ «Агротехніка», які займаються виготовленням кормів для тварин, що утримуються на фермах. У 2021 році дохід компанії склав 1,6 млрд гривень.

Також у переліку країн, куди компанія найбільше експортувала свою продукцію, білорусь знаходиться на другому місці, туди експортували товарів на суму 71,5 млн грн.

Один із засновників підприємства – Сергій Горлач, який досі має громадянство білорусі.

ТОВ «Спецшина Україна». За 2021 рік підприємство заробило 1,15 млрд грн.

ТОВ «Спецшина Україна» має історичний зв'язок з білоруссю, бо восени 2022 року зі складу засновників вийшла громадянка білорусі Тетяна Шуляк. Загалом за 2021 рік підприємство заробило 1,15 млрд грн.

Спеціалізується компанія на торгівлі автомобільними деталями та приладдям.

ТЗОВ «Птахокомплекс «Губин» за 2021 рік заробив 1,13 млрд грн.

ТЗОВ «Птахокомплекс «Губин» за 2021 рік заробив 1,13 млрд. Один із засновників – Сергій Горлач, громадянин білорусі.

Також основним власником птахокомплексу є відомий підприємець та екс-нардеп Сергій Мартиняк, який з початком війни намагався втекти з України разом ще з одним волинським нардепом Степаном Івахівим.

Компанії належать такі торгові марки як «Пан Курчак», «Фермерська» та «KATKUT».

Попри зв'язки з державою-агресором, Мінагро допустило його до харчових закупівель. Наразі санкції та обтяження від регулюючих органів не було застосовано до цієї компанії.

В цілому аналіз тендерної активності у досьє компанії на платформі VKURSI вказує, що юридична особа отримала 112 перемог у тендерах, з них 107 – неконкурентних, на суму понад 12 млн грн.

ТОВ «Алютех-К» за 2021 рік заробило 1,1 млрд грн.

ТОВ «Алютех-К», яке виробляє металеві будівельні конструкції, за 2021 рік заробило 1,1 млрд грн. Один із бенефіціарів – громадянин білорусі Олексій Жуков.

В списках країн, куди компанія експортувала найбільше своєї продукції, на першому місці білорусь. Туди відправили товарів на суму 2,5 млн грн у 2021 році. Імпортували сировину також найчастіше з білорусі – загальна сума складає 1,196 млрд грн.

ТЗОВ «БФ ЕНД ГХ ТРЕВЕЛ РІТЕЙЛ лтд.». За 2020 рік компанія заробила 1,05 млрд грн.

ТЗОВ «БФ ЕНД ГХ ТРЕВЕЛ РІТЕЙЛ лтд.» має історичний зв'язок з білоруссю, бо один з його засновників – Артур Гранц – мав білоруське громадянство. Зараз він, вочевидь, перереєструвався в Україні.

Компанії частково належать Duty Free у київському аеропорту «Київ» у Жулянах, а також у львівському, харківському та одеському аеропортах. За 2020 рік компанія заробила 1,05 млрд грн.

Цікаво також і те, що Артуру Гранцу належить контрольний пакет власності компанії «УЯВи!«, яка друкує український Forbes.

ТОВ «БНХ-Груп». За 2021 рік компанія заробила 564,2 млн грн.

ТОВ «БНХ-Груп» займається оптовою торгівлею приладдями та деталями для автотранспортних засобів. Засновник компанії – громадянин білорусі Олег Величко.

За 2021 рік компанія заробила 564,2 млн грн. Немає жодної інформації про експорт та імпорт компанії.

ТОВ «Ай Он». За 2021 рік компанія заробила 534,8 млн грн.

ТОВ «Ай Он» також має історичний зв'язок з білоруссю. Так, колишній громадянин білорусі Сергій Костевич зараз значиться у досьє як громадянин Кіпру.

Компанія займається роздрібною торгівлею телекомунікаційним устаткованням у спеціалізованих магазинах. За 2021 рік вона заробила 534,8 млн грн.

ДП «Ламелла». За 2021 рік компанія заробила 526,9 млн грн.

ДП «Ламелла» – це меблева фабрика, яка також має історичний зв'язок з білоруссю. Один із бенефіціарів Ігор Давидовський мав білоруське громадянство, але він вийшов зі складу у 2022 році.

За 2021 рік компанія заробила 526,9 млн грн. За сумою експорту білорусь була на 12 місці у 2021 році. Туди експортували товарів на суму 660 тис. грн. А імпортували звідти лісоматеріалів на суму 1,1 млн грн.

ТОВ «ТФМ». Компанія у 2021 році заробила 497,2 млн грн.

ТОВ «ТФМ» займається оптовою торгівлею твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами та має історичний зв'язок з білоруссю. Один із бенефіціарів – Денис Добровольський – мав білоруське громадянство, але вийшов зі складу бенефіціарів у 2022 році

Компанія у 2021 році заробила 497,2 млн грн.

У яких регіонах України сконцентрований бізнес з білоруським корінням

Ми порахували кількість зареєстрованих та досі працюючих компаній у різних областях України. Найменше таких компаній у Луганській, Кіровоградській та Херсонській областях – 6, 7 та 8 компаній відповідно. Лідирує Київ, Київська та Волинська області.

Компанії з білоруським корінням за кількістю у регіонах України. Інфографіка Vkursi.

Компанії з білоруським корінням за кількістю у регіонах України. Інфографіка Vkursi.

Попри те, що білорусь активно допомагає росії у цій війні, санкцій проти неї застосовують значно менше. Як ми бачимо, з усього переліку найприбутковіших компаній з білоруським корінням санкції були застосовані лише проти однієї. І те, ця компанія мала зв'язки не лише з білоруссю, а й з росією.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора