Що відбувається на ринку нерухомості Києва в травні 2022 року

оглядачка ринку нерухомості

Фото: Free-Photos / Pixabay

Ринок нерухомості в столиці та в наближених містечках і селищах лише починає відновлюватися. Це пов’язано передусім із двома важливими чинниками. Перший — запуск, хоча й в обмеженому режимі, реєстрів нерухомого майна, що дає змогу знову здійснювати угоди купівлі-продажу з набуттям права власності в правовому полі. Другий — психологічний чинник, який пов’язаний зі звільненням від окупантів передмістя Києва наприкінці березня та усуненням наземної загрози для столиці.

Будемо відверті: українцям знадобилося ще майже півтора місяця, щоб поступово почати розмови про відновлення ринку нерухомості. Найактивніше відновлюється ринок оренди, де ми фіксуємо зростання активності щонайменше на чверть. До того ж повертаються орендарі не лише до Києва, але й до передмістя. Вишгородський напрямок, Вишневе, Крюківщина, Гатне, обидві Борщагівки стають пріоритетними для тих, хто шукає житло. З-поміж потенційних орендарів — люди з гарячих точок країни (зараз це Південь і Схід), а також мешканці Бучі, Ірпеня, Гостомеля, які залишилися без житла або поки що не можуть там безпечно жити.

З відкриттям ринку зросла кількість виставлених на продаж квартир на «вторинці», щоправда, говорити про вибухове зростання не варто. Приріст кількості оголошень становить за моїми даними, приблизно до 10%, що цілком нормально. Є оголошення з приміткою «продається терміново» — їхня кількість теж помірно зросла. Щодо цін, то тут помітні дві цікаві тенденції.

По-перше, небажання власників квартир йти на шалені поступки, обвалюючи ринок. До прикладу, середня вартість 1-кімнатних квартир, виставлених на продаж в Ірпені чи Вишневому, становить $40 — 45 тис. за 35 — 45 кв.м. Середня вартість квадратного метра на «вторинці» наразі становить $900 — 1050. Це можуть бути квартири з меблями, а також технікою, але навіть із усім тим ціна не говорить про дисконти від власників.

По-друге, готовність невеликого відсотка господарів все-таки зробити незначну знижку, щоб швидше отримати обігові кошти. Знижки зазвичай сягають 5%, не більше.

У Бучі однокімнатні квартири готові продати й за $30 — 35 тис., середня вартість квадратного метра на вторинному ринку становить $750 — 900.

З огляду на нестабільність ситуації та великий вплив психологічного чинника на ухвалення рішень про продаж і купівлю в нинішній ситуації, хочу ще раз підкреслити важливість зваженого підходу.

Покупцям рекомендую обов’язково перевірити право власності на квартиру за Реєстром речових прав на нерухоме майно, звірити уважно паспортні дані, перевірити також реєстрацію нотаріуса, у якого фіксуватимете угоду.

Дивимося також на тих, хто прописаний у квартирі: якщо є неповнолітні чи недієздатні, обов'язково має бути згода законного опікуна на продаж.

Якщо продавець перебуває в шлюбі, обов’язково має бути нотаріально завірена згода його партнера.

З огляду на активізацію первинного ринку нерухомості й у передмісті, і в Києві, варто також пам’ятати про перевірку документів на землю, ліцензію генпідрядника, дозвіл на будівництво.

Раджу в нинішніх умовах отримати підтвердження, що крани працюють, на майданчику поновилися роботи, девелопер взявся за виконання своїх зобов’язань.

І, власне, переконатися, що ви купуєте не просто квадратні метри, бо хочете зафіксувати гроші в бетоні, а комфортне, безпечне, наповнене всіма потрібними функціями для життя середовище, де є місце соціальній, побутовій, рекреаційній і комерційній інфраструктурі щонайменше.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора