Facebook Pixel

Житло для переселенців як драйвер всього будівельного ринку

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Питання відбудови країни — одне з найгостріших на порядку денному. Йдеться про щонайменше 7 тис. зруйнованих будинків, тисячі родин без даху над головою та з нагальною потребою вже до холодів отримати житло.

Механізм компенсації наразі активно напрацьовується. Фактично ми говоримо про забезпечення тимчасовим орендним житлом, яке буде у власності держави, поки будуватиметься і відновлюватиметься втрачене.

Саме тому одним із основних драйверів відновлення ринку наразі може стати саме державно-приватне партнерство у вигляді замовлення квартир для вирішення питань із відшкодуванням втраченого житла у приватних компаній.

По-перше, нагадаю, що у житловому будівництві задіяні понад 40 суміжних галузей, а це додаткові робочі місця, сплата податків, запуск і підтримка економіки в цілому.

По-друге, це психологічний сигнал для інвесторів на ринку житла загалом про те, що девелопери працюють, ринок не мертвий, житло будується.

По-третє, це можливість дійсно вирішити питання розселення за рахунок житлових комплексів із високим ступенем готовності — понад 60-70% наразі і наявністю готових квартир. Є кілька компаній на ринку Києва зокрема, які пропонують квартири з ремонтом і мають великі обсяги готових квадратних метрів.

Перші 15-20 тис. кв. м такого житла дійсно можна встигнути завершити і оздобити до настання холодів, якщо взятись до роботи вже зараз, підписавши необхідні угоди і запустивши процес на майданчиках. Щоправда, звичайно, доведеться працювати, засучивши рукави усім, в першу чергу постачальникам будівельних матеріалів і безпосередньо будівельникам на майданчиках.

Це мають бути проекти із комплексним розвитком території, тобто враховувати забезпеченість соціальними, спортивними, дозвільними об’єктами. Тож девелоперам варто буде інвестувати щонайменше 30-40% додатково в бюджет проекту для створення дитячих і спортивних просторів, прогулянкових і рекреаційних зон, займатись формуванням правильного tenant-mix з орендарів комерційних площ, які б відповідали викликам часу і забезпечували людей необхідним.

Ніякої сегрегації чи розділення – навпаки, має бути культура добросусідства, інтеграція ось таких секцій чи будинків, які викуповуватимуться для переселенців, з ринковими. Має бути одна екосистема для життя.

Розширити кількість квартир можна також за рахунок роботи з приватними інвесторами за посередництва будівельних компаній. Минулий рік ми спостерігали за зростанням інвестиційної активності. Пул квартир, які купували з метою орендного бізнесу чи перепродажу, достатньо великий — в загальній структурі нової пропозиції, за різними підрахунками, сягає від 20 до 35%.

Безперечно, девелопери знають своїх покупців-рантьє, багато хто з них купував не одну, а декілька квартир. Тож налагодивши зв’язок з ними держава могла б розглянути два варіанти взаєморозрахунку.

Перший — викуп квартир із врахуванням ринкової ціни та підлаштування цих осель до державної програми допомоги переселенцям.

Другий — підписання орендних угод в форматі державно-приватного партнерства, коли люді отримують, скажімо, гроші для ремонту від держави і за зниженою ставкою оренди готові здавати свою квартиру протягом терміну до 3 років державі, а та вже використовує ці квартири для програми.

Плани влади, звичайно, вкрай амбітні і вольові, проте перший етап забезпечення житлом при сумлінній підготовці та роботі ринку і держави цілком можливо провести з червня до жовтня-листопада.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора