Ліз Трасс: що зміниться з приходом нової Тетчер

історик-британіст

Ліз Трасс і Україна: якою буде політика Британії у разі її перемоги. Фото: ЕРА/UPG

У Великій Британії закінчився фінальний раунд виборів лідера Консервативної партії та водночас прем’єр-міністра країни. Міністерка закордонних справ Ліз Трасс здобула перемогу.

Чому важлива Трасс і що її поєднує із Залізною леді

Ліз Трасс належала до найближчого оточення прем'єра Бориса Джонсона, коли той очолив консерваторів три роки тому. Сама Трасс отримала посаду міністра міжнародної торгівлі. І впродовж двох років вона була відповідальною за формування та реалізацію нової світової економічної політики Лондона.

Остання полягала в тому, що основним наслідком виходу Британії з Євросоюзу була більша увага до регіонів поза Європою. Так, перші угоди про вільну торгівлю було підписано у 2020 році з Японією та Австралією.

До речі, запровадження зони вільної торгівлі між Британією та Україною відбулося під час візиту президента Володимира Зеленського до Лондона в жовтні 2020 року. А сама зона почала діяти з 1 січня 2021 року.

Як політик Трасс стала відомою тим, що наслідувала Залізну леді – Маргарет Тетчер. Саме неоконсерваторка Тетчер зуміла провести радикальні економічні реформи в 1980-х роках, які полягали в зниженні податків, приватизації підприємств і більшій лібералізації торгівлі.

І Трасс копіювала Тетчер у всьому – від голосу (змінивши високий на низький) до одягу. А фото на танку в Естонії, де дислоковані британські війська в мультинаціональній бойовій групі НАТО, нагадало Тетчер на Фолклендах.

Для нинішніх консерваторів, які пам’ятають часи Тетчер бувши школярами чи студентами, тогочасні реформи видаються панацеєю, що можуть розв'язати нагальні проблеми. До того ж внутрішні виклики під час виборчих перегонів є набагато помітнішими в обговоренні, ніж міжнародні питання.

Трасс народилася в 1975 році в родині з лівими політичними поглядами. Її мати брала участь в кампанії проти розміщення американської ядерної зброї на території Британії в 1980-х роках.

Трасс і Україна: чи зміниться британська політика

Щодо України Ліз Трасс, яка посіла посаду міністра закордонних справ, Співдружності та розвитку Великої Британії у вересні минулого року, має досить чітку позицію, як ніхто інший.

Попередження української влади про скупчення російських військ на кордонах восени — взимку 2021 — 2022 років, поширення в Україні даних британської розвідки, надання військової допомоги – усі ці кроки Лондона були б неможливими без впливу Трасс на ухвалення рішень.

Виступаючи на саміті НАТО в Мадриді наприкінці червня, Трасс наголосила на тому, що європейська безпека нерозривно пов’язана з безпекою Індо-Тихоокеанського регіону.

У такий спосіб головна дипломатка Британії нагадала про дві основні геополітичні загрози для Заходу – росію та Китай. І підтримка України є не менш важливою, ніж солідарність із Тайванем.

Так само Трасс сприяла формуванню нового безпекового союзу Британії, Польщі та України, який було проголошено на початку лютого. Щоправда, поки що в нове утворення, покликане сприяти забезпеченню миру та стабільності в Східній Європі, не вкладено зміст. Але напрямок однозначно стратегічний.

Ліз Трасс до останнього підтримувала Бориса Джонсона попри розгортання в медіа кампанії проти британського прем’єра із закликом відставки глави Кабінету.

Тепер, коли Сунак і Трасс вийшли у фінал, можемо констатувати, що для України офіційна позиція Лондона навряд чи зміниться. Це пов’язано з тим, що загалом британські політики виступають із позицій підтримки України.

Інша річ, що питання щодо подальшого санкційного тиску на російських олігархів, які зберігають свої кошти в Британії, залишаються.

І взагалі розв'язання російського питання є одним із головних для наступного лідера консерваторів і прем’єр-міністра Британії. Чи зуміє новий лідер торі мати жорсткішу позицію щодо російської загрози, ніж Джонсон? Подивимося.

Трасс представляє праве крило всередині консерваторів, хоча у 2016 році виступала за те, щоб Британія залишилася в складі ЄС. Час від часу їй нагадують про зв’язки з росіянами, які були донорами Консервативної партії.

І тому є питання, чи зможе Трасс вдатися до радикальних кроків для розв’язання Гордієвого вузла проблем із впливом кремля на внутрішні процеси в Сполученому Королівстві.

Наразі можемо впевнено констатувати, що Ліз Трасс є однією з найвпливовіших політиків у сучасній Британії. Від її позиції залежить міжнародна позиція Лондона.

У разі обрання наступним після Джонсона лідером консерваторів очікується консолідація партії на основі цінностей неоконсерватизму: приватна власність, ініціативність, менше втручання держави в економіку.

Але не в усьому рецепти Тетчер можуть стати в пригоді нинішнім фанатам політичної кар’єри Залізної леді.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page