Facebook Pixel

Як перезавантажилася іспанська бюрократія заради українських біженців

Микита Небилицький
московський журналіст, ведучий та підприємець

Світ змінюється. До того ж, як виявилося, аж ніяк не лише в найгірший бік. Іноді він стає набагато кращим. Іспанська повільна маніяста бюрократична машина — це притча во язицех. Історія про неї.

Моя дружина народилася в Одесі. Окрім неї в її батьків ще двоє дітей, тож теща жила під наглядом. Але почалася війна, і по Одесі стали пуляти ракетами. Ми вирішили, що старенькій тещі під ракетами робити нічого, захисник батьківщини з неї у 82 роки так собі, і забрали в Іспанію. Візи українцям не потрібні вже років п'ять, але оскільки тещу назад ми не повертатимемо, то треба розв'язати питання з її документами. Маючи досвід спілкування з іспанською бюрократією, я очікував на Содом і Гоморру, але виявилося, що все буває взагалі не так. Коли війна і треба зосередитися. От Іспанія і зосередилася.

Як воно влаштовано тепер: громадянин України після приїзду має зайти на сайт поліції та взяти ситу – талон із номером черги та датою свого візиту. Ситу в Таррагоні вдалося взяти «на» за два тижні. У призначений час ти маєш з'явитися в поліцію з паспортом України та двома фото. Там сидить постійний безплатний перекладач з української або російської на іспанську, який допомагає заповнити анкету. Після чого ти здаєш відбитки двох пальців і йдеш із поліції з листом А4, що одночасно засвідчує особу і є дозволом на річне перебування в країні.

Одночасно тобі надають NIE — щось на кшталт ІПН, тільки для іноземців в Іспанії. У звичайному житті отримання NIE — окремий квест, а тут усе відбувається автоматично. З цим листом А4 і NIE ти йдеш до банку і відкриваєш рахунок. Ми це зробили за п'ять хвилин у «Сабаделі», де в дружини рахунок уже є. Але зараз для українців у будь-якому банку так. Після цього ти чекаєш на перевірку від 12 до 24 годин і отримуєш посвідку на проживання на два роки з дозволом на роботу. Саму посвідку надсилають за місяць. Крім того, будь-яка людина, котра має в Іспанії прописку, може отримати безплатне медстрахування ОМС. Для росіян і взагалі всіх, крім українців, вона скорочена. Тобто швидка допомога в ній є, лікар невідкладної допомоги теж, а от МРТ або щось таке саме складне туди не входить. Тільки для тих, хто працює та сплачує соціальні податки. Або якщо ти українець – для них медстрахування ОМС повне.

Як і будь-яка людина, у якої є посвідка на проживання в Іспанії, ти маєш всі ті самі права, що і будь-який іспанець, крім права ходити на вибори. Відповідно, ти можеш оформити інвалідність, маєш усі пільги для пенсіонерів — словом, усе, як у всіх іспанців. Ходять розмови, що, маючи статус біженця, можна оформити соцпакет, а це тобі й оренда квартири, і виплати на тебе і дітей — те, що в США називається велфейр. Я не знаю, як саме це називається в Іспанії, адже не звертався й не збираюся, але для тих, хто потребує, це точно скоро буде.

Навіщо я про все це? Нині у Європі екстремальна ситуація, на континенті велика війна. У світлі цього вся бюрократія обтрусила пір'я і почала працювати нормально. Чого особисто я від іспанців не очікував. Але виявилося можуть, якщо захочуть.

Зараз ми ще тещі й водійські права іспанські виправимо. Це просто. Тому що в Україні нормальний міністр закордонних справ, а не еб####тий поперек усієї голови мерин. Їхній міністр ще в 2011 році потурбувався підписати з Іспанією та рештою Європи договір про взаємне визнання документів. Тому українські права на іспанські просто змінюють, а не отримують зі складанням іспитів, як російські. Те саме стосується й дипломів вишів: українські визнають, російські — ні.

Ну, воно й зрозуміло: український міністр закордонних справ займається закордонними справами. А російський клоун — збиранням пліток у бабок на базарі про єврейське походження Гітлера. Йому не до закордонних справ.

Подякувати 🎉
Фотогалерея
Микита Небилицький

Московський журналіст, провідний та підприємець. Мешкає в Іспанії

Микита Небилицький

arrow
Микита Небилицький Thumb
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора