Facebook Pixel

Що означає «заборона із застереженнями» на постачання російської нафти до країн ЄС

Після довгих дискусій ЄС ухвалив шостий пакет санкцій проти Росії. Його головний компонент – заборона імпорту країнами союзу нафти та нафтопродуктів із РФ.

Рішення ЄС про санкції було опубліковано 3 червня в «Офіційному журналі Євросоюзу» і набуло чинності.

Текст про заборону короткий – кілька десятків рядків. А винятки з нього зайняли пару сторінок. Цікаво, що Угорщина, яка чинила найбільший опір нафтовому ембарго, у документі не згадується, на відміну від інших країн.

Що хотіли заборонити імпортувати до країн ЄС із Росії

На етапі обговорення проєкту чиновники ЄС говорили, що мають намір відмовитися від російської нафти, що постачається морським шляхом, а це становить дві третини російського експорту, плюс Польща та Німеччина відмовляться ще й від трубопровідного постачання. Зрештою до кінця року Євросоюз заблокує 90% нафти, що йде з Росії, і незабаром обговорить питання блокування 10%, що залишилися.

Передбачалося, що нафта надходитиме лише південною гілкою трубопроводу «Дружба». За цим напрямом, який іде транзитом через Україну, нафту отримують Угорщина, Словаччина та Чехія.

Йшлося, що ЄС також відмовиться від імпорту нафтопродуктів із РФ.

Як нафтове ембарго сформульовано в документі

У повідомленні ЄС йдеться, що запроваджені санкції забороняють будь-який імпорт російських сирої нафти та «деяких» нафтопродуктів. Водночас перелік нафтопродуктів не розкривається.

Санкції забороняють купувати, ввозити чи передавати до країни ЄС, прямо чи опосередковано, нафту чи нафтопродукти, якщо вони вивозяться з Росії чи мають російське походження, а також пов'язані із цим технічну допомогу, брокерські послуги, фінансування прямо чи опосередковано.

Тобто формально нафту «Дружбою» заборонено імпортувати всім: Угорщині, Чехії, Словаччині, а також Польщі та Німеччині. Однак потім до цієї заборони було зроблено кілька застережень.

Заборона імпорту нафти не застосовується до 5 грудня 2022 року. Після цієї дати нафту можна завозити лише за контрактами, укладеними до 4 червня 2022 року, або за додатковими контрактами, необхідними для виконання таких контрактів. Про такі постачання потрібно повідомити Єврокомісію до 24 червня.

Ембарго на імпорт нафтопродуктів набуде чинності 5 лютого 2023 року, тобто за вісім місяців.

Заборона не діє на купівлю морської нафти та нафтопродуктів із третіх країн, якщо вони тільки завантажуються, вирушають із РФ або проходять транзитом через Росію, за умови, що й походження, і власник цих товарів не російські. Наприклад, вона не діє для казахської, туркменської та азербайджанської нафти, які відвантажуються з російських портів Усть-Луга та Новоросійськ.

Зазначимо, що в документі нічого не йдеться про нафтові суміші, у які входить нафта різного походження. Наприклад, поблизу Новоросійська є термінал, підключений до трубопроводу, яким транспортується суміш казахської (до 80%) та російської нафти. Володіють цим трубопроводом російські, американські, британські, італійські та інші компанії, що входять до Каспійського трубопровідного консорціуму.

Після 5 грудня 2022 року заборонено прямо чи опосередковано надавати технічну допомогу, посередницькі послуги, а також фінансування, пов'язані з транспортуванням, зокрема за допомогою перевалки із судна на судно (ship-to-ship), до третіх країн нафти або нафтопродуктів, вироблених у Росії чи вивезених із РФ. Страхування та перестрахування морських перевезень також буде заборонено.

Як сформульовано виняток для трубопровідної нафти

У документі йдеться, що заборона не поширюється на «нафту, що доправляється трубопроводом із Росії до держав-членів, доки Рада, діючи одноголосно, не вирішить, що заборона має застосовуватися».

«Держави-члени мають вжити всіх необхідних заходів для забезпечення альтернативних постачань, щоб гарантувати, що імпорт сирої нафти з Росії трубопроводом буде поставлено під заборону якнайшвидше», — йдеться в документі.

Гіпотетично спецдозвіл закуповувати нафту трубопроводом може отримати не лише Угорщина, а й інші країни.

Нафта, поставлена в рамках цього винятку, не має передаватися або транспортуватися іншому члену ЄС чи третій країні. Усі партії та контейнери з такою нафтою мусять мати маркування «REBCO: експорт заборонено».

З 5 лютого 2023 року нафтопродукти, вироблені з такої нафти, заборонено передавати, транспортувати чи продавати іншій країні Євросоюзу чи третій країні.

Важливо: після цієї дати Угорщина та будь-яка інша країна не зможуть постачати в Україну нафтопродукти, вироблені з трубопровідної нафти, отриманої з РФ. Виняток зроблено для Чехії. Їй до 5 грудня 2023 дозволено продавати нафтопродукти, вироблені з трубопровідної нафти.

Які є винятки з нафтового ембарго

У документі йдеться про те, що компетентні органи Болгарії можуть до кінця 2024 року санкціонувати виконання контрактів на закупівлю морської нафти та нафтопродуктів, укладених до 4 червня 2022 року.

Хорватія може дозволити до кінця 2023 року закупівлю, імпорт або передачу вакуумного газойлю з Росії.

Водночас нафта та нафтопродукти, імпортовані Болгарією та Хорватією в рамках цих винятків, не мають продаватися іншим членам ЄС або третім країнам (включно з Україною).

Подякувати 🎉