Facebook Pixel

За 100 днів війни РФ отримала вже шість пакетів санкцій: хто та що заборонив

Посли країн-членів Європейського союзу вчора, 2 червня, ухвалили офіційне рішення про шостий санкційний пакет для Росії за війну проти України. Це рішення має бути опубліковане в офіційному журналі ЄС. Публікація очікується сьогодні. Після цього рішення набуде чинності.

Нові санкції включають:

 • заборону імпорту нафти з Росії у ЄС морським шляхом;
 • відключення від системи SWIFT трьох російських банків, включаючи Сбербанк;
 • розширення заборон на експорт до РФ, включаючи хімікати та високотехнологічні товари;
 • заборону надання послуг нафтовому сектору РФ;
 • заборону трьох російських ЗМІ, що у поширенні пропаганди;
 • заборону консультаційних послуг для російських компаній.

Міністерство торгівлі США оприлюднило 2 червня список із 71 юридичної особи з Росії та Білорусі, які потрапили під американські експортні обмеження. До списку, зокрема, увійшли «Центральне морське конструкторське бюро «Алмаз», «Центральне конструкторське бюро морської техніки «Рубін», «Авіаційний комплекс ім. С.В. Ільюшина», «Дослідно-конструкторське бюро імені А. С. Яковлєва».

Усі організації потрапили до списку «за купівлю та спробу купівлі товарів із США для підтримки російських збройних сил»

Санкції проти Росії, пов'язані з її агресією проти України, на міжнародному рівні запроваджуються з 2014 року. Видів цих санкцій дуже багато. На сьогодні за кількістю введених санкцій (близько 10,5 тис.) РФ випереджає всі інші країни, разом узяті. Обмеження застосовані майже до 7200 російських юридичних та фізичних осіб.

Для свого огляду The Page взяло лише обмежувальні заходи у сфері економіки (економічні санкції), пов'язані з агресією РФ в Україні, розпочатою 24 лютого цього року, та вжиті щодо юрособ та держорганів РФ.

Зазначимо, що перший пакет почав наповнюватися ще до того, як російські війська перетнули кордон України. Багато санкцій починають діяти набагато пізніше (через кілька тижнів або місяців) після оголошення про них.

Перший пакет санкцій проти РФ за визнання «ДНР» та «ЛНР»

США 21 лютого запровадили заборону для своїх громадян на фінансування та інвестиції в «ДНР» та «ЛНР», а також на торгівлю з ними. 22 та 23 лютого були введені санкції проти банків, що фінансують оборонну промисловість

23 лютого США запровадили санкції проти швейцарської компанії Nord Stream 2 AG, оператора газопроводу «Північний потік – 2». Німеччина призупинила сертифікацію цього газопроводу.

Велика Британія запровадила санкції проти п'яти російських банків.

Австралія ввела санкції проти російських банків та юрособ з «ДНР» та «ЛНР».

Канада ввела санкції проти російського суверенного боргу, угод із «ДНР» та «ЛНР», а також двох російських банків.

Японія обмежила розміщення російських облігацій своєму ринку.

Другий пакет санкцій проти РФ за вторгнення в Україну

Під санкції Великобританії потрапили ВТБ, «Ростех», «Аерофлот» та ін. Введено заборону на залучення російськими компаніями фінансування на британському ринку, а також на імпорт у Росію технологій та обладнання для переробки нафти.

Президент США Джо Байден анонсував «нищівні» санкції проти Росії, які передбачають:

 • обмеження можливості російських компаній вести розрахунки у доларах, євро, фунтах та ієнах;
 • блокування активів банків в американській юрисдикції, заборона на доларові транзакції, заборона проведення будь-яких транзакцій з американськими контрагентами для банків: ВТБ, «Відкриття», Новікомбанк, Радкомбанк;
 • обмеження на кореспондентські рахунки США для Сбербанку;
 • секторальні санкції щодо великих компаній, таких як: Газпромбанк, Россільгоспбанк, «Альфа-банк», «Московський кредитний банк», «Газпром», «Газпром нафта», «Транснафта», «Ростелеком», «РусГідро», «АЛРОСА», «Совкомфлот», РЖД;
 • обмеження імпорту високотехнологічної продукції;
 • обмеження на запозичення на ринках США та Європи для російських держкомпаній.

Євросоюз ввів санкції, що стосуються фінансового, енергетичного, транспортного, технологічного секторів:

 • до «чорного списку», що передбачає заборону для європейських інститутів на надання інвестицій, надання допомоги у проведенні операцій з цінними паперами, а також укладання угод, потрапили компанії: «Алмаз-Антей», «КамАЗ», порт Новоросійськ, «Ростех», РЖД, «Севмаш», Совкомфлот та ін;
 • десятки компаній потрапили до «оборонного списку» ЄС, що передбачає заборону на постачання товарів та технологій, а також надання фінансової допомоги;
 • санкції проти чотирьох російських банків;
 • заборона на продаж літаків, запасних частин та обладнання російським авіакомпаніям; також під заборону потрапляють їхнє страхування та техобслуговування;
 • забороняється продаж, постачання, передача, експорт у Росію товарів та технологій, призначених для використання в авіації чи космічній індустрії;
 • заборона лізингу літаків, вертольотів та іншої авіатехніки, а також їх страхування та техобслуговування;
 • заборона поставок товарів та технологій подвійного призначення, запровадження обмежень на експорт високотехнологічних товарів та технологій їх виробництва;
 • заборона на постачання товарів, обладнання та технологій для нафтопереробки.

Канада призупинила дію всіх експортних ліцензій для Росії.

Євросоюз і практично всі країни Європи поза союзом закрили свій повітряний простір для будь-яких літаків із Росії, зокрема для приватних.

Третій пакет санкцій проти РФ за вторгнення в Україну

26 лютого голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн оголосила про запровадження нового пакету санкцій. Фактично це спільні санкції США, ЄС, Канади та Великої Британії:

 • заморожені резерви ЦБ РФ, що у банках країн G7;
 • від системи SWIFT відключені банки ВТБ, «Росія», «Відкриття», Новікомбанк, Промзв'язокбанк, Совкомбанк та ВЕБ.РФ.

Південна Корея та Сінгапур заявили про заборону постачання продукції військового та подвійного призначення. Влада Південної Кореї заявила, що підтримає відключення російських банків від SWIFT.

Японія приєдналася до санкцій проти російського Центробанку.

США заборонили операції з ЦБ РФ, Міністерством фінансів РФ та Фондом національного добробуту, а також запровадили санкції проти РФПІ.

Велика Британія закрила свої морські порти для суден, пов'язаних з РФ, та заборонила експорт високотехнологічних товарів: мікроелектроніки, морського та навігаційного обладнання.

Євросоюз заборонив постачати до Росії банкноти євро.

diag-1.jpg

США оголосили про введення блокуючих санкцій проти 22 російських компаній, пов'язаних з оборонним сектором, а також заходів експортного контролю щодо нафтогазового обладнання.

Канада позбавила Росію статусу «найбажанішого торгового партнера» за правилами СОТ — вона більше не отримуватиме переваг, зокрема низькі тарифи.

Швейцарія приєдналася до третього пакету санкцій ЄС, потім приєднувалася до всіх пакетів.

Сінгапур ввів санкції проти Росії, схожі на третій пакет ЄС.

Японія внесла до списку санкцій 12 організацій, у тому числі пов'язаних з військовими компаніями. Їм заблоковано активи. Крім цього, вона ввела заборону на експорт нафтопереробного обладнання.

9 квітня США ввели у дію законопроект про заборону імпорту енергоносіїв із Росії.

Велика Британія до кінця 2022 року повністю припинить імпорт російської нафти та нафтопродуктів, а також вугілля.

Австралія запровадила заборону на імпорт із Росії нафти, газу, вугілля та нафтопродуктів.

9 березня Євросоюз оголосив про розширення третього пакету санкцій. Воно передбачає обмеження на постачання в країну технологій для морської навігації та радіокомунікацій. Фінансові обмеження розповсюдили на криптовалюти.

Великобританія запровадила заборону страхування та перестрахування пов'язаних з Росією компаній у космічній та авіаційній галузях, експорт інших послуг та технологій у цих секторах економіки.

США додатково оголосили:

 • заборону на постачання до банкнот доларів;
 • заборону імпорту алкоголю, непромислових алмазів і морепродуктів з Росії.

Європейське агентство авіаційної безпеки:

 • призупинило дію всіх виданих сертифікатів. Серед авіакомпаній, позбавлених сертифікатів: «Аерофлот», S7 Group, «Волга — Дніпро», «Уральські авіалінії», «Азур» та ін;
 • призупинило дію сертифікатів придатності для третіх країн для 43 російських авіаперевізників;
 • зупинило ліцензії ряд підприємств сфери технічного обслуговування авіатехніки.

Четвертий пакет санкцій проти РФ за вторгнення в Україну

15 березня Єврокомісія оголосила про те, що:

 • заборонено імпорт російської сталеливарної продукції;
 • повністю заборонені будь-які угоди з низкою державних підприємств, пов'язаних із ВПК;
 • запроваджено заборону нових інвестиції у російський енергетичний сектор;
 • запроваджено санкції проти 12 юридичних осіб, серед яких корпорації оборонного комплексу, найбільші нафтові компанії. Однак санкції допускають транзакції, якщо є велика потреба в купівлі або імпорті викопного палива, в тому числі вугілля, нафти і газу, титану, алюмінію, міді, нікелю, паладіуму, залізняку в РФ або через РФ;
 • призупинено дію режиму найбільшого сприяння торгівлі для Росії, що позбавляє її ключових переваг членства у СОТ.

Режиму найбільшого сприяння торгівлі Росію також позбавили: Албанія, Ісландія, Молдова, Нова Зеландія, Норвегія, Північна Македонія, Чорногорія, Південна Корея та Японія.

Японія:

 • ввела ембарго на експорт 266 товарів, таких як напівпровідники, обладнання зв'язку та передові матеріали, а також 26 технологій, включаючи програми проектування для виробництва мікросхем;
 • заборонила експорт нафтопереробного обладнання та пов'язаних з ним технологій.

Велика Британія:

 • заборонила експорт до Росії предметів розкоші (автомобілів, предметів моди від кутюр, творів мистецтва);
 • запровадила 35-відсотковий тариф імпорту основних видів російських товарів (заліза, сталі, добрив, деревини та інших.);
 • позбавила сотні товарів з Росії режиму найбільшого сприяння торгівлі.

Австралія ввела санкції проти 11 російських банків та держструктур.

Японія запровадила санкції проти 9 юридичних осіб.

Норвегія приєдналася до санкцій ЄС, запроваджених до 9 березня.

Австралія заборонила експорт глинозему, алюмінієвих руд та бокситів до Росії.

Велика Британія ввела санкції проти 26 компаній з Росії та Білорусі, серед яких: Газпромбанк, Россельхозбанк, «Альфа-банк», «Російська венчурна компанія», «АЛРОСА», оборонна компанія «Кронштадт», «Державний ракетний центр» та ін.

США запровадили санкції проти 48 компаній оборонного комплексу РФ: корпорація «Тактичне ракетне озброєння», об'єднання «Високоточні комплекси», комплекс «Техмаш», холдинг «Вертольоти Росії», компанія «Кронштадт».

У США роз'яснили, що введені раніше санкції поширюються також на транзакції із золотом Центробанку РФ, Фонду національного добробуту та Міністерства фінансів.

Канада запровадила заборону на експорт деяких товарів та технологій до Росії для ослаблення можливостей російських збройних сил.

Японія ввела санкції проти 81 юридичної особи: автомобільного та суднобудівного заводів та виробників електроніки.

Швейцарія заборонила:

 • експорт товарів для російського енергетичного сектора та участь у компаніях, що діють у цій сфері, надання їм фінансових ресурсів;
 • імпорт російського заліза та сталі;
 • експорт до Росії предметів розкоші та обладнання для морської навігації;
 • фінансові транзакції із певними держпідприємствами.

Південна Корея заборонила постачання в Росію 57 нестратегічних товарів та технологій, насамперед це стосується напівпровідників, мікросхем та комп'ютерів.

Австралія скасувала режим найбільшого сприяння торгівлі для Росії і застосувала щодо імпорту з РФ додаткове мито у вигляді 35%.

diag-2.jpg

Велика Британія розширила список санкцій, внісши до нього три британські компанії, які допомагали Росії обходити санкції.

США запровадили:

 • вторинні санкції проти компаній, які не зареєстровані до, але можуть допомагати Росії ухилятися від санкцій;
 • експортні санкції проти 96 російських підприємств, пов'язаних із оборонним, аерокосмічним та морським секторами. Продаж технологій цим компаніям вимагатиме ліцензування, в якому в більшості випадків буде відмовлено.

США заборонили Росії використовувати заморожені в США резерви для виплат із держборгу.

П'ятий пакет санкцій проти РФ за вторгнення в Україну та різанину у Бучі

8 квітня Євросоюз затвердив пакет санкцій, який включає заборону:

 • на імпорт російського вугілля із серпня 2022 року;
 • на транзакції із чотирма найбільшими російськими банками, серед яких ВТБ;
 • російським судам заходити у порти країн союзу (винятки: агропродукція та харчові товари, гуманітарні та енергетичні вантажі);
 • на роботу російських та білоруських автотранспортних операторів (не стосується фармацевтичної, медичної, сільськогосподарської та харчової продукції, включаючи пшеницю, вантажі з гуманітарною метою);
 • на експорт у РФ квантових комп'ютерів, високотехнологічних напівпровідників, транспортних компонентів тощо;
 • імпорту з Росії низки товарів та сировини на кшталт деревини, насіння, морепродуктів та алкоголю;
 • російським компаніям брати участь у європейських громадських закупівлях.

Також ліквідовано законодавчу лазівку, яка дозволяла урядам експортувати до Росії зброю, незважаючи на ембарго, що набула чинності, в 2014 році.

Нова Зеландія вирішила, що:

 • до всього імпорту з Росії застосовуватиметься 35% мита;
 • заборонено експорт до Росії промислової продукції, такої як інформаційно-комунікаційне обладнання та двигуни.

США заявили про введення санкцій, які включають:

 • заморожування будь-яких активів «Альфа-банку» та Сбербанку, що належать до фінансової системи США, та заборона громадянам США вести з ними бізнес (крім операцій, пов'язаних з енергетикою);
 • повна заборона на нові інвестиції в Росію;
 • обмеження проти великих російських державних підприємств критичної сфери (заборона громадянам США здійснювати угоди з ними та заморозка будь-яких їх активів у юрисдикції Штатів).

Велика Британія:

 • додала до санкційних списків Сбербанк та «Московський кредитний банк»;
 • заборонила імпорт російських товарів із заліза та сталі;
 • заборонила експорт обладнання для нафтовидобутку та нафтопереробки;
 • заборонила нові інвестиції в Росію;
 • оголосила про плани повністю відмовитися від російських нафти та вугілля до кінця 2022 року, а також «якнайшвидше» від російського газу.

Японія:

 • ввела ембарго на постачання вугілля з Росії;
 • запровадила заборону імпорту російської горілки;
 • заморозила активи Сбербанку та «Альфа-банку» та ще 28 організацій;
 • призупинила нові інвестиції у Росію.

США перекрили Росії та Білорусі доступ до імпорту таких товарів, як добрива, трубні клапани, кулькові підшипники та інші деталі, матеріали та хімікати. Вироби, виготовлені за кордоном за допомогою американського обладнання, також потребують ліцензії США, де американська адміністрація обіцяє відмовити.

Європейський союз обмежив імпорт добрив із Росії – з 10 липня запроваджуються квоти терміном на один рік.

Канада запровадила санкції проти 33 підприємств, пов'язаних із оборонною промисловістю.

Австралія запровадила санкції проти 14 російських компаній. У списку санкцій — «Газпром», «Транснафта», «Ростелеком», «РусГідро», судноплавні компанії та порти, а також «АЛРОСА».

Нова Зеландія запровадила санкції проти 18 російських організацій.

Японія заборонила імпорт 38 найменувань товарів із Росії: деревини, алкогольних напоїв, металообробних верстатів, насосів та іншої техніки.

США ввели санкції проти 29 юридичних осіб, серед яких Транскапіталбанк, «Бітрівер» та її 10 дочірніх компаній, що займаються здобиччю криптовалют. Мета — не дозволити РФ з їхньою допомогою обійти санкції.

Велика Британія запровадила санкції проти концерну «Калашников», ракетно-космічного центру «Прогрес», Центрального науково-дослідного інституту машинобудування, Науково-дослідного технологічного інституту імені О.П. Александрова та інших російських НДІ.

Швейцарія, Ліхтенштейн та Норвегія приєдналися до п'ятого пакету санкцій, прийнятого ЄС.

Велика Британія позбавила Московську біржу статусу визнаної фондової біржі та ввела санкції проти металургійної та гірничодобувної компанії «Євраз».

***

Україна також запровадила багато санкцій проти РФ та її громадян. 23 травня ухвалено закон, який дозволяє конфіскувати на користь держави майно та активи осіб, які підтримують російське вторгнення.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉