Facebook Pixel

Як і чому нафтогазові монархії Близького Сходу розширюють свій економічний вплив

Минулого року багато світових боргових ринків закрилися, на цьому тлі суверенні (державні) фонди із Саудівської Аравії, Катару та ОАЕ виявляють високу активність, пише Bloomberg. Ці фонди управляють не менш як $3,5 трлн. Нині вони фінансують деякі з найбільших у світі рятувальних пакетів (фінансових програм підтримки населення), інвестицій і придбань і не збираються відмовлятися від інвестицій у 2023 році.

На які цілі витрачають гроші країни Близького Сходу

Банк з Абу-Дабі, що належить фонду Mubadala Investment, на початку січня заявив, що вивчає можливість придбання Standard Chartered, британського фінансового гіганта, вартістю $20 млрд. Найбільший банк Саудівської Аравії, який частково належить суверенному фонду королівства, став найбільшим акціонером банку Credit Suisse.

Індійський мільярдер Гаутам Адані, найбагатша людина в Азії, підбиває клинці до суверенних фондів Близького Сходу, намагаючись залучити приблизно $5 млрд у вигляді капіталу у свою велику бізнес-імперію та скоротити частку позикових коштів.

За даними аналітичної компанії Global SWF, фонди добробуту регіону витратили майже $89 млрд на інвестиції у 2022 році, що вдвічі більше, ніж попереднього. З цієї суми $51,6 млрд пішли у Європу та Північну Америку.

Водночас великі запаси близькосхідного капіталу залишаються невикористаними. Офіційні особи Державного інвестиційного фонду Саудівської Аравії з капіталом $620 млрд перебувають під сильним тиском із боку наслідного принца Мухаммеда бін Салмана (у ЗМІ його часто називають MBS). Він вимагає інвестицій, які б знизити залежність королівства від нафти. Катарське інвестиційне управління вартістю $450 млрд займається пошуком нових закордонних угод після торішнього чемпіонату світу з футболу.

Інвестиції суверенних фондів країн Близького Сходу у 2022 році

Інвестиції суверенних фондів країн Близького Сходу у 2022 році

Як змінюється інвестиційна політика близькосхідних фондів

У попередні роки інвестори з країн Перської затоки відрізнялися тим, що скуповували яскраві активи, як-от футбольний клуб «Манчестер Сіті», нерухомість на Манхеттені та універмаг Harrods у Лондоні. Нині вони використовують багатство, щоб претендувати на велику роль на світовій арені, диверсифікувати національну економіку та завоювати геополітичний вплив.

«Суверенні інвестиційні фонди регіону однозначно посідають провідні позиції та першими розглядають усі глобальні угоди, – сказав Енді Кернс, голова фінансової компанії Houlihan Lokey. – Регіон усе частіше формулює та відстоює свої економічні та політичні амбіції на світовій арені». Очікується, що ці фонди й далі витрачатимуть гроші навіть за зниження цін на нафту.

Зголоднілі за грошима компанії та банки з усього світу направляють великі команди до Ер-Ріяда та Абу-Дабі, щоб пропонувати інвестиційні ідеї. Але часто вони змушені чекати кілька днів, щоб зустрітися з потрібними чиновниками. Приїхавши до країни, вони можуть зіткнутися зі складним світом, де найважливіші рішення часто вимагають схвалення шейхів. Це стирає межу між чистими інвестиційними інструментами та політикою.

Зростання ваги надає сміливості фондам Перської затоки. Близькосхідних інвесторів тепер найважче залучити на свій бік, вони швидко відмовляються від угод.

«Ми активний, а не пасивний довгостроковий інвестор. Це означає, що ми маємо контроль над тим, коли інвестувати, коли монетизувати та коли через представництво в раді директорів виступати за зміни, – заявив заступник генерального директора Mubadala Валід Аль Мокарраб Аль Мухайрі. – Це означає, що в багатьох випадках ми отримуємо значну додану вартість».

Активність суверенних фондів країн Близького Сходу у 2022 році

Активність суверенних фондів країн Близького Сходу у 2022 році

Як суверенні фонди Саудівської Аравії працюють на трансформацію країни

Керівник саудівського PIF, одного з фондів добробуту, що найшвидше зростають у світі, Ясір Аль-Румайян усе частіше бере на себе роль державного діяча. Він був ключовою особою, яка супроводжувала президента Китаю Сі Цзіньпіна під час його грудневого візиту до Ер-Ріяда. На цьому саміті було укладено інвестиційні угоди на суму $50 млрд.

Візит Сі став останньою ознакою того, що Близький Схід шукає політичних і економічних союзників за межами США, і стратегія PIF починає відображати погляди наслідного принца про те, що майбутнє за ринками, що розвиваються. У січні MBS замовив дослідження для вивчення можливості збільшення інвестицій королівства в Пакистані до $10 млрд.

«Підхід PIF не залежить від цін на нафту, а визначається нашою останньою п'ятирічною стратегією, оголошеною в січні 2021 року, яку реалізує фонд», — сказав Bloomberg представник фонду, який просив не називати його імені.

Інвестиції в Credit Suisse покликані допомогти королівству розширити свої знання з управління капіталом та інвестиційно-банківської діяльності, а також розвинути вітчизняний банківський сектор.

Інвестиції PIF в іноземних автовиробників, як-от Aston Martin Lagonda Global Holdings і McLaren Group, відповідають планам перетворити країну на виробничий центр, а частки в готельних мережах, як-от Aman Group, доповнюють його прагнення стати однією з найвідвідуваніших країн світу до 2030 року. Фонд також був частиною консорціуму, який придбав частку Vantage Towers Vodafone, що зробило його інвестором у ключову європейську інфраструктуру.

PIF узяв на себе зобов'язання інвестувати понад $200 млрд в економіку Саудівської Аравії до 2025 року. Ця амбітна мета, поставлена наслідним принцом, вимагає, щоб фонд витрачав у середньому $40 млрд на рік. 2022-го PIF не досяг цієї мети другий рік поспіль.

Реакція близькосхідних фондів на війну в Україні

За інформацією Bloomberg, у перші тижні після вторгнення Росії в Україну кілька фондів Перської затоки, зокрема Mubadala, потрапили під пильну увагу західних урядів через їхні інвестиційні угоди з компаніями, пов'язаними з Кремлем. Попри те що ОАЕ не ввели санкції проти Росії Mubadala заявив у березні, що він припиняє інвестиції в Росію.

Представник фонду не відповів на запитання, чи привертають зараз їхню увагу російські інвестиції, але сказав, що з моменту оголошення про паузу змін їхньої стратегії щодо Росії не було.

Подякувати 🎉