Facebook Pixel

Що та хто може допомогти бізнесу під час відключень електроенергії

Росія завдала вже не менш як 500 ударів ракетами великої потужності по об'єктах української енергетичної інфраструктури. Перебої з постачанням електроенергії (е/е) суттєво ускладнюють життя українців і роботу бізнесу. Унаслідок цього Мінекономіки погіршило прогноз падіння ВВП цього року з 30 – 32% до 32 – 35%.

Варіанти допомоги бізнесу через відключення електроенергії обговорювалися під час дискусії, організованої Центром економічної стратегії. Організатори обіцяли узагальнити висловлені пропозиції та направити їх до Мінекономіки.

Чим може держава допомогти бізнесу на тлі відключень електроенергії

Грошова компенсація втрат бізнесу через відключення електроенергії

Учасники дискусії визнали, що за нинішніх умов така допомога бізнесам із держбюджету є неможливою.

Щодо величини втрат, то Максим Бугаєв, директор юридичного департаменту мережі Novus, сказав, що витрати компанії після загострення проблем з е/е зросли на 7 – 8%.

Спрощення регуляції бізнесу через відключення електроенергії

Якщо держава не може допомогти грошима, то нехай спростить бізнесу роботу та пом'якшить наявні обмеження. Тоді бізнес зможе сам більше заробляти.

На думку представника мережі Novus, можливі такі заходи дерегуляції:

  • Кабмін може скасувати або пом'якшити обмеження роздрібної націнки на низку товарів і збільшити строки розрахунків ритейлу з постачальниками;
  • обласні адміністрації – зняти обмеження щодо продажу алкоголю. Це високомаржинальний товар, який допомагає компенсувати збитки з інших категорій;
  • податкова – збільшити строк надсилання фіскальних звітів в електронному вигляді із 72 годин до хоча б 144 годин.

Багато йшлося про те, що для підтвердження відсутності е/е бізнесу зараз потрібно отримувати довідки в постачальників енергії, що не так просто.

Андрій Герус, голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, сказав, що парламент і уряд готують подальшу дерегуляцію в енергетиці, щоб розширити можливості для автономного енергопостачання середнього та малого бізнесу. Йдеться про лібералізацію процесу зберігання пального для генераторів, а також про можливість для бізнесу встановлювати власні автономні мініелектростанції.

«Якщо ми матимемо децентралізацію енергетики – сотні невеликих електростанцій, – таку енергосистему набагато важче вивести з ладу», – упевнений нардеп.

Олександр Соколовський, засновник і глава групи компаній «Текстиль-контакт» звернув увагу на питання, що є особливо актуальними для його галузі:

  • через перерви в роботі, пов'язані з відключенням е/е, підприємства порушують строки виконання контрактів із держзамовлення. За це їм загрожують штрафи, а щоб уникнути цього, потрібно збирати багато довідок у різних місцях;
  • якщо цьогорічні контракти не буде закрито до 31 грудня, бюджетні кошти, виділені на оплату продукції, пропадуть. Це питання можуть розв'язати бюджетний комітет ВР і Кабмін.

«Підприємства не зацікавлені затягувати постачання продукції, оскільки вони не отримають гроші за неї. Гадаю, і держава не має на меті заробляти на штрафах від своїх виробників. З огляду на нинішні умови війни можна було б тимчасово спростити договірні процедури», – вважає Соколовський.

Втрати бізнесу через відключення електроенергії в Україні

Втрати бізнесу через відключення електроенергії в Україні

Пільгове кредитування для бізнесу для розв'язання питань електропостачання

Борис Шестопалов, керівник і співвласник HD-group (перероблення зерна та виробництво хлібобулочних виробів), зазначив, що енергозбереження зараз – найважливіша частина операційної ефективності. Але на придбання необхідного обладнання компанії витрачають останні крихти оборотного капіталу. Тому збільшення лімітів кредитування за програмою «5-7-9%» допомогло б багатьом бізнесам.

«Ліміт у 60 млн грн для компанії з оборотом 3 млрд — дуже мало», — вважає Шестопалов.

Зараз скасували ПДВ у разі постачання генераторів, потрібно було б це зробити й для сонячних панелей, можливо, обмеживши їхню потужність 1 МВт.

«Ми всі стаємо мінігенерацією. Але ми не продаємо електроенергію, а використовуємо її у власному виробничому процесі», – пояснив Шестопалов.

Пошук постачальників обладнання та групові закупівлі обладнання

Пропозицію доручити державі організовувати групові закупівлі обладнання Герус оцінив скептично. «Якщо цим займатиметься держава, тоді й обладнання ми отримаємо менше, і приїде воно пізніше», — пояснив нардеп.

Він упевнений, що незабаром ринок насититься, і ціни на багато видів енергоустаткування впадуть. Досвід подолання нещодавньої кризи на ринку палива показує: якщо розв'язати руки приватному бізнесу, він швидко знаходить розв'язання проблеми.

Робота з постачальниками електроенергії для оптимізації графіків відключень

Непрогнозованість періодів відключення е/е боляче б'є по всіх. Висловлювалися пропозиції прирівняти тривалість подавання е/е на підприємство до тривалості робочого дня (8 годин на добу) або тривалості безперервного технологічного процесу (наприклад, цикл пастеризації триває 6 годин). Але як це зробити практично, не знає ніхто.

Завдання ускладнюється тим, що дефіцит е/е зараз спостерігається й у нічний час, а відключення проводяться за територіальним принципом, включити окреме підприємство всередині відключеного району практично неможливо.

Віднесення нових категорій об'єктів до критичної інфраструктури

Об'єкти критичної інфраструктури (енергетика, водопостачання, теплопостачання, оборона, медицина) є максимально захищеними від відключень е/е. Представники бізнесу пропонують віднести до цієї категорії, наприклад, такі об'єкти:

  • деякі супермаркети;
  • критичні об'єкти мереж мобільного зв'язку;
  • окремі підприємства зерноперероблення.

Ці ідеї також не знайшли підтримки. Наприклад, енергодефіцит у Київській області сягає 40%. У деяких районах енергії настільки мало, що треба вирішувати – подавати її на об'єкти критичної інфраструктури чи людям, які не мають світла вже кілька днів.

Додаткові можливості для отримання сталого енергопостачання

Андрій Герус порадив бізнесу звернути увагу на газові мініелектростанція для забезпечення себе електроенергією. Наприклад, одна європейська компанія зараз дарує одному з українських міст таку станцію на 1 МВт. Вона споживає 250 куб. м газу на 1 МВт•годину, собівартість е/е виходить у 3 – 4 рази менше, ніж від генераторів, — майже як ціна е/е з мережі.

Потужність таких електростанцій буває різною – від 500 кВт. З-поміж їхніх переваг також компактність і швидкість встановлення.

Інший варіант, запропонований Герусом, – оплата бізнесом імпортної електроенергії. Ціна її у 2 – 2,5 раза вища за вітчизняну. Але якщо підприємство придбає собі таку енергію, йому можна гарантувати, що воно отримуватиме її в повному обсязі безперервно. Проте сам нардеп визнав, що наразі незрозуміло, як технічно реалізувати таке подавання е/е та які гарантії може отримати її покупець.

Як бізнес реагує на відключення електроенергії

Топменеджери компаній — членів Європейської бізнес-асоціації під час опитування розповіли про наслідки для них масованих ударів по енергосистемі України. Його дані навела Світлана Михайловська, заступниця директора асоціації.

Нестабільність електропостачання за останні два місяці призвела до значних змін у роботі бізнесу.

Як відключення електроенергії вплинули на бізнес

  • 66% компаній змінили графік роботи;
  • 40% – зменшили обсяги виробництва чи надання послуг;
  • 12% — закрили частину офісів/відділень/торгових точок;
  • 9% – тимчасово зупинили роботу;
  • 9% – законсервували частину приміщень;
  • 1% – повністю зупинили роботу;
  • 18% – майже не мають проблем через відключення е/е.

Що робить бізнес для роботи в умовах нестабільного енергопостачання

  • 86% компаній використовують генератори та інші джерела е/е;
  • 65% – використовують альтернативні варіанти доступу до інтернету;
  • 25% – переносять свої дані до хмарних сховищ;
  • 10% – релокували бізнес чи персонал.

Скільки витрачає бізнес на забезпечення енергонезалежності

  • 40% компаній витратили на забезпечення автономності до $50 тис.;
  • 22% — від $50 до $100 тис.;
  • 24% — від $100 до $200 тис.;
  • 14% — понад $200 тис.
Вплив ракетних ударів по енергетиці на бізнес в Україні

Вплив ракетних ударів по енергетиці на бізнес в Україні


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉