НБУ повідомив про підсумки роботи банківської системи в третьому кварталі. Фото: НБУ
Банки України в ІІІ кварталі 2021 року рекордно прискорили кредитування. Прибуток банківського сектору зріс у 1,5 раза в річному вимірі. Темпи річного зростання чистого відсоткового доходу були найвищі за десятиріччя. Поточний стан банків свідчить про їх готовність до запровадження раніше запланованих вимог до капіталу. Про це йдеться в останньому огляді банківського сектору, який 12 листопада опублікував Національний банк.
Що позитивного трапилося в банках України в третьому кварталі
Сукупний прибуток банків за квартал зріс у 1,5 раза в річному вимірі — до 21,3 млрд грн. Відрахування на кредитні резерви скоротилися майже вдвічі. За дев'ять місяців прибуток сектору становив 51,4 млрд грн. Це більше, ніж у відповідний період докризового 2019 року.
Чисті активи банків зросли внаслідок пожвавлення кредитування за одночасного зменшення вкладень до ОВДП та депозитних сертифікатів НБУ. Зростання чистих гривневих кредитних портфелів у корпоративному сегменті в річному вимірі перевищило 40%.
Активи державних банків скоротилися, тому їхня частка в сукупних чистих активах зменшилася на 2,9 процентних пункти (п. п.) — до 47,5%. Рівень концентрації банківського сектору знижується третій квартал поспіль.
У річному вимірі обсяг гривневих депозитів фізичних осіб збільшився на 15%. Кошти бізнес-клієнтів зросли на 28%. Середня вартість 12-місячних депозитів зросла на 0,4 п.п. — до 8,6% річних.
Загальна кількість активних платіжних карток повернулася на докризовий рівень.
Мережа POS-терміналів збільшилася. Приріст відбувся переважно завдяки Приватбанку (на 4,2 тис.) та іншим держбанкам (на 2 тис. терміналів).
Ситуація з банківським кредитуванням
Вартість гривневих кредитів, виданих суб'єктам господарювання, суттєво не змінилася: у серпні вона трохи зросла, зокрема кредити малому та мікробізнесу, але вже у вересні повернулася до 9,6% річних.
Ставки за кредитами фізособам збереглися на рівні близько 30% річних.
Темпи кредитування фізосіб прискорилися до 31% та перевищили докризовий рівень. Іпотечні кредити зберігають випереджальну динаміку порівняно зі споживчим кредитуванням: вони становили понад 16% за квартал та 54,5% — за рік.
Частка кредитів, що не працюють, за квартал знизилася на 3,9 п.п. до 33,3% завдяки найбільшому в поточному році списанню активів, що не працюють, та прискоренню кредитування.
Структурні зміни в банківській мережі
У ІІІ кварталі банки продовжували оптимізацію своїх мереж. Найбільше відділень закрили Ощадбанк і Приватбанк (64 та 53 відповідно). Іноземні банки за квартал втратили лише вісім відділень, кількість філій приватних банків не змінилася. На регіональному рівні найбільше відокремлених підрозділів скорочено у Львівській і Донецькій областях (18 та 15 відповідно).
Кількість банкоматів скоротилася в усіх груп банків: за квартал загальна мережа зменшилася на 494 банкомати.
За квартал банки загалом звільнили 1,3 тис. працівників, найбільше – державні. Водночас приватні банки найняли майже 1,1 тис. осіб.
Додатково. За квартал кількість банків, що діють, в Україні зменшилася до 71. Державний банк «Розрахунковий центр» перетворено на небанківську фінансову установу, а приватний банк «Земельний капітал» визнали неплатоспроможним.