Усе про індійську вакцину проти коронавірусу Covaxin. Фото: Pixabay
Попри те що виробник індійської вакцини проти коронавірусу Сovaxin повідомив про ефективність 81%, цей препарат викликає багато сумнівів.
розбиралося, що не так із вакциною індійського виробника та чи варто очікувати цей препарат в Україні.
Цикл публікацій про вакцини проти коронавірусу від :
- британська вакцина AstraZeneca;
- індійська вакцина Covishield;
- німецька Pfizer/BioNTech;
- американська Moderna;
- російська Sputnik V;
- американська Johnson & Johnson;
- китайська Sinopharm.
Ефективність вакцини
Індійська Сovaxin (BBV152) – це інактивована вакцина проти COVID-19. У ній використовується ад'ювант – комплекс речовин, які застосовуються для посилення імунної відповіді й формування тривалішого імунітету від вірусу.
Інактивовані вакцини складаються з мікробних частинок. Їх виростили в лабораторних умовах, а потім вбили з допомогою термічного оброблення або клітинної отрути. «Убитий» вірус, який використовують у вакцині, є неінфекційним. Тобто вакцина не зможе спричинити зараження коронавірусом.
За даними виробника, під час клінічних випробувань фази 3 вакцина Covaxin продемонструвала проміжну клінічну ефективність 81%. Вакцину розробила компанія Bharat Biotech у співробітництві з Індійською радою медичних досліджень. Covaxin стала першою місцевою вакциною, яку схвалили для екстреного застосування в Індії. Клінічні випробування триватимуть.
Вакцина вводиться внутрішньом'язово. Курс складається з двох доз. Компанія також розробляє інший варіант вакцини.
Побічні ефекти від препарату
Відомі побічні ефекти застосування вакцини Сovaxin:
- почервоніння, біль, чутливість у місці уколу;
- погіршення самопочуття;
- втома;
- головний біль;
- нудота;
- біль у м'язах або суглобах.
Рідше бувають запаморочення, втрата апетиту, болі в животі, надмірне потовиділення, подразнення шкіри або висипання.
Вакцина рідко спричиняє важку алергічну реакцію: проблеми з диханням, розпухання обличчя та горла, прискорене серцебиття, висипання на шкірі, запаморочення та слабкість.
Фармакологічна компанія Bharat Biotech попередила, що людям з ослабленим імунітетом і низкою інших проблем зі здоров'ям за можливості варто утриматися від щеплення.
Робити щеплення також не рекомендують людям з алергією або порушенням згортання крові. Компанія нагадує, що перед вакцинацією потрібно надати лікарю інформацію про стан здоров'я та приймання інших ліків.
Індійські медики проти
В Індії медики відмовляються вакцинуватися препаратом Сovaxin.
«Це все через початкові дискусії про те, що Covaxin була експериментальною вакциною й не пройшла до кінця третю стадію випробувань», – сказав радник уряду штату Махараштра зі стратегії вакцинації Субхаш Салунхе.
В Індії проти коронавірусу вакцинували понад 10,5 млн осіб, але тільки 11% (1,2 млн) отримали вакцину Covaxin. Усіх інших вакцинували препаратом Covishield.
Нові сумніви виникли після того, як регулятор повідомив, що вакцину схвалили для екстреного використання, хоча результатів третьої фази клінічних випробувань не було. Тоді виробник заявив, що препарат Covaxin є безпечним і гарантує надійну імунну відповідь.
Але організація All India Drug Action Network заявила, що є «серйозне занепокоєння, пов'язане з відсутністю даних про ефективність вакцини».
У відповідь на це Bharat Biotech повідомила, що індійські закони дозволяють «прискорене » надання дозволів на використання ліків після другого етапу випробувань для «незадоволених медичних потреб у разі виникнення серйозних і небезпечних для життя захворювань у країні».
Сovaxin в Україні
Україна візьме участь у клінічних випробуваннях вакцини у формі спрею, повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
«Україна домовилася з компанією Bharat Biotech про участь у випробуваннях вакцини проти COVID-19 у формі назального спрею. Участь у цих випробуваннях дасть Україні пріоритетний доступ до цієї вакцини в разі підтвердження її ефективності», — повідомив Степанов на брифінгу.
За його словами, це новий продукт, перший етап випробувань якого індійська компанія вже починає. А другу та третю стадії випробувань частково можуть провести в Україні.