Facebook Pixel

Як вибрати квартиру в новобудові й не помилитися

У разі купівлі квартири в новобудові необхідно перевірити усе — від концепції житлового комплексу до юридичного статусу житла й чистоти компанії, від локації будинку до інфраструктури у складі проєкту, планування квартири й зонування простору. The Page зібрало основні правила та поради, як вибрати квартиру в новобудові.

Визначтеся з метою купівлі нерухомості й основними критеріями

Ви повинні чітко розуміти, що і для чого шукаєте на первинному ринку нерухомості. Простіше кажучи, якою є мета купівлі — інвестиції в нерухомість чи купівля житла для себе.

І в тому, і в іншому разі для вас рівнозначно важливо купити ліквідний ЖК. Для цього потрібно оцінити локацію, місце розташування, район за такими критеріями, як-от транспортна доступність, наявність соціально-побутової інфраструктури під рукою, близькість паркових зон і скверів, віддаленість від центрального ділового району.

Наступний етап — вибір концепції та формату новобудови. Наразі найліквіднішими категоріями житла вважаються новобудови комфорт+ і бізнес-сегмента у форматі «місто в місті», багатофункціональні проєкти, сервісні ЖК. Капіталізація нерухомості в таких об'єктах становить у середньому + 25-30% з моменту старту й до завершення циклу будівництва.

До оцінки концепції новобудови входить і перевірка відповідності майбутньої інфраструктури комплексу вашим очікуванням: усе необхідне буде під рукою чи доведеться витрачати час на дорогу на шопінг, за розвагами, пошук місць для прогулянки за периметром житлового комплексу.

Якщо купуєте нерухомість для того, щоб здавати її в оренду, важливо чітко розуміти портрет майбутнього квартиронаймача. Банальний приклад: якщо це комплекс, який орієнтовано на сімейну аудиторію, то вся інфраструктура зазвичай заточується під них. Child-free аудиторії це може не сподобатися.

Як перевірити стан квартири перед купівлею

Купівля квартири в новобудові — це у 99,9% випадків інвестиції в майбутні квадратні метри, які ще не побудовано. Значна їхня кількість купується на низькому старті, бо купити квартиру на етапі котловану означає скинути ціну. Це дає можливість заощадити й заробити на зростанні вартості квадратного метра в разі подальшого перепродажу, якщо це інвестиційна угода.

На етапі вибору обов'язково потрібно звернути увагу на технологію будівництва. Здебільшого нові багатоквартирні будинки зводяться з використанням монолітно-каркасної технології, зі стінами з керамоблоку або газоблоку. За своїми характеристиками керамоблок за міцністю, якістю, звукоізоляцією краще.

У договорі важливо звернути увагу на те, щоб було прописано загальну площу квартири, номер, поверх, якісні характеристики: кількість кімнат, наявність балкона або лоджії та в якій кімнаті.

Під час вибору квартири у новобудові необхідно визначитися зі стороною світу, щоб потім не засмучуватися через відсутність або постійну присутність сонця в кімнаті. Якщо спальня з вікнами на схід — сонце світитиме вранці, а після обіду ховатиметься.

Планувальне рішення та зонування простору у квартирі — ще один важливий нюанс у разі вибору квартири в новобудові. У квартирі має бути щонайменше 7 або більше окремих зон — передпокій, гостьова, кухонна, спальна, робоча, для зберігання одягу/гардеробна, лаунж, санвузол тощо.

Огляд квартири в новобудові в разі купівлі

Питання про те, як прийняти квартиру в новобудові від забудовника, мабуть, є найболючішим на завершальному етапі вступу в права власності. Спочатку ви підписуєте акт прийому-передачі квартири, тобто, по суті, погоджуєтеся з тим, що забудовник виконав усі взяті на себе зобов'язання, а потім — основний договір.

Огляд квартири в новобудові потрібно проводити поетапно, бажано у світлий час доби. Перевірку темних кутів у ванній, санвузлі та інших місцях, де немає природного освітлення, потрібно проводити з допомогою ліхтарика. Сірники й запальничка вам не допоможуть.

Обов'язково перевірте вікна. Спочатку візуальний огляд, потім відкрийте та закрийте вікна, міжкімнатні й вхідні двері. Ніде не повинно бути щілин, рами та двері повинні закриватися без проблем.

Перевірити, чи щільно прилягає віконна стулка до рами, допоможе аркуш паперу або банкнота. Прикладіть аркуш паперу й закрийте стулку. Якщо папір важко витягнути, то вікно не пропускатиме вологу або повітря.

Оцінити метраж кімнат і висоту стелі можна з допомогою рулетки та звірити їх із заявленими в проєкті. Будівельний рівень стане в пригоді, щоб виявити нахил стін. Потрібно притулити його до стіни й стежити за бульбашкою повітря у віконці приладу: якщо бульбашка посередині, це означає, що стіна є рівною.

Довга лінійка допоможе побачити нерівності підлоги. Бетонна стяжка повинна бути без пустот і тріщин.

Перевірте роботу електрики, якщо квартира вже з розведеною електрикою. Дивіться, щоб вимикачі та розетки було встановлено прямо, на зручному рівні.

Візьміть на огляд квартири в новобудові лампочку і вкрутіть її в патрони, щоб перевірити їхню справність.

Вентиляцію під час огляду квартири в новобудові можна перевірити з допомогою аркуша паперу. Якщо він пристане до решітки, тяга є і з вентиляцією у квартирі все гаразд. Можна також використовувати запальничку або сірники.

Відстань від батареї до стіни теж має значення — вона має бути не менш як 2 см, до підвіконня — не менш як 8-10 см і не менш як 7 см від підлоги. Усе це для правильної тепловіддачі. Перевірте регулятори температури — вони повинні легко прокручуватися.

Якщо квартира з оздобленням, обов'язково перевірте фактичний обсяг робіт із заявленим, а також якість: якою плиткою викладено підлогу й наскільки добре, що зі шпалерами під фарбування, яку кухонну плитку було використано та інше.

Зверніть увагу, чи немає тріщин, нерівностей на стінах і стелях, чи все гаразд із ванною, раковиною, унітазом.

Якщо вас щось не влаштовує, не підписуйте акт прийому-передачі, а фіксуйте недоліки в листі огляду та передавайте забудовнику. Протягом 30-45 днів, залежно від умов договору, він зобов'язаний їх усунути.

Перевірка квартири в разі купівлі

Вивчити дозвільні документи на проєкт, юридичний бекграунд забудовника, попередні проєкти, поспілкуватися із сусідами або жителями інших комплексів компанії, уважно вчитатися в договір — це наступні пункти в списку перевірки квартири в разі купівлі.

Перевірити документи забудовника можна самому або скористатися допомогою юриста. Важливо вивчити цілий пакет дозвільної документації: договір на право користування земельною ділянкою, ліцензію генпідрядника, дозвіл на будівництво, містобудівні документи та обмеження.

Подякувати 🎉