Facebook Pixel

Податок на нерухомість: як його сплачувати в умовах воєнного стану

Через введення воєнного стану на території України було внесено зміни до Податкового кодексу, які визначають особливості оподаткування нерухомості під час війни.

Ще 5 квітня 2022 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».

Закон визначає тимчасові правила щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з огляду на певні особливості, що визначені ст. 266 Податкового кодексу України.

Нерухомість у зоні бойових дій: особливості оподаткування у 2022 році

У частині податку на нерухомість Закон не вносить безпосередні зміни до ст. 266, а лише встановлює тимчасові особливості нарахування та сплати податку щодо таких об’єктів нерухомості:

Тобто, як пояснив у коментарі The Page керуючий партнер A.S.A.Group Ігор Млечко, звільненню від оподаткування підлягає лише та нерухомість, яка розташована на територіях, де ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях, а також житлова нерухомість, яка стала непридатною для проживання через військову агресію рф проти України.

Ці особливості визначають такі тимчасові правила:

  1. За 2021 і 2022 податкові (звітні) роки податок на нерухомість за об’єкти житлової нерухомості (зокрема їхні частки), що перебувають у власності фізосіб, не нараховується й не сплачується;
  2. За період із 1 березня до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухомість, за об’єкти житлової нерухомості (зокрема їхні частки), що перебувають у власності юросіб;
  3. На період із 1 березня 2022 року до 31 грудня року, у якому припинено або скасовано воєнний стан, податок на нерухомість за об’єкти нежитлової нерухомості (зокрема їхні частки), що перебувають у власності фізичних і юридичних осіб, не нараховується й не сплачується.

Згідно із законом, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та перелік тимчасово окупованих територій, визначається Кабміном. Уряд також визначає порядок визнання об’єктів житлової нерухомості такими, що непридатні для проживання через військову агресію рф проти України.

Quote«Важливо звернути увагу: якщо об’єкт відповідає зазначеним вище критеріям, то щодо житлової нерухомості фізособи звільняються від оподаткування як за 2021-й, так і за 2022 рік (тобто податок у 2022-му та 2023 році сплачувати не треба), а юридичні особи – тільки за частину 2022 року. Щодо нежитлової нерухомості, то фізичні та юридичні особи звільняються від оподаткування, починаючи з 2022 року й до кінця року, у якому припинено або скасовано воєнний стан», — пояснив Млечко.

Податок на нерухомість у безпечних регіонах України: як сплачувати

Щодо інших об’єктів нерухомості, які не відповідають згаданим критеріям податкового послаблення, оподаткування здійснюється на загальних підставах:

  • податковий період – 1 рік;
  • оподатковуються квадратні метри (як житлова, так і нежитлова нерухомість);
  • ставка податку – до 1,5% розміру мінімальної зарплати за 1 кв. м (місцеві ради, залежно від регіону, можуть встановлювати менший розмір, але не більш як 1,5%);
  • щодо житлової нерухомості, власності фізосіб, діють пільги – 60 кв. м (для квартир) і 120 кв. м (для будинків): оподаткуванню підлягає саме різниця від «неоподаткованих метрів»;
  • пільги не застосовуються, якщо площа об’єкта(ів) перевищує 300 кв. м (для квартир) і 600 кв. м (для будинків);
  • пільга також не застосовується, якщо нерухомість використовується для отримання прибутку;
  • за наявності в платника податку житлового об'єкта(ів)/частини об'єкта(ів) загальною площею понад 300 кв. м (для квартир) і 500 кв. м (для будинків) сума податку збільшується додатково на 25 тис. грн за кожний такий об'єкт;
  • фізособи сплачують податок на підставі отриманого рішення. Щодо юросіб, то вони обчислюють і сплачують податок самостійно;
  • строки сплати: фізособи — протягом 60 днів із дня отримання рішення; юрособи – авансовими внесками самостійно.

«Для платників податку на нерухомість — фізичних осіб орган, що здійснює контроль, самостійно обчислює податкове зобов'язання за період із 1 січня до 1 березня 2022 року», — уточнив адвокат ЮК "RIYAKO AND PARTNERS" Микола Максимов.

Подякувати 🎉