Facebook Pixel

1 мільйон сімей залишились без житла через війну: скільки років піде на відбудову

Відбудова втраченого від війни житлового фонду в Україні триватиме понад десять років, об’єми збитків житлового фонду перевищили вже $50 млрд.

Враховуючи темпи будівництва в Україні в довоєнні роки, де об'єми ринку складали $3-4 млрд на рік, відбудова лише втраченого житлового фонду затягнеться не на роки, а на понад десять років. Про це під час конференції «Ринок нерухомості після повномасштабного вторгнення» наголосив маркетинг директор ЛУН Денис Суділковський.

Quote«Довоєнний об’єм ринку будівництва в країні складав в останні роки $3-4 млрд на рік. Але ми вже втратили житла на $50 млрд. Навіть якщо ми завантажимо усі крани і бетонозмішувачі, які у нас є, це триватиме досить довго», — наголосив Суділковський.

Будівельні об'єми після війни: понад 1,2 млн

За його словами, поточні зобов’язання будівельних компаній складають 200 тисяч недобудованих квартир – це житло, за яке люди заплатили кошти до 24 лютого, але ключі ще досі не отримані.

Але результаті повномасштабного вторгнення без житла залишились понад 1 мільйон родин.

«За останніми даними Київської школи економіки, 131 000 будинків зруйновано, які оцінюються в 47,8 млрд $. Зокрема, 74% новобудов Ірпеня та Бучі отримали пошкодження різного ступеню», — наголосив експерт.

Ключові показники, за підрахунками аналітиків ЛУН, які свідчать про те, що первинний ринок оживає:

 • в Україні відновили будівництво у 1160 ЖК — 66% від довоєнного рівня;
 • 108 ЖК продали все що мали за час війни, передовсім на заході країни;
 • розпочате будівництво в 66 нових ЖК, або нових черг за час війни;
 • 2.4 млн кв.м введено в експлуатацію за І і ІІ квартали 2022-го — це на 54% менше на від 2021.

Ключові завдання перед ринком, визначені потребами відновлення житлового фонду і довоєнними зобов'язаннями:

 • додаткові потреби у житлі внаслідок війни ~ $50 млрд;
 • поточні зобов’язання забудовників ~ 200.000 квартир;
 • 1.000.000 сімей втратили житло;
 • лише зруйновані ЖК Бучі та Ірпеня потребують $5 млрд інвестицій.
Quote«Відбудова триматиме десятиліття, а не роки. І якщо ми зрозуміємо, що це все надовго, можливо, слід ставити питання набагато ширше — що ми не відбудовуватимемо крахну, а будуватимемо нову крану. Як би дивно це не звучало, ми як держава отримали шанс побудувати щось нове. І від нас залежить, наскільки це нове житло буде якісним, комфортним, безпечним", — наголосив експерт.

Ціни на новобудови у 2022 році: прогноз аналітиків

До січня 2022 року, за даними ЛУН, у великих містах країни приблизно половина людей планували покращити житлові умови: тобто у найближчій перспективі з'їхати від батьків чи з орендованої квартири, купити житло в кредит чи взяти в розтермінування, продати меншу і купити більшу квартиру.

Взагалі за останні 8 років показник щодо бажання купити краще житло зріс від 10-15% до 50%. Так само рекордним щодо будівництва і введення в експлуатацію був 2021 рік. Загальна кількість укладених угод на первинному ринку оцінюється приблизно у 100 тис. кв. м на рік. Але судячи з різкого падіння споживацьких можливостей, великого масиву втраченого житлового фонду і подорожчання будівництва, після війни житло стане менш доступним, ніж до 24 лютого 2022-го.

За прогнозами Суділковського, ціни на житло в новобудовах продовжать зростати під час війни і після війни. Вже цього літа 2022 збільшили ціну на квартири в новобудовах 81% ЖК.

Quote«Ціни далі будуть зростати. Не тільки через здешевшання національної валюти. Зруйнувалися логістичні ланцюжки постачання, здорожчали будматеріали, зруйновані внутрішні угоди на ринку щодо постачання матеріалів. У нас зокрема великі проблеми з металом. Більшість скла ми купували в рф чи білорусі. Тепер треба це тягнути з Європи. Купівельна спроможність людей падає, але попри це ціни ростуть. Це свідчить про те, що житло в короткостроковій перспективі стає менш доступним», — пояснив експерт.

«Квадрати» у новобудовах дорожчають у всіх «безпечних» регіонах

На первинному ринку Києва квадратний метр подорожчав за 6 місяців на 12 400 гривень і зараз становить 48 200 гривень.

На другому місці – Дніпро, де вартість квадратного метра в новобудові в середньому становить 40 700 гривень. Третє місце поділили Львів і Одеса з вартістю 34 600 гривень за кв. метр.

Найбільший приріст за час війни показав Ужгород, де на первинному ринку квадратний метр подорожчав на 14 200 гривень і сьогодні коштує 39 700 гривень.

Подорожчання квартир в новобудовах. Дані за лютий — серпень 2022. Інфографіка: ЛУН

Подорожчання квартир в новобудовах. Дані за лютий — серпень 2022. Інфографіка: ЛУН


Купівля житла в новобудовах у вересні 2022: де найвигідніші ціни

Найдешевше житло у вересні можна знайти у Хмельницькому. Середня вартість квадратного метра тут становить 19 000 гривень. За 6 місяців ціни зросли тут лише на 3 600 гривень.

Друге місце посіли одразу три міста – Тернопіль, Івано-Франківськ та Черкаси, де квадратний метр на первинному рину коштує 22 000 грн. При цьому з лютого вартість зросла:

 • у Тернополі – на 5 000 грн,
 • у Черкасах – на 3 500 грн,
 • у Івано-Франківську – на 2 400 грн.

Трійку найдешевших регіонів замикає Луцьк із вартістю квадратного метра 23 000 грн. З лютого ціни у регіоні збільшилися на 3 000 грн.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉