Частка зацікавленості іноземних інвесторів новобудовами в Україні у 2022 році складає 17% для Києва, 14% — для Львівської області та 23% — для Одеської.
Первинна нерухомість: якими містами цікавляться іноземці
У 2022 році інтерес з-за кордону до українського ринку нерухомості представлений як українськими біженцями, що тимчасово виїхали в безпечні країни, так і іноземцями з огляду на рекордну увагу до України за кордоном.
Як свідчать дані ЛУН, 54% осіб, зацікавлених столичними новобудовами, перебували в Києві та області, 17% були з інших країн, 29% — з інших областей України.
Інтерес до нових квартир у Львівській області на 53% представлений місцевими мешканцями, 14% — з інших країн, 21% — зі столиці, 12% — з інших областей.
Найбільший інтерес з-поміж інвесторів з-за кордону припадає на Одеську область — 23% усіх зацікавлених цим регіоном досліджували ринок новобудов, перебуваючи в інших країнах. 25% — це жителі Києва та лише 16% — інших областей України.
Окрім Києва, мешканці столиці цікавляться новобудовами у Вінницькій області (29%), Закарпатті та Черкаській області (по 28%).
«Найбільш патріотичною» щодо зацікавленості новими метрами виявилася Полтавська область. 59% інтересу до цього регіону припадає на його мешканців. На другому місці — Дніпропетровська, новобудовами якої цікавляться 54% місцевих.
Привабливість української нерухомості для інвестицій: як зростали ціни у 2022 році
Через різке зростання курсу долара під час війни ціни на квартири в новобудовах зростають у національній валюті.
На первинному ринку Києва квадратний метр за 6 місяців подорожчав на 12 400 грн і зараз становить 48 200 грн. На другому місці Дніпро, де вартість метра в новобудові в середньому становить 40 700 грн. На третьому місці Львів і Одеса — 34 600 грн.
Найбільший приріст за час війни показав Ужгород, де на первинному ринку квадратний метр подорожчав на 14 200 грн і сьогодні коштує 39 700 грн.
Для іноземців, окрім воєнних ризиків, найбільшими незручностями в разі купівлі української нерухомості є управління об'єктами.
«До війни однією з найбільших складностей для інвестицій в українські новобудови було питання управління цією нерухомістю. Для отримання прибутку її треба або продати після введення будинку в експлуатацію, або надавати в оренду. Робити це з іншої країни складно, і на допомогу приходили компанії-управителі. Власник фактично віддавав квартиру, і за відсоток від прибутку компанія шукала орендарів і адмініструвала всі видатки. Це дуже поширена практика в Грузії, де значна частина нового житла купується саме під інвестицію, і вона тільки формувалася в Україні», — пояснив директор з маркетингу ЛУН Денис Судилківський.
На переконання експерта, активна фаза війни впливає на надійність інвестицій і посилює ризики. Але якщо розглядати довгострокову перспективу, немає сумнівів, що Україна переможе. І якщо українська економіка буде далі зростати, міста розвиватимуться, а з ними зросте вартість житла. Оцінка поточного «воєнного дисконту» на нові метри та можливі прибутки в довгу лежить особисто на плечах кожного інвестора.
Ціни на нерухомість у Європі у 2022 році
Згідно з даними Євростату, ціни на нерухомість у Європі в середньому зросли за рік на 9,8% (порівнюють перший квартал 2022 року з першим кварталом 2021-го).
Найбільший приріст показали Чехія — +24,7%, Естонія — +21%, Угорщина — +20,6%.
Найменший приріст показали Франція — +7,1%, Мальта — +6,7%, Італія — +4,6%, Фінляндія — +4,3% та Кіпр — +1,1%. У жодній із країн Європи житло не подешевшало.