Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

За час війни на Київщині повністю чи частково знищено майже 400 тис. кв. м складів

Втрати складської нерухомості у Київській області та ціни на склади. Фото: ДСНС

Втрати складської нерухомості у Київській області та ціни на склади. Фото: ДСНС

За час повномасштабного вторгнення рф в Україну обсяг складських площ у Київській області у першому півріччі поточного року безпрецедентно зменшився до 1,3 млн кв. м із 1,6 млн кв. м на кінець 2021 року.

За даними CBRE Ukraine, станом на червень 2022 року повністю чи частково знищено майже 340 тис. кв. м чистих складських площ — 22% загального обсягу складських приміщень у Київському регіоні.

Часткової руйнації зазнали склади на площі 169 тис. кв. м, повної руйнації — майже на 213 тис. кв. м. Найбільше внаслідок військових дій постраждали об’єкти, розташовані вздовж автотраси М-06 (Житомирський напрям) неподалік сіл Стоянка, Петрушки, Бузова та смт Макарів. Значних руйнувань зазнали також складські та логістичні комплекси вздовж Варшавської траси (М-07) біля Бучі, Гостомеля та Ворзеля в Бучанському районі.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Загалом, за даними аналітиків, cкладський і логістичний сегмент продемонстрував високу стійкість, проте отримав масштабні руйнування через ракетні обстріли Києва та Київського регіону. Водночас через війну ринок потребує значно меншого обсягу складських приміщень. На це вплинули:

  • масштабні військові дії;
  • припинення ділової активності в перші місяці війни;
  • міграція населення в безпечніші регіони України та за кордон.
Підписуйтесь на нас в Google News!

Проте після деокупації Київського регіону протягом квітня — травня спостерігалася активізація попиту на складські приміщення. Зрештою загальний обсяг валового поглинання на ринку Києва з початку року склав приблизно 44 тис. кв. м, продемонструвавши приріст 9% до першого півріччя 2021 року переважно внаслідок вимушеного переїзду компаній зі зруйнованих складів у нові комплекси або наявні складські приміщення.

Складські приміщення під час війни: що далі

За даними CBRE Ukraine, за перше півріччя 2022 року на ринку складських приміщень не було введено в експлуатацію жодного нового об’єкта. На цей час будівництво переважної більшості анонсованих на 2022 рік проєктів тимчасово зупинено: девелопери намагаються мінімізувати ризики й максимально відтермінувати дату введення проєктів в експлуатацію. До кінця 2022-го високу ймовірність реалізації мають проєкти на площі приблизно 45 тис. кв. м, тоді як введення в експлуатацію решти проєктів буде перенесено на 2023 – 2024 роки.

Середня вакантність на ринку склала 2,8% з огляду на оновлений показник загальної конкурентної пропозиції, що становить 1,3 млн кв. м. Більшість вакантних площ сконцентровано у введених у 2021 році нових складських об’єктах, що не встигли поглинутися до початку війни (або початку 2022 року).

На кінець I кварталу 2022 року орендні ставки в національній валюті залишилися на рівні кінця 2021 року, проте в доларовому еквіваленті відбулося падіння в середньому на 8 — 10%. Запитувані орендні ставки на сухі склади коливалися в межах 133 – 159 грн/кв. м/міс. ($4,5 — 5,4) для класу А та 95 – 110 грн/кв. м/міс. ($3,2 — 3,8) для класу В. Ефективна орендна ставка на найкращі складські площі була в середньому на 5 — 7% нижчою.

За словами керівника департаменту складської та логістичної нерухомості CBRE Ukraine Наталії Сокирко, через військові дії та наслідки ракетних обстрілів попит на складські приміщення залишиться помірним до кінця 2022 року.

Quote«З огляду на всі ринкові ризики девелопери максимально відтерміновуватимуть введення в експлуатацію вже майже завершених проєктів і зупинятимуть реалізацію тих, що перебувають на стадії проєктування або початкових етапах будівництва. Результатом цих кроків передусім стане різке скорочення обсягів пропозиції в майбутньому. Водночас можна очікувати швидкого відновлення ринку, оскільки відбудова зруйнованих об’єктів буде набагато швидшою, ніж будівництво нових, оскільки всі будівельні дозволи та необхідні послуги вже є», — наголосила експертка.

За її словами, відновлення ринку складської нерухомості насамперед залежатиме від успішного завершення військових дій на території країни та стабілізації економічних показників.

Коментарі

Всі новини