Facebook Pixel

Огляд ринку складської нерухомості України в 3 кварталі 2020 року: мінімальна вакантність

Склади в Україні налаштувалися на дефіцит: кількість складських площ, наданих в оренду в третьому кварталі 2020 року, перевищила на 75% показник аналогічного періоду минулого року, водночас за перші дев'ять місяців Київ і передмістя не поповнилися новою пропозицією. Про те, що відбувається в сегменті складської нерухомості України і яким є прогноз для сектору складів — у матеріалі The Page.

Згідно з новим звітом міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield, загальний обсяг складських і логістичних приміщень, які було надано в оренду в Києві та передмісті в третьому кварталі 2020 року, склав приблизно 31 тис. кв. м, що на 75% вище за показник третього кварталу 2019 року, але на рівні третього кварталу 2018 року.

Джерело: Cushman & Wakefield

Джерело: Cushman & Wakefield

Упродовж перших трьох кварталів 2020 року в оренду було надано приблизно 110,8 тис. кв. м, що є аналогічним показнику відповідного періоду 2019 року, однак на 30% менше, ніж у січні — вересні 2018 року.

Вакантність у третьому кварталі в сегменті складської нерухомості, зазначають аналітики, склала 2,2%, додатково знизившись із 2,6% у другому кварталі 2020 року, а орендні ставки відчули девальвацію гривні на собі.

«Для складських приміщень високої якості ціни були в діапазоні $4 — 5,8 за кв. м на місяць, трохи знизившись у третьому кварталі через девальвацію гривні, а для якісних складських приміщень класу B — на рівні $3 — 3,5 за кв. м на місяць», — зазначила Марта Костюк, керівниця департаменту аналітики й консалтингу з питань девелопменту в компанії Cushman & Wakefield.

За її даними, у низці об'єктів, за якими договори укладено в гривні (без прив'язки до $), базові орендні ставки в доларовому еквіваленті зменшилися через зниження курсу гривні більш як на 19% з початку року.

Джерело: Cushman & Wakefield

Джерело: Cushman & Wakefield

Згідно з оцінками Cushman & Wakefield, у третьому кварталі 2020 року чисте поглинання в сегменті склало 8 620 кв. м, що відповідає показнику попереднього кварталу. Динаміка попиту залишалася високою впродовж усього року.

Нових складів, щоправда, орендарі не дочекалися. Але незабаром девелопери зможуть збільшити пропозицію. За даними Cushman & Wakefield станом на жовтень 2020 року, до кінця року на ринок усе ще може бути виведено кілька об'єктів складської нерухомості кумулятивної площею приблизно 103 тис. кв. м і ще 60 тис. кв. м заплановано на 2021 рік.

Складам загалом пророкують непоганий рік. Марта Костюк зазначає, що попри економічний спад і сьогоднішні кризові явища попит на професійну складську нерухомість є високим, а його зростання в Київському регіоні обмежується рекордно низькою вакантністю в сегменті.

«Ми спостерігаємо високий інтерес до ринку складської нерухомості в Україні з боку девелоперів, інвесторів і фінансових установ. Основним на радарі гравців ринку зараз є не тільки Київський регіон, а і Львів і інші міста-мільйонники, зокрема Харків», — зазначила вона.

Дмитро Омельчук, комерційний директор DELTA Ukraine, переконаний, що засадничим трендом на найближчий період у сегменті складів стане smart-оптимізація витрат у девелопменті логістичної нерухомості.

Йдеться про те, що складські проєкти розвиватимуться разом з адміністративним блоком (у якому можуть бути розміщені офіси, зони видачі, ритейл тощо).

«За всієї привабливості формату in-city logistics із ним потрібно бути досить обережними. Тільки в разі детального аналізу ринку та розумної концепції ми можемо отримати успішний проєкт із позитивною динамікою фінансових показників і низькою або ж нульовою вакантністю», — переконаний Омельчук.

За його словами, передусім потрібно звертати увагу на локацію та наповненість ринку в тому чи іншому регіоні. Актуальним цей формат буде, наприклад, для онлайн-ритейлу та для компаній, яким необхідна безпосередня близькість до свого продукту та складських запасів.

Подякувати 🎉