У другій частині інтерв’ю з Аннелі Кольк, послом Естонії в Україні, дізнався, як почуваються українці в Естонії, чи були в країні конфлікти між росіянами та місцевими після 24 лютого 2022-го та за яких умов українці повернуться додому.
У першій частині пані посол розповіла, як естонські та європейські дипломати бачать перспективи України в ЄС та НАТО, майбутнє Альянсу і ставлення до російсько-українських перемовин.
Як українці інтегруються в Естонії
Після повномасштабного вторгнення до Естонії перебралися небагато українців — менше 100 тис. Чи є у них проблеми з інтеграцією в естонське суспільство?
Близько 60-80 тис. українців зараз живуть в Естонії, і це величезна кількість для нас, тому що наше населення становить 1,3 млн осіб.
Але я не думаю, що вони мають великі проблеми з проживанням в Естонії, суспільство справді підтримує їх. У нас є мовні курси для українців від держави. Є навіть дві школи, де українські діти навчаються за українською програмою. Ми вважаємо, що українцям важливо пам'ятати і мати свою культурну ідентичність, свої традиції.
Проте ми не говоримо про інтеграцію в класичному розумінні, бо більшість українців хочуть повернутися на батьківщину, коли війна закінчиться або коли їхні домівки будуть відбудовані. Вони тут живуть, працюють, навчаються, але вважають, що це тимчасово.
Чому ви так впевнені, що українці повернуться додому після війни? Чи не здається вам, що з часом все менше людей хочуть і можуть повернутися, бо вони вже добре інтегровані в нових країнах?
Можуть бути люди, які залишаться в Естонії, які знайшли себе, заснували там бізнес, але ми живемо в глобальному світі.
Є також багато естонців, які живуть за кордоном і працюють за кордоном (близько 200 тис. – це майже 15% від всіх естонців. – ). Я сподіваюся, що після того, як Україна переможе, вони зможуть подорожувати між різними країнами.
Чи готова Естонія до потенційного вторгнення рф (відео)
Чи не було в Естонії страху, що після інтеграції в ЄС вся молодь поїде в інші країни і нікого не залишиться вдома?
З роками все більше естонців повертаються жити в Естонію. Багато естонців жили у Фінляндії та росії, але вони повернулися, тому що економіка Естонії добре розвивається, а також є люди, які відчувають, що їхня ідентичність, їхнє коріння в Естонії, вони хочуть тут жити.
Але не забувайте про сучасний глобальний світ і його вплив: є багато естонців, які живуть пів року в будь-якій іншій країні, а потім повертаються в Естонію.
Коли ми мали вступати до Європейського Союзу, також точилися дискусії, що половина естонців виїде з Естонії до країн з кращою економікою, але історія показала, що так не сталося. Звісно, деякі люди виїхали, але якщо країна буде добре розвиватися економічно, вони повернуться.
Вступ до ЄС не змінив нашу демографічну ситуацію кардинально.
Що Україна може запропонувати естонському бізнесу

На фото центр столиці Естонії – Талліна
У 2023 році експорт України до Естонії впав із 103 млн (2022) до 75 млн євро. Своєю чергою, імпорт України збільшився зі 178 млн до 191 млн. Які товари Україна могла б запропонувати естонцям і чи є тут якісь проєкти, розробки, домовленості?
Обсяг торгівлі між Естонією та Україною протягом багатьох років не був величезним. Звичайно, війна стала перешкодою для багатьох бізнесменів, але тим не менш існують українські інвестиції в Естонію, і здебільшого вони в торговельному секторі та IT. Тому співпраця в галузі інформаційних технологій буде мати гарну перспективу, і, звичайно, в оборонному секторі.
Кілька місяців тому посольство організувало оборонний бізнес-форум між Естонією та Україною, і там було дуже багато зацікавлених естонських компаній. Наскільки мені відомо, вони зацікавлені насамперед в дронах, а також у будь-якому досвіді від українських військових. Тому зацікавленість є в абсолютно всіх засобах, які захистять нашу країну, які працюють тут, в Україні, на передовій.
Росіяни в Естонії: як вони себе поводять

Один із районів Талліна Lasnamäe, забудований в 1970-90 роках типовою радянською архітектурою. Одне з нагадувань часів окупації СРСР в столиці Естонії
Чи була відчутна напруга всередині російських меншин в Естонії після початку повномасштабного вторгнення в Україну?
У нас є певна кількість російських, російськомовних меншин в Естонії. Вони живуть там багато років, є багато поколінь, але я б не сказала, що після 2022 року в суспільстві виникла напруженість. Представники російської меншини, яки живуть в Естонії, не виїхали до росії після розпаду СРСР. Це означає, що їм подобається жити в Естонії, що вони мають там свої права, що вони, безумовно, мають більше прав в Естонії як частина російської меншини, ніж у росіян, які живуть в росії. Я думаю, це багато говорить про їхнє мислення і бажання жити в Естонії.
Ви знаєте, наприклад, у Німеччині, де росіян значно більше, вони насолоджуються правами та розвитком західного світу, але чи то через ностальгію, чи то нерозуміння цілком можуть підтримувати путіна.
Є багато російськомовних меншин, які живуть під впливом російських ЗМІ, вони дивляться російські канали, всю цю пропаганду звідти. Але Естонія протягом багатьох років намагалася інтегрувати їх в суспільство, також закриваючи ці пропагандистські канали росії, які створюють негативну пропаганду проти Естонії або навіть ненависть.
Як я вже сказала, вони живуть в Естонії, працюють в Естонії, виховують своїх дітей в Естонії, вони не їдуть жити до росії. Це означає, що росія не є кращим місцем.
Чи є в Естонії росіяни, які живуть там роками, але не хочуть вчити естонську мову й нормально інтегруватись у місцеве суспільство?
Звичайно, є багато представників російської меншини, які не розмовляють естонською, які навіть не мають наміру вчити естонську, але це також люди, які не хочуть ставати громадянами Естонської Республіки, а це означає, що у них менше можливостей, як ви знаєте, для отримання освіти та роботи.
Однак багато молодих сімей російськомовних меншин віддають своїх дітей до естонськомовних шкіл. Вони розуміють, що дитина не може мати процвітаюче майбутнє лише з російською мовою в Європі.
Тож зміни відбуваються, все більше російськомовних приймають естонське громадянство, а це означає, що вони вивчили нашу мову.
Є покоління, яке приїхало до Естонії під час радянської окупації, яке було вивезено з Радянського Союзу, яке не може або не збирається вчити естонську мову, але це не така вже й велика проблема.
Знаєте, у нас досі багато людей називають час, коли Україна була в Радянському Союзі, скажімо, епохою, добою СРСР, а не окупацією. Як я розумію, у вас це чітко радянська окупація?
Безумовно, тому що Естонія була незалежною країною, а потім її окупував Радянський Союз. Це була окупація довжиною понад 50 років.