Колаж The Page
Прагматизм Фінляндії у співпраці з росією змінився на бажання скоріше вступити до НАТО
Фінляндія планує подати заявку про вступ до НАТО вже у найближчі кілька днів.
Про підтримку вступу спільно заявили президент Саулі Нійністе і прем'єрміністерка країни Санна Марін, пише CNN.
Кілька днів до заявки Фінляндії
Фото: presidentti.fi
Заява політичних очільників Фінляндії свідчить про наближення скандинавської країни зі спільним кордоном з рф у 800 миль (1287 км) ще на крок до членства в Альянсі, вважає видання.
Навесні цього року відбулася важлива дискусія про можливе приєднання Фінляндії до НАТО, пояснили заявили президент і прем'єрка.
«Потрібен був час, щоб парламент і все суспільство могли визначити свою позицію з цього питання, для тісних міжнародних контактів з НАТО та її країнами-членами, а також зі Швецією», — зазначається в заяві.
Лідери заявили, що момент ухвалення рішення близький, а членство в НАТО зміцнить безпеку Фінляндії, тоді як сама країна зміцнить весь оборонний альянс.
«Фінляндія має негайно подати заявку на членство в НАТО. Ми сподіваємося, що необхідні для ухвалення цього рішення кроки будуть зроблені протягом кількох днів», — закликали лідери держави.
Окремо Нійністе розповів у Twitter, що у телефонному дзвінку с канцлером Німеччини Олафом Шольцом обговорив необхідність досягнення миру в Україні.
«Фінляндія вдячна Німеччині за підтримку нашого членства в НАТО», — написав він.
Президент також додав у іншому дописі, що говорив про підтримку України та членство фінів у НАТО з Володимиром Зеленським. Останній висловив повну підтримку такого кроку скандинавської країни.
Погані новини для Путіна
Фото: economist.com
Наразі росія має близько 755 миль (1215 км) сухопутного кордону з п'ятьма членами НАТО, аналізує CNN у іншому матеріалі наслідки вступу Фінляндії.
Таке рішення означатиме, що країна, з якою рф має спільний кордон у майже 1300 км, стане військовим союзником США.
Видання підкреслює, що вступ Фінляндії до НАТО стане лише поганою новиною для Кремля, а й великим благом для самого Альянсу.
Незважаючи на відносно невелику чисельність населення, Фінляндія є серйозною військовою державою, яка десятиліттями неофіційно підтримувала стосунки із Заходом.
Її збройні сили десятиліттями використовували закуплене в США обладнання, сумісне з союзниками по НАТО, а отже, фіни можуть легко доєднатися до всіх місій Альянсу.
Дружба з рф та зміцнення армії
Фото: NTB
Багато хто вважає, що єдина причина, через яку Фінляндія не приєдналася до альянсу до повномасштабного вторгнення до України, полягала у простому прагматизмі.
«Безпека Фінляндії завжди ґрунтувалася на двох концепціях: по-перше, географії та історії, по-друге, ідеалізмі та реалізмі», — пояснює колишній прем'єрміністр Олександр Стубб.
За його словами, в ідеальному світі країна хотіла б співпрацювати з росією, від якої не може втекти, адже вона є географічним сусідом скандинавів.
«Ми також знаємо з історії, що найбільшою загрозою для нашої національної безпеки є росія. З часом реальність, в якій рф хоче створити більший хаос у регіоні, стала ще очевиднішою, і тут вступ до НАТО стає прагматичним варіантом», — пояснив Стубб.
Історично Фінляндія справлялася з цими конкуруючими реаліями, потураючи інтересам росії у сфері безпеки та зберігаючи високі витрати на оборону та постійну армію, сумісну із західними союзниками.
Безумство ідей росії та ідеологія виживання
Фото: twitter.com/charlyjsp
Думка про те, що західна країна вторгнеться в росію, завжди була безумством, зазначає провідний дослідник у галузі глобальної безпеки у Фінському інституті міжнародних справ Чарлі Салоніус-Пастернак.
«Але ми намагалися звести до мінімуму ці побоювання, розширюючи торгівлю та співпрацюючи в інших галузях», — пояснює експерт.
Однак, окрім високих витрат на армію та оборону, фінські політики послідовно проштовхували населенню ідею про те, що ідеалістичний спосіб життя Фінляндії має підтримуватися попри все.
«Типовою ідеологією Фінляндії була ідеологія виживання. За останні сто років ми стали сильною, суверенною країною з високим рівнем життя. Нам довелося пожертвувати землею, щоб зберегти мир», — каже Салоніус-Пастернак.
Він підкреслив, що для країни життєво важливо, щоб такий спосіб життя вижив, чи то за допомогою прагматичної дипломатії, чи за допомогою жорсткішої позиції проти росії.
Посилення ізоляції Путіна
Фото: Getty Images
Вступ Фінляндії до НАТО і справді стане серйозним ударом для Володимира Путіна.
Це означало б не тільки додаткові кілометри спільного кордону з НАТО, а й символічно сприяло б об'єднанню антипутінської коаліції.
Остання виникла після вторгнення росії в Україну: країни, що дотримувалися нейтралітету, наразі надають фінансування та зброю Києву, а у Путіна з кожним днем дедалі меншає союзників.
Вступ Фінляндії також розширить вплив НАТО в північній Європі аж до Арктики — регіону, який стає все важливішим з геополітичного погляду.
Йдеться про природні ресурси, стратегічне положення та численні територіальні претензії, зокрема з боку росії, Фінляндії та США.
Швеція також розглядає можливість приєднання до Альянсу, а вступ Фінляндії зробить це ще вірогіднішим.
Як фіни стають «нацистами» на росТБ
Фото: twitter.com/maraj60
Звичайно, є побоювання, як росія може відреагувати на заяву Фінляндії про бажання вступити до НАТО, йдеться у матеріалі.
Москва вже почала проти сусіда кампанію з дезінформації, розповів колишній голова військової розвідки Фінляндії Мартті Карі.
«Фінляндія — «нацистська країна», тому що ми воювали проти Радянського Союзу у Другій світовій війні разом із нацистською Німеччиною», — пояснив він.
На думку Карі, росія може порушити повітряний простір Фінляндії та її діяльність на морі, включаючи судноплавство, а також активізувати розвідувальні операції проти країни.
Колаж із Getty Images
Тим часом речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що кремль розцінить вступ сусіда до НАТО як загрозу, що не сприятиме світовій безпеці.
«Розширення НАТО не робить світ стабільнішим і безпечнішим», — підкреслив спікер кривавого диктатора.
За його словами, реакція Москви залежатиме від того, як близько до рф опиниться військова техніка НАТО.
«Все залежатиме від того, що потягне за собою процес розширення, як близько до наших кордонів переміститься військова інфраструктура», — сказав Пєсков.
Він додав, що росія розробить необхідні заходи для забезпечення власної безпеки.
Контекст.
- Раніше ми висвітлювали, як росія відштовхнула від себе Болгарію й тепер забиває останні цвяхи у зачарування болгарів Москвою.
- Також ми писали про початок кінця епохи Путіна та те, як колишні чиновники Кремля чекають на повалення режиму.