Facebook Pixel

Байден помилував сина – хто ще використовував цей інструмент для власної вигоди

Президент США Джо Байден не просто помилував свого сина Хантера у справі про податкові порушення та скасував усі звинувачення, пов’язані з вогнепальною зброєю. 1 грудня він ухвалив політичний акт з надзвичайною юридичною широтою.

Замість того, щоб просто помилувати сина за злочини, у яких молодший Байден визнав себе винним, помилування президента охоплює всі «злочини проти США, які він вчинив або міг вчинити чи брати участь у них» з 1 січня 2014 року до 1 грудня 2024 року.

Не тільки трампістів, але й деякі цілком нейтральні медіа формулювання цього помилування обурило. Проте це далеко не вперше, коли американський президент сумнівно використовує своє право звільняти від покарання. The Page розповідає про кейс Хантера Байдена та минулі спірні випадки.

Чому помилування Хантера Байдена – це винятковий випадок

Нещодавно Хантера Байдена засудили за те, що під час купівлі зброї він приховав, що є наркоманом. У вересні 2024-го молодший Байден визнав себе винним у федеральних звинуваченнях у несплаті $1,4 млн податків. Він зізнався, що витрачав великі суми на наркотики, предмети розкоші та розваги в обхід оподаткування. Суд збирався оголосити вироки 12 і 16 грудня.

QuoteУ червні 2024-го, коли Хантер постав перед судом у справі про зброю, Джо Байден категорично виключав можливість помилування або пом’якшення покарання для сина, сказавши журналістам: «Я підкоряюся рішенню присяжних. Я зроблю це і не помилую його».
Твіти президента США Джо Байдена щодо важливості верховенства права та дотримання вироків суду

Твіти президента США Джо Байдена щодо важливості верховенства права та дотримання вироків суду

Під час розгляду справ проти новообраного президента США Дональда Трампа Байден неодноразово заявляв, що «ніхто не є вищим за закон» та багато схожих фраз. Нагадаємо, справи проти Трампа після виборів припинились, бо за Конституцією США проти діючого президента не можна проводити кримінальні федеральні переслідування.

Quote«Чи включає помилування Джо не тільки Хантера, але й заручників 6 січня, які вже роками перебувають у в’язниці за штурм Капітолію? Яке знущання та судова помилка!» – обурився Трамп.

Рішення Байдена критикують й однопартійці, чого зазвичай не стається в США. Губернатор Колорадо демократ Джаред Поліс впевнений, що обман виборців з боку президента «заплямує його репутацію». За словами конгресмена демократа Ґреґа Стентона, Хантер Байден не був жертвою «виборчого переслідування», оскільки скоїв кримінальні злочини.

Як зазвичай працює механізм помилування в США

Президент США може без будь-якого офіційного клопотання надавати помилування. Рішення приймається виключно ним і не існує жодних формальних критеріїв, які б обмежували коло осіб-отримувачів.

Юридично помилування від президента має лише два обмеження:

Проте на практиці до рішення Джо Байдена помилування постійно вводилися, як мінімум, після висування звинувачення, а зазвичай – після початку розгляду в суді. Але цей акт президента надає його сину індульгенцію за всі можливі злочини, що могли бути скоєні за останні 10 років.

Найскандальніші випадки помилувань в історії США

Президенти не мають обмеження на кількість помилування за каденцію. Наприклад, Франклін Делано Рузвельт здійснив 3687 помилувань за час свого президентства, що є найвищим показником в американській історії. Рузвельт був президентом чотири терміни з 1933 по 1945 рік, обмеження кількості президентських термінів ввели уже після його смерті

Вотергейтський скандал: як Форд помилував Ніксона

Вотергейтський скандал розпочався зі злому штаб-квартири Демократичного національного комітету (DNC). Виявилося, що високопосадовці з адміністрації Річарда Ніксона організували і профінансували проникнення в будівлю. Ніксон намагався приховати скандал, проте не зміг.

Річард Ніксон і Джеральд Форд на фото

Річард Ніксон і Джеральд Форд на фото

Як наслідок, президент-республіканець подав у відставку 8 серпня 1974 року, не чекаючи на імпічмент. Скандал завершився звинуваченням і засудженням кількох помічників і радників Ніксона за перешкоджання правосуддю, змову та інші злочини. Колишнього президента США чекала схожа доля.

Достовірно невідомо, чи було помилування частиною угоди між Ніксоном і його віце-президентом Джеральдом Фордом, який після нього очолив Білий дім. Проте вже 8 вересня Форд заявив про помилування Річарда Ніксона з доволі скандальним формулюванням, яке можна порівняти з рішенням Байдена.

QuoteВоно не лише охоплює Вотергейтський скандал, але й поширюється на «всі злочини проти США», які Ніксон «вчинив або міг вчинити» між 20 січня 1969 року та 9 серпня 1974 року» – точний період його президентства.

Помилування останнього дня: Білл Клінтон та його брат Роджер

Останній день президенства Білла Клінтона був вкрай продуктивним на помилування. Роджер Клінтон, молодший зведений брат Білла, провів рік у в'язниці за змову з метою розповсюдження кокаїну в 1985-му. Білл повністю помилував Роджера, що стерло судимість з його досьє.

Хілларі Клінтон, Білл Клінтон і його зведений брат Роджер

Хілларі Клінтон, Білл Клінтон і його зведений брат Роджер

Боротьба Роджера зі зловживанням психоактивними речовинами та конфлікти з законом були добре задокументовані. Білл Клінтон ніколи так і не пояснив мотиви цього помилування.

Ще цікавішим рішенням останнього дня стало помилування Марка Річа, який був фінансистом, звинуваченим в ухилянні від сплати податків, банківському шахрайстві та торгівлі з Іраном. Бізнесмен втік до Швейцарії, щоб уникнути судового переслідування.

Клінтон виправдовував помилування внесками Річа на різні благодійні цілі. Однак ЗМІ стверджували, що на рішення вплинули значні пожертви колишньої дружини Річа на користь Президентської бібліотеки Клінтона та кампанії Демпартії.

В останній день правління Клінтон надав 140 помилувань і 36 пом'якшень покарання особам з неоднозначним минулим, серед них:

  • Карлос Віньялі, засуджений за участь у змові з метою торгівлі наркотиками. Батько засудженого Гектор був значним донором кампаній Клінтона;
  • Сьюзан МакДугал, бізнес-партнерка Білла Клінтона, у 1996 році була засуджена за неповагу до суду і перешкоджання правосуддю. Тоді Сьюзан працювала в агентстві нерухомості Whitewater в Арканзасі і відмовилася давати свідчення перед журі під час розслідування справи Whitewater, до якої міг бути причетний сам Клінтон.

Помилування військових від президентів США

Двома винятковими помилуваннями вважаються зняття звинувачень з військовослужбовців.

У 1868 році Ендрю Джонсон вирішив пробачити всіх бійців-конфедератів часів Громадянської війни в США, які брали участь у військових злочинах. Загалом вибачили 13 тис. осіб, які попросили про помилування. Єдиною вимогою було те, що конфедерати мали заявити про лояльність до уряду.

Президент Ендрю Джонсон помилував повстанців у Білому домі»#, Harper's Weekly, 14 жовтня 1865 року

Президент Ендрю Джонсон помилував повстанців у Білому домі»#, Harper's Weekly, 14 жовтня 1865 року

У 1977 році, в перший день свого перебування на посаді, президент Джиммі Картер помилував усіх чоловіків, які відмовилися від призову на війну у В'єтнамі, включно з тими, кого ще не притягували до кримінальної відповідальності.

Як Трамп помилував своїх друзів

В останній день першого президентського терміну Дональд Трамп здійснив 144 помилування та пом’якшення вироків. Найцікавішими стали кейси людей з найближчого оточення Трампа, серед яких:

  • Стівен Беннон, колишній радник президента, у 2020 році звинувачений у шахрайстві та відмиванні грошей під час кампанії зі збору коштів «Ми будуємо стіну». В обвинувальному висновку стверджується, що Беннон та інші особи витрачали гроші з кампанії на себе;
  • Роджер Стоун, давній союзник Трампа, засуджений у 2019 році за перешкоджання правосуддю, тиск на свідків і неправдиві свідчення в Конгресі, пов'язані з розслідуванням щодо російського втручання у вибори 2016 року;
  • Чарльз Кушнер, девелопер і батько Джареда Кушнера, зятя і старшого радника Трампа, засуджений у 2004 році за ухилення від сплати податків, тиск на свідків і надання неправдивих свідчень. Кушнер відсидів два роки, тепер Трамп хоче призначити його послом США у Франції.

Багато помилувань президента Трампа, як і Білла Клінтона, розглядаються саме через призму політичного фаворитизму та отримання вигоди від цього інструменту.

Загалом історія показує, що президенти США люблять випускати помилування в останній день повноважень, аби не наразити себе на зайву критику. Тому в Джо Байдена ще є час подумати над власним списком.

Подякувати 🎉