Триває третій місяць повномасштабного вторгнення росії в Україну. Від початку наша боротьба не сходить зі сторінок західних ЗМІ.
29 квітня медіа писали про ухвалення історичного закону про ленд-ліз для України, захоплення у полон британських волонтерів, сварку між міністрами закордонних справ Великої Британії та Китаю, а також готовність Лондону допомогти довести військові злочини російських окупантів. Крім того, ООН нарешті визнала, що «зробила недостатньо».
пропонує свіжий дайджест англомовних інтернет-видань про 65-ту добу активного російського вторгнення.
Закон Рузвельта у спадок

The Washington Post повідомляє, що 28 квітня законодавці Палати представників схвалили законопроєкт, який дозволить президенту Джо Байдену швидше відправляти зброю Україні та східноєвропейським союзникам США.
Так вони відродили військову програму ленд-лізу часів Другої світової війни, спочатку призначену для допомоги союзникам США у боротьбі з нацистською Німеччиною.
Як уже писав , законопроєкт, який був прийнятий 417 голосами проти 10 того ж дня, коли Байден попросив Конгрес схвалити додаткову допомогу Україні у розмірі $33 млрд, спрямований на те, щоб допомогти союзникам захистити себе від російської агресії шляхом оптимізації угод про постачання зброї США.
Сенат ухвалив законопроєкт на початку квітня одноголосно, і тепер він прямує до Білого дому на підпис Байдену, перш ніж стати законом.
Історія ленд-лізу: $50 млрд для союзників

Фото: Wikipedia
Зі свого боку, The New York Times дає історичну довідку про програму ленд-лізу, яка були створена для боротьби с німецькими загарбниками.
Так, ухвалений закон посилається на Акт про Ленд-Ліз 1941 року, запропонований президентом Франкліном Д. Рузвельтом, щоб допомогти озброїти британські війська, що боролися з Німеччиною.
Законодавство дозволяло президентові давати в оренду або позичати військову техніку будь-якому іноземному уряду, «захист якого президент вважає життєво важливим для оборони Сполучених Штатів».
Спочатку Рузвельт зіткнувся зі скептицизмом з боку ізоляціоністів-членів Конгресу, які побоювалися, що законопроект безпосередньо втягне США в конфлікт, і він гарячково працював, щоб заручитися громадською підтримкою цього заходу.
«Отже, наша країна стане тим, чим її проголосив наш народ, — арсеналом демократії», — сказав Рузвельт після підписання законопроєкту.
За даними Бібліотеки Конгресу, до кінця війни Сполучені Штати надали допомогу за програмою Ленд-Лізу країнам-союзникам майже на $50 млрд.
Британці в полоні у рашистів
BBC повідомляє, що російські військові захопили двох британських добровольців, які надавали гуманітарну допомогу в Україні.
Так, некомерційна організація Presidium Network повідомила, що чоловіків було затримано 25 квітня на блокпості неподалік Запоріжжя.
Вважається, що вони працювали незалежно, але пов'язані з Presidium Network.
Співзасновник Presidium Network Домінік Бірн сказав, що двоє робітників намагалися евакуювати українську сім'ю, яка опинилася у зоні бойових дій.

Фото: fundsurfer.com
«Вони пройшли через контрольно-пропускний пункт України і попрямували на південь через територію, яку контролює росія, коли ми втратили зв'язок з ними у понеділок вранці», — зазначив він.
За словами Бірна, мирні жителі, які чекають на евакуацію, почали отримувати дивні повідомлення з телефону іноземного добровольця, а через дві години російські солдати увірвалися в їхній будинок, питаючи, звідки вони знають британців і чи вважають вони їх шпигунами.
Міністерство закордонних справ заявило, що терміново шукає додаткову інформацію.
РФ залякує Київ боргами за ленд-ліз

Фото: Wikipedia
The Guardian повідомляє, що спікер нижньої палати Держдуми В'ячеслав Володін звинуватив США у прагненні нажитися на війні, нав’язуючи борги майбутнім поколінням українців.
За його словами, ленд-ліз — це товарний кредит, причому недешевий (насправді, хоча виплати справді можуть йти роками, частина озброєнь взагалі надається безкоштовно або в оренду, і може бути повернена після війни у разі збереження).
«Багато майбутніх поколінь громадян України платитимуть за всі боєприпаси, техніку та продовольство, які поставлять США», — намагався налякати Володін (хоча кого?).
Президент України Володимир Зеленський заганяє країну в боргову яму, підкреслив пропагандист.
Сварка між Лондоном та Пекіном

Фото: Getty Images
Також The Guardian повідомляє, що МЗС Китаю звинуватило НАТО у безладі в Європі та розпалюванні конфліктів в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.
Це сталося після того, як міністерка закордонних справ Великобританії Ліз Трасс заявила Пекіну зробила пряме попередження Китаю:
«Країни мають грати за правилами. І Китаю це теж стосується».
Спікер МЗС Китаю Ван Веньбінь звинуватив НАТО в тому, що блок і сам «безвідповідально вів війни та скидав бомби в суверенних державах, вбиваючи та переміщуючи невинних цивільних».

Фото: Wikipedia
Справа ще, очевидно, в тому, що у своєму виступі Трасс сказала, що НАТО має поширювати свої погляди на демократії в Азії, і згадала Тайвань, який, за твердженням Пекіна, є китайською провінцією.
«Китай не продовжуватиме зростати, якщо вони не гратимуть за правилами. Китаю потрібна торгівля з G7. Ми, Велика сімка, представляємо приблизно половину світової економіки. І у нас є вибір», — пояснила Трасс.
За її словами, дії НАТО показали на прикладі росії, який вибір готові зробити, коли порушуються міжнародні правила.
Китай відмовився засудити вторгнення рф та виступив категорично проти того, щоб пов'язувати війну в Україні з його відносинами з Москвою. Ван заявив, що позиція Китаю щодо конфлікту «послідовна і зрозуміла».
Російський наступ захлинувся

Sky News наводить аналіз доктора Майка Мартіна, військового експерта та запрошеного наукового співробітника Королівського коледжу Лондона, в якому він розмірковує над останніми подіями в Україні та про те, що вони можуть означати.
Він припускає, що російський наступ на Донбас «захлинувся», і що Москва втратила свій єдиний шанс захопити регіон і досягти чогось, що вона могла б уявити як успішний результат вторгнення.
Мартін каже, що битва триватиме ще два-чотири тижні, оскільки у росії закінчуються війська, а Україна контратакує.

За його словами, у війні відбулося «серйозне стратегічне зрушення», яке спонукало Великобританію намітити більш чітку та амбітну стратегічну мету: аналітик нагадав про слова голови МЗС Великобританії Ліз Трасс.
Щоправда, він вважає, що повне витіснення росіян з України відбудеться швидше, ніж за 10 років:
«Російські сили впадуть до цього, і ми побачимо переворот».
Водночас чітка заява про наміри Великобританії могли прозвучати тільки в тому випадку, якби вважалося, що інші союзники з НАТО можуть і підпишуться під нею, додав Мартін
Британські експерти допоможуть Києву

Фото: Getty Images
Також Sky News повідомляє, що Великобританія направить експертів для допомоги Україні у збиранні доказів воєнних злочинів.
Група експертів прибуде до Польщі на початку наступного місяця, щоб допомогти Україні у збиранні доказів та судовому переслідуванні.
Україна розслідує близько 7600 потенційних військових злочинів та має не менше 500 підозрюваних.
Оголошуючи про цей крок, міністерка закордонних справ Ліз Трасс заявила:
«Росія принесла Україні варварство та вчинила мерзенні звірства, зокрема проти жінок. Британський досвід допоможе розкрити правду та притягти путінський режим до відповідальності за свої дії».
До складу групи увійдуть експерти з питань сексуального насильства в умовах конфліктів.
Генсек визнав: ООН зробила недостатньо

Фото: president.gov.ua
ABC News процитувало Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша, який визнав 29 квітня, що Рада Безпеки ООН не змогла зробити все, що в її силах для зупинення війни в Україні.
«Ми не здамося», — запевнив Гутерреш під час спільної пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським у Києві.
За словами Гутерреша, співробітники ООН вже надають допомогу на місцях у 30 точках по всій Україні. Глава ООН назвав вторгнення росії в Україну «порушенням Статуту ООН».
За його словами, однією з цінностей організації є «необхідність дотримання територіальної цілісності країн».
«Це принципово», — підкреслив Гутерреш.
Нагадаємо, під час візиту генсека ООН до Києва українська столиця зазнала двох ракетних ударів. За словами Зеленського, в місто прилетіло п'ять ракет. Останнє шокувало Гутерреша.
Замість післямови. Ми бачимо, що Захід уже не шокує ідея повернення Україні всіх її територій, включно з окупованими у 2014 році, і тепер суперечки йдуть скоріше за терміни, а не за суть.
Однозначно, прискорені поставки зброї за програмою ленд-лізу та важке озброєння від європейських країн допоможуть Києву як відбити наступ на Донбасі, так і піти далі позицій 24 лютого.
Важливою є й допомога у доведенні злочинів окупаційних військ, аби режим Путіна врешті відповів за криваві дії. Водночас було б непогано, щоб на тлі вибухів у Києві генсек ООН доніс до себе та організації те, для чого вона взагалі була створена, та врешті знайшовся механізм вигнання рф з Радбезу інституції, що мала б гарантувати мир.
Україна виборює своє право на існування вже 65 добу.