Facebook Pixel

Цей день в історії. 6 березня суд у США визнав рабство

6 березня відзначають Всесвітній день боротьби з глаукомою та Європейський день праведників в пам’ять про всіх, хто виступив проти злочинів проти людяності та тоталітаризму. The Page нагадує, які історичні події відбулись 6 березня в Україні та світі.

Як ганебне рішення суду призвело до громадянської війни в США

У 1857 році Верховний суд США у так званій справі «Дред Скотт проти Сендфорда» вирішив, що Конституція США не передбачає громадянства, прав і свобод для чорношкірих людей. Це було чи не найгірше рішення американської юстиції. Сьогодні його широко засуджують за відвертий расизм та погану юридичну аргументацію. Саме ця справа зіграла вирішальну роль у початку громадянської війни в США через чотири роки.

Чорношкірий раб Дред Скотт був вивезений власниками з Міссурі, рабовласницького штату, до Іллінойсу та території Вісконсін, де рабство було незаконним. Коли власники пізніше привезли його назад до Міссурі, Скотт подав до суду, стверджуючи, що через те, що він був вивезений на «вільну» територію США, він був автоматично звільнений і юридично більше не був рабом. Суд в Міссурі, звісно, постановив, що він все ще є рабом. Федеральний суд підтвердив рішення Міссурі.

Скотт подав апеляцію до Верховного суду. Головний суддя Роджер Тейні постановив, що люди африканського походження «не включені та не мали на меті бути включені під слово «громадяни» в Конституції, і тому не можуть претендувати на жодне з прав і привілеї, які цей інструмент надає та забезпечує громадянам Сполучених Штатів».

Ганебне рішення Тейні стало великою катастрофою для нації, різко розпаливши напруженість, що призвело до громадянської війни. Тому у 1865-му, коли північні штати перемогли, була прийнята Тринадцята поправка до Конституції США, яка скасовувала рабство, і Чотирнадцята поправка, перша частина якої гарантує громадянство всім, хто «народжені або натуралізовані в Сполучених Штатах і підпадають під їхню юрисдикцію».

Дред Скотт, чорношкірий раб, який подав в суд на визнання себе вільною людиною. Портрет з колекції історичного музею штату Міссурі

Дред Скотт, чорношкірий раб, який подав в суд на визнання себе вільною людиною. Портрет з колекції історичного музею штату Міссурі

У 1899-му німецька компанія Bayer отримала патент на торговельну марку «аспірин».

У 1933 році новий президент США Франклін Делано Рузвельт указом про загальнонаціональні «банківські канікули» закрив усі банки США та заморозив усі фінансові операції. «Канікули» тривали до 13 березня для 12 федеральних резервних банків і до 15 березня для всіх інших, які потім повинні були подати заявку на отримання ліцензії. Після «канікул» не відкрились 2000 банків. Також Рузвельт наклав ембарго на експорт золота та призупинив виплату золотом за державними боргами. В Штатах уперше було проголошено надзвичайний стан. Проте ці кроки зупинили Велику депресію.

У 1939-му, напередодні 125-ї річниці від дня народження Кобзаря, у Києві відкрито пам'ятник Тарасу Шевченку.

6 березня 1995 року російські війська після важких двомісячних боїв окупували Грозний. Кількість жертв цієї операції сягнула 27 тис. мирних жителів.

6 березня з 2012 року Євросоюз відзначає Європейський день праведників для вшанування пам’яті тих, хто з власною моральною відповідальністю виступив проти злочинів проти людяності та тоталітаризму. Таким чином європейці поширили концепцію Праведника народів світу, розроблену єрусалимським музеєм Яд Вашем, на всі випадки геноциду та форми тоталітаризму. Європарламент згадує, що, окрім Голокосту, в XX і XXI століттях були геноциди у Вірменії, Боснії, Камбоджі і Руанді. На заходах 6 березня зазвичай демонструються відеозаписи та документальні фільми, читають книги зі свідченнями, проходять концерти,

Подякувати 🎉