Facebook Pixel

Зеленський проти Ахметова: війна ще не почалася

Конфлікт між президентом Україн Володимиром Зеленським та олігархом Рінатом Ахметовим ще тільки починає розгоратися. Все розпочалося через антиолігархічний закон, а вже зараз олігарх звинуватив президента в брехні. The Page розпитало в експертів, наскільки серйозне це протистояння.

Закон проти олігархів

Коли Володимир Зеленський анонсував і відправив у Раду законопроєкт проти олігархів, він планував, що це має зміцнити його рейтинги. Однак розпочалося протистояння з найбагатшими людьми країни, і хоча РНБО ще не оголошувала списку олігархів, вже зараз можна сказати, хто там опиниться в перших лавах.

Потенційні фігуранти офіційного переліку олігархів сприйняли новину радше негативно:

  • Ахметов заявив, що не вважає себе олігархом і готовий судитися;
  • Медведчук також заперечує, що він є олігархом;
  • Новинський назвав ініціативу шкідливою;
  • Коломойський заявив, що йому байдуже і він готовий пришити на одяг зірку з написом «олігарх»;
  • від Пінчука яскравих заяв не було чутно;
  • Порошенко вбачає в законі важіль тиску на опозицію. Втім, він вирішив продати свої телеканали.

Позиція політиків зрозуміла, але чим можна пояснити невдоволення великих бізнесменів?

Рінат Ахметов одразу відреагував на заяви Зеленського про держпереворот (фото: УНІАН)

Рінат Ахметов одразу відреагував на заяви Зеленського про держпереворот (фото: УНІАН)

На думку політолога Петра Олещука, їх бентежить власне сама перспектива потрапляння до списку олігархів і втрати медійного впливу.

Quote«Ти працюєш тривалий час над якимось іміджем, над міжнародною репутацією як серйозний, начебто авторитетний бізнесмен, і тут тебе оголошують олігархом. Тобто ти вже не солідний бізнесмен, а напівкримінальний елемент, який протистоїть демократії. Це репутаційно неприємно. Це знову ж відкриває можливість для санкцій проти ЗМІ. Очевидно, що без медійного впливу вплив олігархів суттєво знизиться», — зазначив експерт.

Схожої думки дотримується голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Quote«Для нього (Ахметова — The Page) це символічна, але дуже неприємна образа, приниження. Його, як він каже, найбільшого інвестора, називають олігархом, таврують», — сказав політолог.

«Ескалація» на каналах Ахметова

Важливі висновки можна зробити зі змісту політичних токшоу. Якщо риторика на каналах Пінчука і Коломойського не змінилася, то на каналах Ахметова у новому сезоні владу критикують набагато більше.

В ефірах «Свободи слова Савіка Шустера» та «Токшоу № 1» встигли зачепити всі незручні для Зеленського теми. Згадали і Pandora Papers, і провал спецоперації із затримання бойовиків ПВК «Вагнера», і скандали з депутатами «Слуги народу». Критикували також закон про олігархів і звільнення Дмитра Разумкова з поста спікера парламенту.

На каналах Ахметова отримують майданчик для критики опозиційні до президента політики включно з Порошенком. Бажаним гостем став ексспікер Разумков.

Quote«Я думаю, що деякі політичні менеджери в команді Ахметова вирішили зробити ставку на Разумкова … Це традиційна історія для наших олігархів. Це як на ринку — є товар, у цьому разі політичний, акції якого зростають. А якщо акції зростають, треба купувати на старті, треба підтримати», — вважає Фесенко.
Канали Ахметова розпочали «топити» Зеленського ще кілька місяців тому (фото: УНІАН)

Канали Ахметова розпочали «топити» Зеленського ще кілька місяців тому (фото: УНІАН)

Голова соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович сказав у коментарі The Page, що така риторика вплине на політичні вподобання глядачів.

Quote«Телевізор залишається для багатьох українців головним джерелом інформації про ситуацію в державі, і ця тональність, позитивна чи негативна, сюжети про якісь проблеми в державі чи сюжети про діяльність влади або її бездіяльність, відбиваються на рейтингах підтримки», — пояснив він.

Чим може закінчитися конфлікт Зеленського та Ахметова

Конфлікт і надалі набирає обертів, але поки важко сказати, хто зможе перемогти.

Експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев впевнений, що про серйозне протистояння рано говорити.

Quote«Якби була якась війна, ми вже бачили б рішення і судової влади, і рішення того самого РНБО з відповідними прізвищами. Оскільки жодних таких рішень немає, а йдеться лише про якісь завуальовані натяки, то говорити про війну, на мій погляд, немає жодного сенсу. Так, може зміна риторики і є, але це лише риторика», — прокоментував він взаємні звинувачення влади та ДТЕК у проблемах в енергетиці.

Але, на думку Олещука, конфлікт скоро може вийти за стіни телевізійних студій.

Quote«Не знаю, які ресурси будуть залучені найближчим часом, але очевидно, що Ахметов серйозно налаштований на таке протистояння. Поки що переважно в медійній площині, але якщо воно буде тривати, то він буде залучати й інші ресурси. Ми пам'ятаємо акції протесту, які свого часу були за участю, наприклад, шахтарів, співробітників підприємств Ахметова. Цілком можливо, що на нас скоро чекатиме їхнє паломництво до Києва», — припускає експерт.

Експерт також вважає цікавими позиції Коломойського та Пінчука.

Quote«Коломойського не хвилює репутація. У деяких країнах його розшукують і вимагають видачі, на нього справи заведені ... У випадку Пінчука сказати важко. Можливо, він розраховує, що він розв'яже свої проблеми через наявні у нього зв'язки із Заходом, із міжнародними структурами. Думаю, що він просто поки що вирішив не поспішати з якимись висновками і вичікує», — додав Олещук.
Ахметов не звик відступати, тому майбутні події можуть стати серйозними для країни (фото: УНІАН)

Ахметов не звик відступати, тому майбутні події можуть стати серйозними для країни (фото: УНІАН)

Наступним етапом конфлікту сміло можна назвати заяву Зеленського під час пресмарафону про те, що Ахметова втягують у державний переворот. Відповідь олігарха не забарилася: він заявив, що це брехня та пообіцяв боротися з диктатурою та цензурою.

Експерти та політологи кажуть, що важно прогнозувати наступі кроки, але вже дуже скоро РНБО оголосить Ахметова олігархом і тоді правила гри зміняться.

Подякувати 🎉