Президент Володимир Зеленський в інтерв'ю телеканалу «1 + 1» визнав існування спецоперації із захоплення вагнерівців — членів незаконного озброєного формування «Приватна військова компанія «Вагнер».
Вагнерівці воювали на Донбасі в складі російсько-терористичних військ проти України. Зізнання президента породило хвилю критики з боку опозиції, яка звинуватила Зеленського в зриві спецоперації. Однак радник ОПУ Михайло Подоляк розповів виданню BBC, що Зеленський тут ні до чого.
Спецоперація «Вагнер»: як це планували
Суть спецоперації із захоплення росіян, які воювали на Донбасі на боці псевдореспублік, була така: створена СБУ фейкова ПВК вербувала кілька десятків бойовиків «Вагнера» начебто для участі в бойових діях за межами РФ.
Під час польоту завербованих бойовиків до Туреччини через Україну оперативники СБУ планували висадили їх із літака, примусово приземливши його в Києві.
Операція провалилася, не встигнувши ввійти у вирішальну фазу: за добу до вильоту 29 липня 2020 року вагнерівців затримав КДБ Білорусі, а згодом Мінськ передав їх Росії — всупереч протестам України.
Хто винен і що робити
Опозиція звинуватила у зриві спецоперації ОПУ: мовляв, хтось з Офісу президента передав інформацію до Мінська. Опозиціонери договорилися до того, що звинувачували в зриві спецоперації безпосередньо Зеленського. Його визнання під час інтерв'ю 24 червня тільки підлило масла у вогонь.
Однак Подоляк підтвердив, що Зеленський дійсно говорив із президентом Білорусі Лукашенко, але вже після того, як КДБ Білорусі захопив бойовиків «Вагнера». Розмова відбулася 5 серпня, тобто вже після фактичного зриву спецоперації.
«Саме тоді президент Зеленський попередив Лукашенко про те, що Україна не сприйме іншого варіанта, окрім екстрадиції вагнерівців до України. «Вагнерівці на той момент вже були під арештом у Білорусі понад тиждень», — додав радник глави ОП.
Подоляк додав, що Лукашенко обіцяв передати затриманих бойовиків Україні, але порушив своє слово.
«Він вибрав інший варіант. Саме тому після події контактів із Лукашенком у президента Зеленського не було», — роз'яснив Михайло Подоляк.
Контекст. 29 липня в Білорусі влада затримала 32 бойовики «ПВК «Вагнер». Україна зробила запит на їх видачу, оскільки деякі з них воювали на Донбасі. Мінськ же відпустив їх усіх до Росії.
17 серпня 2020 року в ЗМІ з'явилася інформація про те, що спецслужби України планували спецоперацію щодо заманювання вагнерівців, які воювали проти України на Донбасі, що «зірвалася після наради в Офісі президента». Винуватцем витоку інформації назвали Андрія Єрмака. У вересні суд навіть зобов'язав СБУ порушити справу проти Єрмака.
Українська влада спочатку заперечувала існування цієї операції, потім назвала те, що відбувається, «дезінформаційною атакою». Розслідувачі Bellingcat анонсували вихід фільму про спецоперацію. Щоправда, далі обіцянок справа не пішла.