Великдень і політика: США, Велика Британія, Україна
Великдень — одне з найважливіших християнських свят, яке по-різному відзначається у світі. Проте політики часом не тільки долучаються до свята й надсилають вітання своїм співгромадянам, але й активно будують власні наративи з нагоди Пасхи. The Page нагадує, як політики в різних країнах відзначають Великдень і кого при цьому заносить.
Великдень в США: катання яєць у Білому домі та релігійні меседжі президентів
Традиція неформального катання яєць бере початок ще за часів президента Авраама Лінкольна. Починаючи з 1870-х років святкування Великоднього понеділка на західній території Капітолія в США стало дуже популярним. Щоб зупинити цей рух, президент Улісс Грант підписав закон, який забороняв катання яєць на території Капітолія, посилаючись на проблеми з ландшафтом.
Проте у 1878 році група сміливих дітей підійшла до воріт Білого дому, сподіваючись, що їм дозволять пограти в катання яєць. Президент Резерфорд Гейз наказав своїм охоронцям впустити дітей. А незабаром Великодній понеділок на території Білого дому став щорічною традицією.
Проте адміністрації президентів США, особливо республіканські, Великдень використовують як можливість для чергового політичного послання.
Катання яєць в Білому домі у 2019 році. Фото: Вікіпедія
«На цьому Страсному тижні моя Адміністрація поновлює свою обіцянку захищати християнську віру в наших школах, армії, на робочих місцях, в лікарнях та урядових установах. Ми ніколи не похитнемося в захисті права на релігійну свободу, відстоюванні гідності життя та захисті Бога на наших публічних площах», – йдеться у заяві Білого дому на початку Страсного тижня 2025 року.
Також Трамп створив Управління віри Білого дому, яке має відповідати за зміцнення релігійних свобод і боротьбу з антихристиянськими цінностями. Варто зазначити, що він вкрай часто проводить зустрічі з лідерами євангельських церков США разом зі спільною молитвою.
Адміністрація Трампа також використовувала Великдень як чергову визначну дату для початку повного припинення вогню в російсько-українській війні, тоді як спочатку Трамп збирався припинити війну до 20 квітня. Але наразі всі плани розбились об скелі російських вимог і простого ігнорування пропозицій США та України.
«Якщо наші зусилля зупинити війну в Україні проваляться протягом декількох днів, ми скажемо про це президенту Трампу, що переговори більше не є життєздатним варіантом», – сказав державний секретар США Рубіо 18 квітня.
Президент Байден у читальному куточку на Великодньому катанні яєць у Білому домі 2022 року
У 2025 році традиційне катання яєць у Білому домі (White House Easter Egg Roll) має відбутися в понеділок 21 квітня. В ході заходу гостям Білого дому нададуть 30 тис. яєць. Попри те, що США переживають так звану «яєчну кризу», що стала наслідком пташиного грипу, непохитний Трамп не погодився використовувати для заходу пластикові яйця.
«Вони казали, що на Великдень «будь ласка, не використовуйте яйця. Чи не могли б ви використовувати пластикові яйця?». Я кажу, що ми не хочемо цього робити», – заявив президент Дональд Трамп.
Як відзначає Великдень британська королівська сім'я
У 2025 році король Чарльз III та королева Камілла взяли участь у щорічній церемонії Великого четверга в кафедральному соборі Дарема. Король роздав 76 чоловікам і 76 жінкам спеціальні монети.
Традиція «Maundy money» («чистих грошей») – це давня церемонія, яка походить від латинського слова mandatum, що означає «заповідь», і відсилає до настанови Ісуса Христа під час Таємної вечері: «Щоб ви любили один одного». Ця заповідь надихнула ранньохристиянські практики смирення і служіння, такі як миття ніг бідним.
Сьогодні «чисті гроші» виглядають так. Фото: royal.uk
З часом британські монархи перейняли цю традицію, перетворивши її на Королівську службу миття ніг обраним підданим, що символізувало смиренність і служіння. Хоча аспект омивання ніг припинився, кожного Чистого четверга монарх роздає спеціально викарбувані срібні монети, відомі як «чисті гроші», літнім людям, вшановуючи їхнє служіння церкві та громаді.
Традиційно на сам Великдень вся королівська родина відвідує службу в каплиці Святого Георгія у Віндзорі. Але цього року принц Вільям та Кейт Міддлтон відмовилися від цього і натомість вирішили провести свято з дітьми. Хоча зазвичай після меси вся королівська сім’я проводить день разом у родинному замку.
Великдень в Україні: паски та медійна благодійність
Для українських політиків Пасха часто стає черговим приводом пропіарити власну партію шляхом традиційного гречкосійства.
Ще до повномасштабного вторгнення київський осередок «Батьківщини» організував передачу тисяч пасок на Донбас і до монастирів столиці. Щоб благодійність не залишилася поза увагою, усе це супроводжувалося медіакампанією з відео, фотографіями та партійною символікою.
Депутати Київради щороку звітують про великодні подарунки мешканцям мікрорайонів чи малозабезпеченим. Часом навіть у садочки передають паски для дітей з явними елементами партійної символіки.
Свого часу ОПЗЖ навіть організовував доставлення благодатного вогню з Єрусалима до українських міст, активно звітуючи про це вірянам. Такий жест мав на меті продемонструвати турботу про духовні потреби громадян, але водночас — закріпити політичну присутність у релігійному просторі.
Взагалі фінт із благодатним вогнем знайомий багатьом політикам. Головні зірки політичного Олімпу Харкова Ігор Терехов і Михайло Добкін свого часу теж доставляли його до міста власними чартерами
Під час повномасштабної війни політики не зупиняються. Наприклад, в Ірпені Київської області у 2024 році місцева депутатка, роздаючи паски, до звичайного піару у Facebook додала й активний тиск на голів ОСББ з «проханням» додати її в місцевий чат дому, щоб «розуміти потреби виборців».
Великдень у Латинській Америці: релігія та диктатура
Останніми роками уряд президента Нікарагуа Даніеля Ортеги посилив репресії проти католицької церкви, вважаючи її потенційним джерелом опору його диктатурі. У 2023-му режим заборонив публічні великодні процесії, включно з традиційною Хресною ходою, посилаючись на міркування безпеки.
Вербна неділя 2025 в Нікарагуа
Зазвичай у Латинській Америці великодня Хресна хода виглядає так: У сутінках або на світанку вулицями міста або села повільно рухається колона вірян, зі свічками або лампадками в руках. Дорогу устеляють пелюстками квітів або пахучими травами. Попереду несуть великий хрест або ікону Христа. За ним священники, хористи, духовенство, монахи, діти та миряни. Процесія зупиняється 14 разів, священник читає фрагменти з Євангелія, де згадується кожна з 14 стоянь Христа – від засудження до поховання. Люди опускають голови, дехто плаче.
Релігійні заходи в Нікарагуа дозволяється проводити лише в межах церков, а священнослужителі перебувають під наглядом. Особливо показовим стало ув’язнення єпископа Роландо Альвареса на 26 років за звинуваченням у державній зраді за критику режиму.
Військова хунта Аргентини: релігійне виправдання репресій
Аргентинська військова диктатура (1976–1983) активно використовувала релігійну символіку, щоб виправдати свої репресивні дії під час «Брудної війни».
Великдень, як символ жертви та воскресіння, використали для створення наративу про «національне очищення» та «воскресіння» країни. Це дозволяло їм представляти вбивства, тортури та інші порушення прав людини як необхідні жертви заради вищої мети – очищення нації від «зла» та встановлення «нового порядку». Такий підхід створював ілюзію моральної правоти та виправдовував жорстокість режиму.
Хунта, очолювана генералом Хорхе Віделою, позиціонувала себе як захисника католицької ідентичності Аргентини. Вони стверджували, що ведуть «священну війну» проти комунізму – ідеології, яку вважали атеїстичною загрозою національним цінностям. Армія та церква були представлені як «меч і хрест» – символи, що спільно оберігають націю від «чужих» ідей.