Навіщо лобіюють відкриття експорту зброї
Під час представлення стратегії «Оборонно-промисловий комплекс України: сценарії 2025 року» «Технологічні сили України» (ТСУ) розвінчували міфи про відкриття експорту зброї та знову підкреслили, чому це важливо для українського приватного ОПК.
The Page переповідає головні тези ТСУ та чому відкриття експорту зброї може допомогти не тільки виробникам, але й Силам оборони.
Чим неправдиві головні міфи про експорт зброї
Ще в серпні 38% опитаних приватних компаній ОПК України сказали ТСУ, що їхні потужності працюють тільки наполовину, хоча від військових на фронті важко почути про надлишок, наприклад, дронів.
Державі не вистачає коштів, щоб купувати всю зброю
Ілюстрація ТСУ, що відображає можливість держави купувати повний обсяг річного виробництва
У новому звіті ТСУ стверджує, що держава спроможна закуповувати приблизно 69% обсягів річного виробництва українських оборонних підприємств.
До цього Катерина Михалко, виконавча директорка ТСУ, в інтерв’ю The Page зазначала: «Ситуація дуже сумна. Проблема в тому, що держава – єдиний замовник зброї, тобто ринок збуту один, а коштів державі серйозно не вистачає. Це створює складнощі для виробників, адже їхні виробничі потужності значно більші за ті, які держава може собі дозволити купити».
Тобто держава просто не може дозволити собі купувати всю зброю, на жаль, так відбувається не місяць чи два, це постійна тенденція, про яку казав і колишній міністр стратегпрому Олександр Камишін.
Проте ТСУ зазначає, що Державна служба експортного контролю може легко пріоритезувати державні замовлення і одночасно дати можливість заробляти на експорті зброї, що своєю чергою сприятиме ефекту масштабу, а отже й подешевшанню зброї для самої держави.
Більше того, Катерина Михалко зазначала The Page, що закритий експорт є головним мотивом для приватних виробників ОПК релокуватися за кордон, адже в Україні вони часто перебувають на межі банкрутства через нестачу замовлень.
Експорт української зброї не призведе до витоку технологій ворогу
ТСУ підкреслює, що загальноприйнятною практикою для експорту зброї є різні моделі озброєння для внутрішнього використання та експорту.
«Зазвичай виробники роблять технічні характеристики експортних продуктів гіршими, ніж те, що застосовується на фронті. Тобто це, по суті, технічно різні речі», – говорила в інтерв’ю The Page Катерина Михалко.
В організації вважають, що безпекові угоди України з західними партнерами, загалом країнами НАТО, можуть стати чудовим підґрунтям для контрольованого експорту. Також це цілком логічно додасть важливості України в рамках безпеки всього НАТО та ширше інтегрує нас в їхню мережу.
Яку українську зброю готові купувати партнери
Насамперед йдеться про дрони. Наразі Україна – один із лідерів виробництва дронів як за кількістю, так і за асортиментом. При цьому обсяги виробництва могли б бути значно збільшені за рахунок інвестицій і кредитів.
Мапа країн, з якими Україна має безпекові угоди. Джерело: ТСУ
До речі, це б дало можливість виробникам витрачати більше коштів на фінансування новітніх розробок і їх активне тестування (R&D).
«Це вкрай важливо, особливо в сегменті високотехнологічних рішень, як-от БПЛА, де постійно потрібні інновації. Кошти на R&D можна було б отримати з експортних контрактів», – впевнена Катерина Михалко.
Зацікавленість же західних партнерів в українській зброї, особливо дронах, вже не раз озвучували, наприклад, країни Балтії, які навіть пропонують відкривати нові виробництва на їхній території.
Також варто зазначити, що наші партнери чітко розуміють проблеми фінансування українського виробництва ОПК.
Данія вже профінансувала виробництво 18 українських САУ «Богдана». Литва інвестує €10 млн у виробництво української далекобійної зброї «Паляниця». А держсекретар США Ентоні Блінкен зазначав, що ОПК України розширився за останні роки приблизно в шість разів, що стало можливим, головним чином, завдяки інвестиціям ззовні.
Тому відкриття контрольованого експорту зброї – це передусім внутрішньополітичне питання. 18 жовтня Володимир Зеленський сказав, що «Міноборони розробляє пропозиції щодо експорту українських дронів» насамперед у країни коаліції «Рамштайн». Тож процес торгу в питанні відкриття експорту триває.