Facebook Pixel

Дозвіл на експорт зброї може вирішити проблеми українського приватного ОПК: що потрібно знати

85% українських приватних виробників ОПК вже частково релокувалися за кордон або думають про це – свідчить опитування «Технологічних сил України» (ТСУ). Головною мотивацію їхати за кордон є недофінансування виробничих потужностей з боку держави.

38% кажуть, що їхні потужності працюють тільки наполовину, хоча від військових на фронті важко почути про надлишок, наприклад, дронів.

Тому The Page спитав у Катерини Михалко, як можна допомогти українському ОПК, щоб він залишився в Україні, а не виїздив за кордон.

Чому в Україні досі немає передбаченого державного замовлення зброї для ЗСУ (відео)

Як експорт зброї може вирішити проблеми приватного ОПК

Варто зазначити, що для держави релокація бізнесу за кордон – це катастрофічно. Ми втрачаємо індустрію, надходження в бюджет, робочі місця, кваліфікованих професіоналів і, що ще гірше, власну обороноздатність.

Quote«Жодної офіційної постанови, яка б заборонила експорт зброї після 2022 року, немає, проте Служба експортного контролю України майже у 100% випадків накладає заборону на експорт зброї та товарів подвійного використання. Незалежно від того, чи є у компанії державний контракт, чи немає, чи є потреба армії на цей продукт, чи її немає, дається компанії відмова. Навіть продукти, які взагалі не використовують у ЗСУ, забороняють продавати назовні», – каже Михалко.

Вона наголошує, що відкриття експорту дозволить підприємствам працювати на повну потужність, навіть якщо держава не може купити всю їхню продукцію. Це стимулюватиме розвиток ОПК в Україні, що сприятиме розвитку економіки через податкові надходження. Коли ж компанія має більше обігових коштів, вона може вкладати їх у власний розвиток (R&D) і знижувати вартість продукції для внутрішнього замовника – української армії.

Як може виглядати експорт зброї під час війни

По-перше, це має бути контрольованим. Йдеться про надлишкову продукцію або товари, на які наразі немає попиту всередині країни. Наприклад, є продукти, які армія не використовує в бойових діях, але їх можна вигідно продати за кордон.

По-друге, існує проблема надлишкової продукції, адже сьогодні щось може бути в надлишку, а через місяць вже потрібне. Для цього потрібне планування закупівель для ЗСУ на кілька років вперед.

Подякувати 🎉