Facebook Pixel

Україна має шанси стати світовим R&D-хабом зі створення блокчейн-проєктів

Блокчейн сьогодні навряд чи можна назвати інноваційною технологією, але саме зараз він починає набирати розмаху і «вриватися» у всі сфери, як герой Джека Ніколсона у «Сяйві». Фінанси, логістика, освіта – блокчейн стає частиною майбутнього, тому варто розуміти, яким буде «завтра», щоб вже зараз почати виборювати у ньому своє місце.

У чому потенціал блокчейну

На самому старті блокчейн описували як розподілену базу даних, яка складається з ланцюжків та блоків. Тепер це цілий глобальний механізм, який тримають 4 слони: децентралізація, безпека, інновації та прозорість.

Раніше припускали, що блокчейн буде активно застосовуватися у фінансовій та банківській сферах, але його переваги суттєво розширили зону використання. Наприклад, блокчейн покращує сектор охорони здоров'я, спрощуючи створення електронних медичних карток та обмін даними.

Яскравими прикладами є CareCloud, яка розробила SaaS-платформу для медичних установ, та MediBloc з блокчейн-платформами Panacea та Akiri, які забезпечують безпечний доступ до медичних даних. Освіта теж не відстає – Університет Нікосії та Массачусетський технологічний інститут (MIT) використовують блокчейн для цифрового зберігання та верифікації дипломів.

PwC очікує, що вже до 2030 року блокчейн може збільшити світовий ВВП на $1,76 трлн, а це 1,4% від світового показника. Перспективи та гроші – цілком адекватні стимули, щоб не стояти осторонь процесу.

Оаза у пустелі дефіциту талантів: українські блокчейн-розробники, їхня зарплата, освіта та попит

Сьогодні блокчейн-розробники є тими зірками, заради яких компанії готові ледь не побитися. Ще у 2022 році потреба в навичках програмування на блокчейні зросла на 552%. Багато ІТ-компаній, особливо із США, намагаються вполювати таланти із країн з відносно дешевими послугами. Не дивно, що Україна стала однією з топових локацій.

Стек блокчейн-розробника повинен складатися з кількох мов програмування, знання власне технології блокейну, веб-розробки, криптографії, кібербезпеки тощо. Зважаючи на обсяг скілів, американські розробники просять $93-118 тис. на рік, фахівці із Західної Європи – $41-125 тис. Що стосується українців, то за даними команди Alcor, з тим самим пулом навичок їхня зарплата коливається у межах $32–82 тис. Це робить наш ринок більш привабливим для іноземних блокчейн-компаній, які мають на меті створити власну R&D-команду.

Водночас треба розуміти, що нижча зарплата – не єдине, за що західні компанії цінують українських розробників. Ми стали №1 в Європі за кількістю технічних випускників, рівень більшості фахівців на нашому ринку – це Middle та Senior, які постійно працюють над своєю кваліфікацією. За технічними скілами ми стали 3-ми у Європі та 15-ми у світі, а свіжий рейтинг мов програмування доводить, що у наших фахівців усе гаразд з навичками, орієнтованими на блокчейн. Україна є «Клондайком» глобального ІТ-ринку, тому збільшення кількості іноземних компаній на нашому ринку є лише питанням часу.

Ми в «Алькор» на собі відчуваємо цю тенденцію. До прикладу, за останні місяці наші ІТ-рекрутери найняли чотирьох Senior Blockchain розробників для одного клієнта, який готовий був розглядати Україну серед топових локацій пошуку таких спеціалістів.

Як Україна перетворює блокчейн на інструмент розвитку

Очевидно, що закрити блокчейн у «пісочниці» і чекати «вибуху» сфери навряд чи логічно. Зростанню рівня та кількості фахівців має сприяти загальне середовище, і з цим у нас цілком хороша ситуація.

У червні 2022 року Україна приєдналася як спостерігач до Європейського блокчейн-партнерства (EBP), і вже незабаром ми повинні побачити результати цього кроку у створенні високоефективного регуляторного середовища та впровадження технології у державні реєстри та сервіси. Освіта також вже відреагувала на запит: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка та Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського мають курси з технології блокчейн та криптовалют, навчатися блокчейну можна також на денній формі в Києво-Могилянській академії. Із законодавством та імплементацією теж все в порядку: криптовалюти в Україні легалізовані, а близько мільйона українців вже інвестують у віртуальні активи.

Що стосується ринку, то той факт, що за останні 5 років понад 80 українських Web3-стартапів залучили близько $1 млрд, говорить сам за себе. Smart City (Bloqly), CODEX, Attic Lab EOS Block Producer (Attic) та інші продукти показали, що наші фахівці готові не лише працювати на іноземні компанії, а й запускати власні успішні продукти, які можуть бути цікавими для глобального ринку. Державна регуляція, освіта та ринок – це тріада, яка лежить в основі розвитку, і тут Україна має чим похизуватися.

Підкорити хвилю

За прогнозами PWC, блокчейн-технологія може створити понад 40 мільйонів робочих місць у всьому світі до 2030 року. Такий стрімкий розвиток — це шанс для України, яким варто скористатися. І ніщо не дасть Україні кращого поштовху до прогресу, ніж нові R&D-офіси продуктових технологічних компаній зі сфери Blockchain. Особливу роль у їх відкритті відіграватимуть професійні провайдери послуг повного циклу, які можуть створити такі центри з нуля, адже вони знають специфіку місцевого ринку, вміють підібрати кандидатів, які мають відповідні хард та софт навички та можуть запропонувати фінансово вигідні шляхи виходу на ринок України.

З високою ймовірністю до України за умови створення всіх належних умов прийде велика кількість іноземних блокчейн-компаній, що наблизить нас до лідерства у Східній Європі та навіть у світі, а розвиток блокчейн-бізнесу сприятиме економічному відновленню нашої країни. І найважливіше – Україна продовжує вірити в себе та свій потенціал, перетворюючи виклики в справжні переваги та досягнення, які несуть користь не лише їй самій, але й усьому світу.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]