Що відбувається в Італії на Лампедузі?
За день близько 7 тис. нелегальних мігрантів із Африки припливли на Лампедузу, італійський острів південніше Мальти, де проживає лише 6 тис. людей.
Франція вже розгорнула армію на власних кордонах, аби не дозволити нелегалам потрапити до своєї країни, а прем’єрка Італії Джорджа Мелоні вважає це екзистенційною кризою для всієї Європи.
Жодна з країн Європи не хоче приймати нелегальних мігрантів із острова і запевняють у готовності сприяти боротьбі з нелегальною міграцією в Європу.
The Page розповідає, що відбувається в Італії та як нелегальні мігранти впливають на європейську політику зараз.
Що відбувається на Лампедузі
Мігрантів у один момент стало більше, ніж жителів острова
Важко, коли не вистачає навіть води, як каже дон Кармело Ріццо, парафіяльний священик: «Нас більше не вистачає, щоб впоратися з хаосом».
Фактично на острові не залишилось вільного кутка, хоча б з матами, аби сісти. За їжу та місце стаються бійки, навіть у черзі до туалету, часто недосяжного для більшості новоприбулих.
За 5 днів на острів прибули близько 15 тис. нелегалів, насамперед із Тунісу. Вони тотально завантажили місцевий Червоний Хрест та інші організації і тепер не можуть отримати допомогу годинами навіть від охочих її надати.
Італійська влада задіяла навіть військові кораблі, аби переправити людей до інших частин країни і зменшити напругу на Лампедузі.
Урсула фон дер Ляєн під час візиту Лампедузи навпроти кораблів, на яких припливли мігранти. Фото: www.governo.it
Як відреагувала італійська влада на прибуття мігрантів
Прем’єрка Італії Мелоні наполягає на морській блокаді Європейського Союзу, щоб запобігти перетинанню Середземного моря човнами з нелегальними мігрантами, що прямують до італійських берегів.
«Майбутнє Європи залежить від її здатності вирішувати епохальні проблеми сучасності, і проблема нелегальної імміграції, безумовно, є однією з них», – сказала Мелоні після відвідання Лампедузи.
Чому кораблі з мігрантами не розвернули
Віцепрем’єр-міністр Італії Матео Сальвіні буквально назвав це «вторгненням». Але варто зауважити, що він також є головою іншої відносно правої партії Італії Lega, тому має всі шанси заробити політичні дивіденди із ситуації.
Справа саме цього Сальвіні наразі розглядається в суді. Його звинувачують у викраденні людей через те, що він намагався розвернути корабель із мігрантами у 2019 році, але через це їх тримали у морі протягом двох тижнів.
Проблема мігрантів стає тільки гострішою з роками
Кількість нелегальних мігрантів в Італії за перші сім місяців 2023 року зросла більш ніж удвічі порівняно з аналогічним періодом минулого року. За даними МВС Італії, їх було 89 158 (порівняно з 41 435 у 2022-му). Найбільше мігрантів прибуває із Тунісу (минулого року – Лівія).
Це далеко не рекорд для Італії, адже у 2014 році їх було 170 тис., а в 2015 і 2016 роках – 153 і 181 тисяча відповідно. Євростат каже, що у 2022 році на території ЄС перебувало близько 1,08 млн нелегалів. Найбільше таких мігрантів перебувало:
- в Угорщині – 222 тис.
- Німеччині – 198 тис.
- Італії – 132 тис.
Нелегалів із яких країн найбільше в Європі?
Нові європейські праві: антимігрантський дискурс і антиукраїнська повістка
Проблема мігрантів вже давно стоїть перед ЄС, а насамперед Італією, яка є приймачем більшості з них, Францією та Німеччиною, де більшість африканців і жителів Близького Сходу воліють осісти. Із роками ситуація тільки погіршується, а партія Джорджі Мелоні «Fratelli d'Italia» («Брати Італії») йшла до парламенту з обіцянкою розібратися з нелегальними мігрантами.
Схожі гасла мають так звані нові праві у Франції, Німеччині та інших країнах Європи. Для європейського виборця питання мігрантів стає все важливішим.
Для українців важливо знати, що переважно всі праві Європи, за виключенням Мелоні, виступають проти активної підтримки України, а деякі стоять на позиції часткового ізоляціонізму французької лідерки правих Марі Ле Пен, яка виступає за вихід Франції з НАТО.
Що про наплив мігрантів думають італійці
Опитані журналістами жителі Лампедузи висловлюють різні позиції щодо ситуацій, як і все італійське суспільство: одні кажуть, що держава кинула їх напризволяще, інші охоче йдуть допомагати новоприбулим, адже серед них чимало жінок із дітьми.
«Через кілька поколінь нас просто не залишиться. Вони приїжджають молодими, народжують величезну кількість дітей і живуть за своїми правилами, не поважаючи нас і наші закони. Деяким італійцям це вигідно, адже мігранти платять тисячі доларів, аби дістатися до Італії», – каже в коментарі The Page житель Палермо, 70-річний Лючіано.
А от його брат Джанлука, також у коментарі The Page висловився, що мігрантам обов’язково потрібно допомагати, якщо вони вже дістались берега Італії.
«Звісно, мігрантам, які дістались Італії, допомагати потрібно, вони нужденні. Але влада має забезпечити достатність цієї допомоги, адже зараз ми бачимо, що нас не вистачає. Варто подумати над тим, аби якось стримати їхню кількість».
Незалежно від співчуття до власне мігрантів, італійці покладають надії на те, що влада щось зробить із ситуаціями, подібними до тієї, що склалася на острові Лампедуза.
Ситуація з нелегальними мігрантами з Близького Сходу та Африки тільки нагрівається. Законодавство ЄС не може дозволити країнам-членам повертати кораблі з людьми назад. Європейці все більше говорять про потребу зміни загального законодавства ЄС щодо мігрантів. Але це також буде черговим ударом по декларованих цінностях блоку.