Голова комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрій Костін став Генеральним прокурором України. За таке рішення проголосували 299 народних депутатів. Що відомо про нового очільника ГПУ та які до нього питання в громадськості?
Хто такий новий Генпрокурор Андрій Костін

Андрій Костін починав з партії Арсенія Яценюка. Фото: facebook.com/andriy.kostin.5
49-річний Андрій Костін народився в Одесі, саме там закінчив Одеський держуніверситет ім. Мечникова за спеціальністю «Правознавство».
Спочатку він працював юристом в адвокатських компаніях, а пізніше очолив свою. Зараз є директором адвокатської компанії «Право».
Крім того, він є заступником голови Ради адвокатів Одеської області та заступником голови президії Об'єднання адвокатів «Одеська обласна колегія адвокатів». Костін також входить до складу правління ГО «Одеський дипломатичний клуб».
Щодо політичної карʼєри, у 2010 році юриста обрали депутатом Одеської міськради від партії «Фронт Змін» Арсенія Яценюка, а у 2019 році він пройшов до Верховної Ради за списком «Слуги народу».
Крім комітету з правової політики, Костін до сьогодні також очолював підкомітет із питань виконання рішень Європейського суду з прав людини та був членом делегації, що брала участь у роботі Тристоронньої контактної групи на перемовинах із рф у Стамбулі.
Цікаво, що за часів депутатства Ірини Венедиктової, нещодавно звільненої з посади Генпрокурора, Костін був її заступником у комітеті з правової політики.
Претендент на голову САП і вибори в ОРДЛО

Костін був одним із претендентів на посаду голови САП. Фото: facebook.com/andriy.kostin.5
Цікавим є також те, що Костін був одним із претендентів на посаду голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури — уже писало про те, чому очільника САП не можуть призначити й досі.
Утім, Костін не став учасником конкурсу, оскільки не пройшов відбір міжнародних експертів. Такі громадські організації, як-от «Центр протидії корупції», «Фундація DEJURE», Автомайдан і «Трансперенсі Інтернешнл Україна», не рекомендували його на цю посаду.
За даними ЗМІ, до Ради політик-юрист потрапив за особистою рекомендацією Андрія Єрмака.
З-поміж питань, які Костіну довелося обговорювати в Стамбулі на перемовинах з рф, було питання проведення виборів у тимчасово окупованому Донбасі. Тоді Єрмак переконував, що такі вибори можливі за умов дотримання безпеки, а Костін — що для цього вистачить одноразової постанови і що проблем з їхнім проведенням «за демократичними стандартами» немає.
Пізніше Костін визнав, що обрання влади на Донбасі є можливим лише після виведення військ і отримання Україною контролю над кордоном.
Також делегат від України лобіював ідеї розмінування (зокрема, портів) та нормандського формату переговорів із Кремлем, пояснюючи це тим, що український народ прагне до миру.
Судова реформа та війна з ROSHEN

Костін блокував судову реформу та воював з ROSHEN. Фото: facebook.com/andriy.kostin.5
Не менш знаковим є те, що саме Костін був відповідальним за проведення судової реформи в Україні і саме за його головування в правовому комітеті цей процес відкладався та блокувався до останнього (зараз в Україні бракує приблизно 2 тис. суддів).
За словами голови правління «Фундації DEJURE» Михайла Жернакова, Костін став «головним драйвером створення підконтрольної ВККС».
«Саме він лобіював поправки, які нівелювали будь-який вплив незалежних експертів на конкурс до Кваліфікаційної комісії», — пояснював експерт.
Крім того, Костін разом зі ще 152 депутатами у 2021 році підписав звернення до Зеленського із запитом щодо введення санкцій проти ROSHEN за роботу на території рф (треба зазначити, що Липецька фабрика, що належала Петру Порошенку, припинила роботу у 2017 році).
(Не) залежність Костіна

Законопроєкт про ліквідацію ОАСК понад рік лежав у комітеті Костіна. Фото: facebook.com/andriy.kostin.5
Цікавим можна назвати також кейс про ліквідацію «найчеснішого» суду Києва — Окружного адмінсуду (який, наприклад, визнав незаконним обрання голови САП, непідконтрольного Банковій).
У комітеті з правових питань уже другий рік лежить законопроєкт президента про ліквідацію цього суду, але його жодного разу не внесли до порядку денного.
Костін зі свого боку пояснює це тим, що за внесення законопроєкту на розгляд голосували тільки 9 із 22 членів комітету. Утім, проєкт було внесено як невідкладний, тобто його давно мали розглянути.
Людиною Єрмака Костіна називають не тільки громадські активісти, але й депутати-опозиціонери, наприклад Ярослав Юрчишин («Голос»).
«Що це показує. З одного боку, ОП зрозуміло, що мати аватара Татарова на посаді Генпрокурора не вдасться. Але реально це шило на мило. І на це шило зібрати голоси достатньо реально. Бо свій, «слугонародний». Ну ще й людина Єрмака, ще один солдат президента», — написав він у Facebook, коментуючи плани щодо призначення.
В інтерв'ю Babel Єрмак і сам підтвердив дружні стосунки з Андрієм Костіним, хоча й непрямо:
«Безумовно, багатьох людей у партії я знаю. Микола Тищенко — мій друг, я хрестив його сина. Знаю Галину Третьякову, Андрія Костіна. Я дуже прискіпливо ставлюся до довіри друзів».
Оборудки із землею на Закарпатті та Крим

Помічницю Костіна звинувачували у спільних оборудках з Льовочкіними. Фото: facebook.com/andriy.kostin.5
Помічницю Андрія Костіна в парламенті та ексдиректорку юридичної фірми CTR Ірину Дирдіну журналісти-розслідувачі «Схем» підозрювали в участі в оборудках із землею на Закарпатті.
За даними медіа, ці оборудки проводилися в змові із Сергієм і Юлією Льовочкіними. Зараз ці землі арештовані, НАБУ розслідує факт розкрадання бюджетних коштів Держінвестпроєкту.
Костіну також закидали поїздки до анексованого Криму, але юрист пояснював це тим, що відвідував там свого лікаря.
Цікавим є також те, що політик голосував за скасування закону про повну загальну середню освіту, який не дозволяє існування російськомовних шкіл.