Facebook Pixel

Дубінський під санкціями: чим «Слузі народу» загрожує міжнародний скандал

Народний депутат від фракції «Слуга народу» Олександр Дубінський опинився у центрі скандалу: США ввели економічні санкції проти нардепа. За даними Мінфіну США, він фігурував у процесі втручання у вибори американського президента.

The Page зібрало інформацію про те, у чому звинувачують Дубінського, його реакцію і можливі наслідки.

Що трапилося

У жовтні 2020 року Центр протидії корупції (ЦПК) звернувся в різні міжнародні та українські організації щодо введення персональних західних санкцій проти Дубінського. Водночас у Дубінського є рахунки у чотирьох українських банках – Альфа Банку, Приватбанку, Банку Південний і Універсал Банку. ЦПК описав необгрунтованість статків нардепа, його мами та дружини, оскільки банки повинні перевіряти джерело грошей на рахунках громадських діячів із високим ризиком. Якщо банк відзначить підозрілі операції – рахунок можуть заблокувати.

У листопаді 2020 року вийшло розслідування «Наших Грошей» на Bihus.Info. Згідно з даними розслідування, Дубінський, його дружина та його мати мають 24 квартири загальною площею 2000 квадратних метрів, земельні ділянки площею 70 соток і 17 автомобілів. Журналісти вважають, що Дубінський відмовився подати декларацію відразу після обрання нардепом через велику кількість автомобілів і нерухомості, якими володіє він, його дружина і мати. Журналісти відзначають, що значна частина нерухомості з'явилася у матері напередодні парламентських виборів.

11 січня 2021 року стало відомо, що США ввели санкції проти семи громадян і чотирьох ЗМІ України: нардепа «Слуги народу» Олександра Дубінського, колишнього помічника Деркача Дмитра Ковальчука, колишнього прокурора ГПУ Костянтина Кулика, екснардепа-утікача Олександра Онищенка, оточення Деркача – Антона Симоненка, Андрія Теліженка, Петра Журавля та сайтів – «Ера-Медіа», Only News, NabuLeaks і «Скептик».

За інформацією Мінфіну США, Онищенко передавав Деркачу записи розмов екс-віце-президента США Джо Байдена і п'ятого президента України Петра Порошенка. Дубінський приєднувався до Деркача для поширення та просування брехні щодо Байдена.

«Міністерство фінансів США з контролю за іноземними активами вжило додаткових заходів проти семи фізичних осіб і чотирьох суб'єктів, які є частиною пов'язаної з Росією мережі іноземного впливу, яка має відношення до Андрія Деркача. Російські дезінформаційні кампанії, спрямовані на американських громадян, є загрозою для нашої демократії», – йдеться у повідомленні Мінфіну США.

Через це заблоковано майно й інтереси у власності цих об'єктів, які знаходяться під юрисдикцією США. Ще заблоковані організації, які на 50% і більше належать зазначеним вище особам.

А в січні 2021 року Офіс генпрокурора почав кримінальні провадження проти Дубінського за двома статтями: ухилення від сплати податків та легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Дубінський проти

Дубінський судитиметься з ЦПК за звинуваченням у державній зраді, цитує адвоката Дубінського Тетяну Костіну Hromadske.

За словами Костіної, факти, які ЦПК наводив у зверненні до американського відомства, є «брехливими», зокрема, те, що «Дубінський вступив у змову з Деркачем і намагався вплинути на перебіг президентської виборчої кампанії в США в 2019-2020 роках. Сам факт цього брехливого листа – це вже державна зрада», – заявила Костіна, додавши, що один цей лист можна розцінювати як звернення експрезидента Віктора Януковича до Росії з проханням ввести війська в Україну, як «заклик прибрати владу зовнішнім впливом», – повідомила вона.

Сам Дубінський у себе в Facebook писав, що він юридично буде боротися проти такого рішення.

«На жаль, помилкові доноси шабунят і всіх інших подібних аферистів, що нібито мої зв'язки із Деркачем, тимчасово, в силу об'єктивно складної ситуації в США, дозволили корупційним паразитам реалізувати чергову аферу. Вкотре заявляю про те, що я ніколи не втручався у вибори в інших державах, зокрема й американські вибори і ніколи не мав стосунку до оприлюднення або інших подібних дій так званих плівок Порошенка–Байдена», – писав він.

Наслідки

Раніше ЦПК описав про необгрунтованість стану Дубінського, його мами та дружини, оскільки банки повинні перевіряти джерело грошей на рахунках громадських діячів із високим ризиком. Якщо банк відзначить підозрілі операції – рахунок можуть заблокувати.

The Page звернулося в Альфа Банк, Приватбанк, Банк Південний і Універсал Банк за коментарями щодо того, чи будуть блокуватися рахунки Дубінського. У пресслужбі Альфа Банку кореспонденту The Page повідомили, що закон про банківську таємницю обмежує надання інформації щодо наявності або відсутності рахунку у банку. У банку «Південний» повідомили, що відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», запитувана інформація належить до банківської таємниці.

«Акціонерний банк «Південний» вживає заходи щодо осіб, включених до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, відповідно до вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» та нормативно-правових актів Національного банку України», – йдеться у повідомленні.

Разом з цим «Демократична Сокира» також звернулася в банки, клієнтом яких є Дубінський.

На щастя, оголошення санкцій проти Дубінського не призвело до напруги у двосторонніх відносинах між Сполученими Штатами й Україною. Але Дубінський став першим представником чинної української влади, який потрапив під санкції США.

Подякувати 🎉