Фракція монобільшості Верховної Ради провела виїзне засідання в Трускавці (захід було названо «Велика фракція»). Одним з головних пунктів програми було наповнення проєкту «План трансформації України».
Про захід у Трускавці і його важливість представники влади почали говорити майже за місяць до його початку. Офіційні джерела надавали йому настільки велике значення, що в соціальних мережах його часом стали називати «Українським Давосом».
Що відомо про План трансформації України
Вперше про цей план сказали в ході візиту президента Володимира Зеленського в США. Він його презентував 31 серпня представникам американських ділових кіл.
Суттю трансформації було названо розвиток країни як «форпосту безпеки, цифрового, інфраструктурного та аграрного хаба».
Йшлося про те, що до плану включено близько 80 проєктів на загальну суму $277 млрд. Фінансуватися вони повинні за рахунок держбюджету, а також програм міжнародної допомоги, кредитів і інвестицій.
На початку вересня в Мінекономіки і Офісі президента на запити ЗМІ відповідали, що у них немає інформації про план, представлений в США.
Як працювали над наповненням плану
«Робота сьогодні і завтра буде стосуватися наповнення цього амбітного плану конкретними завданнями і конкретними законопроєктами. У нас є два роки, фактично чотири сесії, на те, щоб запустити певні процеси», — сказав глава партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко 1 жовтня в Трускавці.
Вранці 2 жовтня, учасники Великої фракції розділилися на 8 груп і почали брейншторм (мозковий штурм). Йшлося про те, що відповідно до Плану трансформації, вони напрацьовують порядок денного реформ на 2021-2023 роки в різних сферах.
Увечері того ж дня групи презентували свої напрацювання за такими напрямками:
- Військова безпека і міжнародні відносини.
- Енергетична незалежність і зелена трансформація.
- Людський капітал (медицина, освіта, культура).
- Технологічний розвиток і ринкові трансформації.
- Інфраструктура і місцевий розвиток.
- Продовольчий хаб.
- Цифровий хаб.
- Верховенство права.
Кожна з 8-ми груп включала керівника напряму, експерта, представника Верховної Ради, Кабінету міністрів та Офісу Президента.
Військова безпека і міжнародні відносини.
Серед запропонованих цілей: членство в НАТО, завершення реформи СБУ, створення і розвиток національної системи стійкості, система національного опору, реінтеграція тимчасово окупованих територій, інформаційний суверенітет, розблокування в ТКГ питання обміну полонених, зміцнення створених Україною альянсів (Кримська платформа, Люблінський трикутник, квадрига з Туреччиною, Асоційоване тріо).
Енергетична незалежність і зелена трансформація.
Серед цілей: інтеграція європейської та української енергосистеми і ринків, нарощування видобутку газу і нафти на 20%, збільшення нафтопереробки, зниження залежності від імпортних енергоресурсів, розвиток і впровадження енергоефективних технологій, збільшення частки атомної генерації на 10% і скорочення імпорту природного газу.
Для зеленої трансформації планують розвивати поновлювані джерела палива, екологічну модернізацію промисловості, збільшувати частку екологічного транспорту, знижувати втрати в енергомережах.
Також йшлося про необхідність збільшувати тривалість життя в Україні, адаптуватися до зміни клімату, будувати інфраструктуру для переробки відходів, збільшувати лісовий фонд.
Людський капітал (медицина, освіта, культура)
У медицині пропонують такі стратегічні цілі: заробітна плата лікаря не менше 25 тис. грн, 180 млрд грн на програму медичних гарантій вже в 2023 році, 100% нові машини екстреної допомоги.
У сфері освіти: оновлена і доступна інфраструктура, раціональна мережа навчальних закладів, безбар'єрність і доступність освітнього простору, гідний рівень заробітної плати педагогів, цифровизация освіти.
Всі українці повинні бути охоплені базовими культурними послугами (художню освіту, читання, кіно, творче самовираження), потрібно сформувати інфраструктуру креативних індустрій і громадських центрів, внесок креативних індустрій в ВВП зросте з 3,8 до 5%.

Технологічний розвиток і ринкові трансформації.
Серед важливих цілей до 2023 року: залучення державних і приватних інвестицій, створення робочих місць, зростання капітальних інвестицій вдвічі, ВВП на душу населення — $4570, скорочення частки державного сектора.
Важливою названа нова індустріалізація в Україні, яка включає:
- стимулювання внутрішнього виробництва;
- стимулювання експорту, допомогу в цьому держави;
- захист внутрішнього ринку від демпінгового та субсидованого імпорту.
Стверджується, що Україні потрібні справедливе оподаткування і прозорий бюджет. Потрібно нарощувати довіру до органів влади з боку платників податків, збільшувати податкові надходження, зменшити частку податків у ВВП до 22% (на 3 процентних пункти), продовжувати реформування митниці, що принесе додатково 100 млрд грн на рік.
Інфраструктура і місцевий розвиток
До 2023 року поїзда «Інтерсіті» з'єднають усі обласні центри, сіті-експрес почне працювати в Києві, Львові, Дніпрі та Харкові, з'являться 25 нових індустріальних парків.
Будуть створені спеціальні туристичні економічні зони, 10 нацпарків стануть повноцінними туристичними об'єктами з необхідною інфраструктурою.
«В Україні є 24 тис. км доріг, і до 2023 року вся ця мережа повинна бути оновлена. За два роки повинні почати працювати 10 регіональних аеропортів і національний авіаперевізник. Майже всі порти ми або передамо в концесію, або вони будуть приватизовані», — заявив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.
Продовольчий хаб
До 2023 року депутати і чиновники запропонували досягти таких цілей:
- Розвиток і відновлення зрошення в Україні — на 20% більше сільськогосподарських земель під зрошенням, на 30% менше витрата води, на 40% менше споживання електроенергії на одиницю подачі води.
- Здорове харчування: на 30% більше площ під органічною продукцією, на 20% більше українців, які «харчуються збалансовано», харчування школярів на 20% має складатися з органічних продуктів. Удвічі повинно бути зменшено кількість харчових отруєнь.
- Розвиток локального сільгоспвиробництва: 10% внутрішнього ринку продуктів харчування — крафтового продукти; 5% валової сільськогосподарської продукції виробляється кооперативами, на 24 тис. га більше інтенсивних насаджень ягід і фруктів. Також пропонується створити 300 тис. робочих місць в АПК.
Цифровий хаб
Запуск 5G, інтернет по всій країні, 100% державних послуг в онлайні, рaperless, внесок IT в ВВП — 10%. Такі головні пріоритети на найближчі два роки.
Україна повинна стати цифровим хабом в Центральній і Східній Європі, а для всього світу — експортером продуктів для цифрового державного управління. Надходження від єдиного податку від е-резидентів повинні скласти $3 млн на рік.
«У листопаді будемо презентувати Diia City, вона запрацює в січні», — обіцяв міністр цифровий трансформації Михайло Федоров.
Верховенство права
«Правосуддя має бути не тільки справедливим, але швидким і зручним. А в центрі уваги судової системи — людина», — вважає глава комітету ВР з питань правової політики Андрій Костін.
Для цього потрібно зменшувати строки розгляду справ, навантаження на суди, збільшувати кількість справ, які розглядаються в онлайні, забезпечити сталість і єдність судової практики. Ну, і багато ще чого потрібно.
Що буде далі з Планом трансформації
На презентації було сказано, що найближчим часом плани будуть доопрацьовані з урахуванням пропозицій і зауважень президента, представників уряду, народних депутатів, а потім оприлюднені.
«План трансформації відображає і доповнює фактичні проєкти, які зараз впроваджуються в державі або плануються, а також програму уряду/стратегію 2030, план стратегічних трійок, і інші стратегічні документи», — написав у Facebook радник глави Офісу президента Тимофій Милованов.
Термін «стратегічна трійка» насторожив користувачів соцмережі, які коментували цей пост Милованова. Він пояснив, що це представники Ради, Кабміну та Офісу президента.
Так само коментатори висловили сумніви, що подібні плани можна розробляти «на коліні», просто в процесі мозкового штурму.

Відзначимо, що «80 проєктів», про яких Зеленський говорив в США, ніхто не згадав.
План трансформації України, який обговорили депутати на «Великий фракції» в Трускавці, сприятиме зростанню ВВП, залученню інвестицій та розвитку інфраструктури на Сході країни. Про це сказав президент Зеленський, підбиваючи підсумки роботи нардепів.
«План трансформації інститутів та економіки України — це фундаментальний проєкт. Над ним ще належить попрацювати. Це про те, як нам залучити багато грошей в головні галузі нашої держави, щоб зростал ВВП і інвестиції», — заявив він.
